Rewolucja w OC: w całej Unii Europejskiej jednakowe zasady zniżek dla wszystkich kierowców?

Zbigniew Biskupski AIP
Anatol Chomicz/Polska Press
To może być szansa na powstrzymanie spirali podwyżek obowiązkowego OC kierowców! Unia Europejska najprawdopodobniej wkrótce wprowadzi dla wszystkich firm ubezpieczeniowych działających na jej ternie obowiązkową kalkulację składki za polisy OC - na podstawie historii ubezpieczenia i szkód danego kierowcy oraz wprowadzi jednolity formularza tego dokumentu w krajach Wspólnoty!

Przegląd dyrektywy ubezpieczeń komunikacyjnych przeprowadzony właśnie przez Komisję Europejską zaowocował m.in. pomysłem doprecyzowania niektórych rozwiązań sprzed dziesięciu lat, czyli wejścia w życie tej regulacji.

Nowe propozycje mają ułatwić mieszkańcom Unii zakup polisy OC, szczególnie po przeprowadzce do innego kraju Wspólnoty.

Unijni ubezpieczyciele zostaliby zobligowani do stosowania określonych zasad przy ubezpieczaniu OC pojazdów - w zakresie zniżek/zwyżek składki za bezwypadkową jazdę. I tak, jedna z propozycji KE zakłada wprowadzenie jednolitego formularza zaświadczenia o historii szkód z komunikacyjnej polisy OC. Firmy ubezpieczeniowe zaś, zobligowane miałyby być do uwzględniania tej historii - przy wyliczaniu składki dla danego kierowcy. Dziś towarzystwa nie mają takiego obowiązku. Najdalej idąca propozycja KE to obowiązek publikowania, przez unijne towarzystwa, sposobu naliczania bonusów za bezwypadkową jazdę, tak żeby każdy potencjalny klient mógł się z nim zapoznać.

– Propozycja wprowadzenia w Unii jednolitego formularza zaświadczenia o historii szkodowej jest dobrym pomysłem. Jego standaryzacja spowoduje, że dokument ten będzie rozpoznawalny we wszystkich krajach UE – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

– Jednak zobligowanie ubezpieczycieli do publikowania szczegółowych kryteriów systemu zniżek/zwyżek za bezszkodową jazdę – wydaje się już zbyt daleko idącą propozycją, która ogranicza swobodę działalności gospodarczej – dodaje. '

To warto wiedzieć. Po prostu - kliknij!

Nareszcie jest sposób, by klienci biur podróży nie cierpieli z powodu ich bankructwa!

W Polsce zaświadczenie o historii ubezpieczenia i szkód można bezpłatnie pobrać online z portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dotychczas zrobiło to już blisko 60 tysięcy właścicieli pojazdów, przy czym stale rośnie zainteresowanie uzyskaniem takiego dokumentu. Tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2017 roku liczba pobrań wzrosła o 20 procent w relacji do statystyk z całego 2016 roku. Trudno jednak ustalić jak często i czy w ogóle takie zaświadczenia honorowane są przez unijnych ubezpieczycieli poza granicami Polski.

- Nie sposób powiedzieć ile z tych zaświadczeń faktycznie wykorzystywane jest przez Polaków przy ubezpieczaniu pojazdu zagranicą. Większość tej dokumentacji jest bowiem pobierana online i nie mamy informacji w którym następnie kraju ubezpieczony został dany pojazd – mówi Iwona Woźniak-Sadek, dyrektor Biura Obsługi Klienta UFG. – Sporadycznie zdarzają się jednak sytuacje, gdy zagraniczny ubezpieczyciel dodatkowo prosi nas o potwierdzenie autentyczności zaświadczenia pobranego przez właściciela pojazdu ze strony Funduszu. W 70 procentach przypadków są to firmy z Niemiec, a w 20 procentach z Wielkiej Brytanii – wyjaśnia.

Pobranie własnej historii OC z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych UFG jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

By to zrobić wystarczy zarejestrować się na portalu Funduszu www.ufg.pl i założyć konto - a po weryfikacji tożsamości – aktywować konto i pobrać online swoją historię OC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu