Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z chmury

Maciej Badowski AIP
Udostępnij:
29 proc. firm korzystających na co dzień z rozwiązań chmurowych to tzw. „cloud focused”, czyli przedsiębiorstwa w pełni wykorzystujące możliwości rozwiązania. To o 3 p.p. więcej niż rok wcześniej. 26 proc. stanowią firmy, które dopiero rozpoczynają przygodę z chmurą. Eksperci zwracają uwagę, że doświadczanie w korzystaniu z rozwiązań chmurowych determinuje sposób jej wykorzystania: początkujący użytkownicy skupiają się na przenoszeniu coraz większej ilości danych do chmury, doświadczeni optymalizują jej koszty i zużycie.

- Chmura obliczeniowa ma niezliczone możliwości, których przedsiębiorcy muszą się nauczyć. Oczywiście najłatwiej jest to robić metodą małych kroków. Zaczynamy od przeniesienia części danych do chmury, by następnie zwiększać ich ilość, lepiej nimi zarządzać, wykorzystywać coraz więcej programów i aplikacji. Dopiero na końcu uczymy się optymalizować koszty przechowywania danych – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group. – Z naszych obserwacji wynika, że firmy coraz chętniej korzystają z bardziej zaawansowanych funkcji chmury, ale im mniejsze doświadczenie, tym większy opór i więcej obaw – mówi Hryciuk.

Eksperci Onex Group wskazują, że powodem dla którego to małe firmy przodują w wykorzystaniu chmury jest fakt, że nie są one związane z dotychczasową infrastrukturą IT. Duża firma musi przejść kosztowną transformację, aby zacząć pracę w chmurze. Mała decydując się już na początku na rozwiązania chmurowe może automatycznie wskoczyć na poziom infrastruktury IT, taki sam jaki duże firmy dopiero mają w planach. To bardzo ważny punkt w dziejach środowisk IT.

Małe firmy dużo chmur

Z raportu „State of the Cloud Report 2016” wynika, że 25 proc. przedsiębiorstw zatrudniających powyżej tysiąca pracowników to „cloud focused”, czyli doświadczeni użytkownicy. Wśród małych i średnich firm odsetek ten wynosi więcej, bo aż 32 proc. W obu grupach jest za to tyle samo „cloud begginers”, czyli początkujących użytkowników, którzy stanowią 26 proc. ogółu. Warto jednak odnotować, że podczas gdy tylko 6 proc. dużych firm nie planuje w ogóle rozpocząć przygody z chmurą obliczeniową, wśród MŚP ten odsetek jest wyższy i wynosi aż 11 proc. Oznacza to, że już co dziesiąta mała i średnia firma nie będzie korzystała z rozwiązań w chmurze.

Doświadczenie determinuje korzystanie

Różnice między początkującymi użytkownikami chmury a zaawansowanymi widać wyraźnie analizując sposób korzystania z jej funkcjonalności. Nowicjusze skupiają się na przeniesieniu większej ilości danych do chmury, następnie na strategicznym podejściu do jej wykorzystania, a dopiero na końcu rozważają optymalizację kosztową. Ten ostatni czynnik jest zaś najistotniejszy dla dojrzałych użytkowników chmury. To właśnie na optymalizacji zarówno kosztowej, jak i zasobów skupiają się przedsiębiorcy, którzy korzystają z chmury już na tyle długo, by oprócz wygody związanej z dostępem do danych z każdego miejsca, skupiać się również na obniżaniu kosztów firmy.

Doświadczenie w korzystaniu z chmury determinuje także to w jaki sposób patrzy się na uzyskiwane dzięki niej benefity. Ponad 80 proc. przedsiębiorców, którzy już długo korzystają z chmury, dostrzega korzyści związane z łatwiejszym i szybszym dostępem do danych firmowych, co drugi docenia możliwość obniżenia kosztów. W mało doświadczonych z chmurą firmach tylko 20 proc. odczuwa wpływ na ponoszone przez firmę koszty, niecałe 40 proc. dostrzega, że dostęp do danych firmy jest łatwiejszy.

- Chmura powoli staje się standardem. Jesteśmy przekonani, że w niedalekiej przyszłości, przedsiębiorcy nie będą zastanawiali się czy w ogóle przenosić dane do chmury, bo będzie to oczywiste. Wskazuje na to rosnący odsetek świadomych użytkowników, których będzie jeszcze więcej – podsumowuje Jakub Hryciuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie