Pogoda na przekór rolnikom
Najpierw wysokie temperatury w kwietniu, potem przymrozki, a od czerwca fala upałów. Pogoda mocno nadwerężyła rolniczy rytm, wiele upraw dojrzało szybciej, ale niestety też szybko zeschło. W znacznej części kraju gotowy do zbioru jest jęczmień, w niektórych regionach rolnicy zaczęli kosić jeszcze w czerwcu.
Żniwa można podzielić na małe i duże. Te pierwsze odnoszą się do pierwszych plonów, duże obejmują inne zboża.
Na małe żniwa często mówi się też „żniwa jęczmienne”. Po zbiorach odmian ozimych gospodarze zaczną zbierać rzepak na słabszych stanowiskach. Niekiedy zalicza się go do tej pierwszej grupy, informuje Strefa Agro.
Czytaj więcej: Małe żniwa 2024. W niektórych regionach maszyny rozpoczęły zbiory jęczmienia. Pogoda przyspieszyła wegetację. To będzie dobry sezon?
Na południu kraju, mimo burz, opady deszczu w czerwcu nie były obfite. Ostatnie raporty Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wskazują, że susza rolnicza dotknęła wszystkie województwa. Anomalie pogodowe odbijają się na uprawach większości roślin.
Sadownicy liczą straty z powodu przymrozków, a gospodarze wskazują, że pola nie przyniosą tak dorodnych zbiorów, jak rok, czy dwa lata temu. Na lepszych glebach wprawdzie nie ma co narzekać na kondycję jęczmienia, ale tam, gdzie warunki są słabsze lub wzrost zaburzyła susza, już tak kolorowo nie jest.
Na słabych glebach jęczmień w tym roku ponad 4 tony na hektar, wskazuje Marcin, rolnik z Lubelszczyzny.
Na pewno nie zbiorę tyle, ile oczekiwałem. Ale i tak zboża ozime opłacają się bardziej niż jare, dodaje inny rolnik z Łódzkiego.
Nie tylko plony martwią rolników, ceny na ten moment też nie są zadowalające – za jęczmień płaci się do 600 zł/t. Przy rosnących kosztach samej uprawy, nie jest to kwota, która da nadwyżkę.
W trakcie żniw warto pamiętać o bezpieczeństwie. Na pola wyjeżdżają maszyny, czasem wystarczy iskra, aby dorobek zaczął płonąć. Pożarom sprzyja również pogoda. Wszędzie panuje susza, w lasach zagrożenie pożarowe. Choć wiele mówi się o zagrożeniu wypadkiem w trakcie prac polowych, można skutecznie je zmniejszyć, przestrzegając kilku prostych zasad.
Oto kilka zasad KRUS: W całym kraju lada moment żniwa, może dojść do wypadków. Jak uniknąć zagrożenia? O tym pamiętaj, zanim wyjedziesz kombajnem w pole
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
