– Zgodnie z podjętą uchwałą, zarząd JSW wnioskuje do zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki o pokrycie straty netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2024 roku w kwocie 6 331 423 905,24 zł (słownie: sześć miliardów trzysta trzydzieści jeden milionów czterysta dwadzieścia trzy tysiące dziewięćset pięć zł i 24 grosze) w całości z kapitału zapasowego spółki– czytamy w komunikacie.
Ponadto spółka informuje, iż wniosek w przedmiotowej sprawie zostanie skierowany do rady nadzorczej spółki w celu zaopiniowania zgodnie z art. 382 § 3 Kodeksu spółek handlowych, a ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie zwyczajne walne zgromadzenie.
Wcześniej spółka poinformowała, że podjęła decyzję o wystąpieniu z wnioskiem o zwrot składki solidarnościowej, którą zapłaciła w 2023 roku. Składka, wynosząca 1,6 miliarda złotych, została nałożona na spółkę jako jedyną firmę w Polsce w ramach nowelizacji ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej.
Składka solidarnościowa została wprowadzona na mocy nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku.
Nowelizacja ta zakładała, że składkę od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu w 2022 roku mają zapłacić tylko spółki zatrudniające ponad 3 tysiące pracowników. W praktyce oznaczało to, że jedynie Jastrzębska Spółka Węglowa została obciążona tym obowiązkiem.
JSW zadebiutował na GPW w 2011 roku. Obecnie notowany jest w indeksie WIG20. Głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa posiadający 55,17 proc. akcji.
