Spis treści
Kampania buraczana bez ryzyka przemrożenia
W rejonie Glinojecka buraki cukrowe dostarcza ponad 3 tys. plantatorów. Tegoroczna susza dała się we znaki, ale nie pokrzyżowało to planów. Pierwsze kombajny wyjechały w pole w drugiej połowie sierpnia, a priorytetem było zakończenie zbiorów przed 25 listopada. W poprzednim sezonie problemem było przemrożenie buraków, w tym roku udało się tego uniknąć dzięki sprawnej logistyce.
To, jaką drogę i kiedy przebędą zebrane warzywa, oparte jest na oprogramowaniu ze zdjęciami satelitarnymi, co pozwala zmniejszać ewentualne uciążliwości dla mieszkańców.
Transport buraków z pryzm polowych będzie trwał do połowy stycznia 2025 r. Bulwy przeznaczone do późniejszego odbiory są odpowiednio zabezpieczone. Ten rok, według prognoz, będzie udany dla plantatorów. Cukrownia w Glinojecku dodatkowo może pochwalić się inwestycjami w OZE.
Cukrownia w Glinojecku inwestuje w zieloną energię
W trakcie kampanii uruchomiono nową farmę fotowoltaiczną o powierzchni 3,86 ha, gdzie rocznie będzie się produkować ponad 3000 MWh energii elektrycznej, bez potrzeby poboru prądu z sieci zewnętrznej. Jak wskazuje zakład, dzięki inwestycji emisja CO2 zmniejszy się rocznie o 1100 ton, co odpowiada emisji ok. 350 samochodów benzynowych z 20 tys. km na liczniku.
Równolegle do zbiorów prowadzono prace nad modernizacją gospodarki cieplnej cukrowni, co już przyniosło 20 proc. redukcji zapotrzebowania na energię. Rok 2024 ponadto przyniósł wsparcie kilku lokalnych inicjatyw w ramach programu „Dobre Działania”, organizowanego przez Pfeifer & Langen Polska. Dofinansowanie otrzymały m.in. biblioteka i straż pożarna.
Źródło: mat. prasowe
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
