- Jeśli myślimy dzisiaj co jest polską marka, to z całą pewnością jest to jakość polskiego informatyka i jakość polskiego inżyniera. To dzisiaj stanowi o naszej konkurencyjnej przewadze. Paliwo, które paliliśmy przez pierwsze lata transformacji- tania siłą robocza, możemy spokojnie powiedzieć, że odeszło do historii. Przed nami wielkie wyzwania. Rewolucja 4.0 się dzieje- mówiła podczas konferencji Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Szefowa resortu zaznaczyła, że posiadamy gospodarkę opartą na małych i średnich firmach, które z jednej strony są najbardziej elastyczne i w sytuacjach kryzysu, zmiany koniunktury gospodarczej najłatwiej się dostosowują do zmiany, ale z drugiej strony aby inwestować w nowe technologie, mają stosunkowo najmniejsze moce do tego. - Dzisiaj naszym wyzwaniem jest stworzenie dobrego mostu pomiędzy doskonałymi informatykami, którzy rozumieją tę zmianę i którzy ją projektują dzisiaj dla całego świata a małymi i średnimi przedsiębiorcami- dodała.
Przeczytaj także:
Jej zdaniem ogromnym wyzwaniem jest pozyskanie i wyszkolenie kolejnych ekspertów. - Biorąc pod uwagę dane firm, z których wynika, że około 400 tys informatyków będzie rekrutowanych w przyszłym roku w Polsce, a wiemy, ilu jest studentów na kierunkach informatycznych i wiemy, jak duże są niedobory, to jest nasze największe wyzwanie – dodała. Jak ministerstwo chce rozwiązać ten problem? Poprzez promocję kierunków informatycznych wśród licealistów oraz poprzez świadomą, suwerenną, odpowiedzialną politykę imigracyjną
- Cyfryzacja i wprowadzanie nowych technologii do biznesu to klucz do zbudowania efektywnej Gospodarki 4.0. Inteligentny rozwój potrzebuje dobrego zaplecza, czyli nowoczesnej infrastruktury - tłumaczył Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. - Eksperci szacują, że uruchomienie i skuteczne wykorzystywanie sieci 5G może znacząco podnieść polskie PKB. Cieszę się, że Orange Polska rozbudowując sieć światłowodową oraz testując w swojej sieci mobilnej możliwości 5G, poprzez inwestycje przyczynia się do tworzenia nowoczesnej polskiej gospodarki- podsumował.
- 60 Sekund biznesu: Musimy zatrzymać Ukraińców na polskim rynku pracy
- Rok 2019 będzie dla posiadaczy lokat najgorszy od ponad dekady
- Komornik może zająć konto w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale może zająć konta należącego do spółki
Przez te 100 lat postęp technologiczny był bardzo szybki. Elektryfikacja, początek rewolucji informacyjne. Można powiedzieć, że coraz szybciej powstają nowe technologie i ten postęp technologiczny wydaje się coraz szybszy. Dlatego należy się spodziewać, że zmiany w kolejnych 100 latach będą znacznie większe, niż to, co przez ostatnie 100 lat obserwowaliśmy- tłumaczył w rozmowie z AIP dr Dominik Batorski, badacz zmian społecznych i gospodarczych związanych z upowszechnieniem nowych technologii z Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z prelegentów konferencji.
- Niestety rozwój technologiczny jest znacznie szybszy niż rozwój społeczny, rozwój norm, rozwój zmian prawa, zmian organizacji i instytucji w których funkcjonujemy. Będzie pojawiał się szereg wyzwań, wyzwań związanych z przemianami na rynku pracy. Coraz więcej zawodów będzie zastępowanych przez pracę maszyn i oprogramowania. Będzie to rodziło szereg problemów, konieczność dostosowania zmiany kompetencji i zmiany wykonywanych zawodów, niewątpliwie będzie to czas wielkich wyzwań- dodał.
