Ukraińska spółka notowana na GPW zebrała z pól dziesiątki ton słonecznika

Marek Knitter
Ukraińska spółka pochwaliła się bardzo dobrymi zbiorami słonecznika
Ukraińska spółka pochwaliła się bardzo dobrymi zbiorami słonecznika fot. 123fr
Spółka IMC, która jest zintegrowaną grupą rolniczą działającą na terenie Ukrainie poinformowała, że pod koniec września zakończyła żniwa słonecznika, zbierając ponad 77,7 tys. ton.

Pomimo, bardzo suchego lata IMC wypracowała satysfakcjonujące wyniki w zakresie zbiorów roślin oleistych.

- Wydajność słonecznika osiągnęła 3,2 t/ha na powierzchni 24,3 tys. ha. Wyniki zbiorów słonecznika są o 60 proc. wyższe niż średnia wydajność słonecznika w Ukrainie w tym roku (według Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy, na dzień 26 września 2024 r. wydajność słonecznika w Ukrainie wynosiła 2,0 t/ha) – czytamy w komunikacie.

Dobra jakość słonecznika

IMC poinformowało także, że zasiało również pszenicę ozimą na powierzchni 20,7 tys. hektarów.

- W tym roku wrzesień był wyjątkowo suchy i gorący, więc udało nam się zakończyć wszystkie prace polowe w krótkim czasie. W rezultacie, pomimo gorącego i suchego lata, zebraliśmy dobre plony słonecznika o wysokiej jakości. Jeśli chodzi o uprawy ozime, które zostały zasiane w optymalnym czasie, spodziewamy się odpowiednich opadów, które wspomogą proces kiełkowania” - powiedział Bogdan Kriwickij, dyrektor operacyjny IMC.

Własna flota wagonów kolejowych

W sierpniu IMC podało, że zrealizowała pierwsze załadunki zboża na własnych wagonach. W sumie firma zakupiła 140 wagonów od Zakładu Budowy Wagonów Kryukiv, a kolejne 10 wagonów zbożowych wyprodukowanych przez DMZ Karpaty otrzymała w ramach projektu agencji USAID Economic Resilience Activity (ERA). Jego celem jest wsparcie logistyki eksportu i modernizacja punktów kontrolnych na granicach Ukrainy w celu zapewnienia skutecznego eksportu produktów rolnych.

Jak tłumaczyli przedstawiciele spółki, pojawienie się własnej floty wagonów jest ważnym wydarzeniem, gdyż IMC jest firmą zorientowaną na eksport, a dwa z trzech uprawianych rodzajów roślin (pszenica ozima i kukurydza) są w pełni sprzedawane na rynki zagraniczne. W tym wypadku optymalnym kanałem eksportu dla spółki jest transport kolejowy do portów z dalszym transportem do odbiorcy końcowego drogą morską.

- W związku z tym co miesiąc musimy transportować koleją średnio 60-70 tysięcy ton zboża do portów. Posiadanie własnej floty wagonów pozwoli nam wygenerować znaczące oszczędności w zakresie transportu kolejowego. Co więcej, Spółka nie zamierza ograniczać się do wagonów, które już otrzymała - do końca tego roku planujemy dodać do własnej floty kolejne 150 wagonów zbożowych. W rezultacie szacujemy, że w przyszłym roku będziemy eksportować do 80 proc. zboża Spółki przy użyciu własnej floty wagonów - powiedział wtedy Oleksandr Wierżihowskij , dyrektor generalny IMC.

IMC jest notowane nw GPW w Warszawie od 2011 roku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu