Rosną biurowe rynki regionalne w Polsce

Maciej Badowski AIP
Na rynkach regionalnych zauważa się wysoki poziom wynajęcia biurowców  w trakcie budowy, co jest konsekwencją dużego zainteresowania najemców
Na rynkach regionalnych zauważa się wysoki poziom wynajęcia biurowców  w trakcie budowy, co jest konsekwencją dużego zainteresowania najemców Przemysław Świderski
Według najnowszego raportu At A Glance Rynek biurowy w Polsce 1 połowa 2016 w pierwszym półroczu 2016 roku w miastach regionalnych utrzymała się duża dynamika wzrostu. Pomimo finalizacji wielu istotnych projektów i dużej powierzchni będącej w trakcie budowy, poziom stopy pustostanów nie zwiększył się znacznie, a w przypadku niektórych rynków uległ nawet obniżeniu. Kraków, Wrocław i Trójmiasto utrzymały się na podium zwiększając przewagę nad resztą rynków regionalnych (Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin). Liderem postał Kraków z całkowitą podażą powierzchni biurowej na poziomie 894 300 m kw.

Na rynkach regionalnych zauważa się wysoki poziom wynajęcia biurowców  w trakcie budowy, co jest konsekwencją dużego zainteresowania najemców. Pod koniec pierwszego półrocza średnio wynajętych jest 43,7 proc. powierzchni realizowanych projektów. Najlepsze wyniki pod tym względem odnotowują Poznań (65,7) i Kraków (57,7 proc.). Najsłabiej prezentuje się Szczecin, gdzie mimo najmniejszego wolumenu inwestycji w trakcie budowy wynajętych jest jedynie 22,4 proc. realizowanej powierzchni.
- Pomimo szybkiego przyrostu powierzchni biurowej komercjalizacja nowowybudowanych projektów postępuje bardzo szybko. Z wyjątkiem mniejszych rynków gdzie czas absorbcji  powierzchni jest dłuższy, przeciętna stopa pustostanów nowych inwestycji, w wieku wynoszącym od roku do 3 lat, wynosi tylko 5 proc. Powodem tego jest wysoki standard oraz efektywność nowych powierzchni – mówi Anna Staniszewska, BNP Paribas Real Estate, CEE.
Na koniec pierwszego półrocza 2016 roku liderem regionalnych rynków biurowych pozostał Kraków, z podażą na poziomie 894 300 m kw. Pozycja ta umocni się jeszcze w kolejnych latach, o czym świadczy największy w zestawieniu wolumen powierzchni w budowie wynoszący 209 tys. m kw, z czego prawie 60 proc. zostało już wynajęte. Kraków może pochwalić się marginalną stopą pustostanów na poziomie 3,7 proc., która jest imponująco niska biorąc pod uwagę oddanie w pierwszym półroczu br. kilku znacznych inwestycji (m.in. O3 Business Campus A, Bonarka for Business F, Quattro Business Park Five), które powiększyły podaż o około 40 tys. m kw. Zakres czynszów w większości oferowanych na krakowskim rynku biurowców  waha się między 13€/m kw./mies. a 15€/m kw./mies. Mimo dużego zainteresowania ze strony najemców, stawki utrzymują się na stałym poziomie, co podyktowane jest konkurencją wśród nowobudowanych obiektów.
Wrocław, po Warszawie i Krakowie, stanowi trzeci największy ośrodek biurowy w Polsce, gdzie całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni przekraczają 736 tys. m kw., a stawki czynszu oscylują między 12€/m kw./mies. a 15,5€/m kw./mies. Stolica Dolnego Śląska należy również do jednego z najszybciej rosnących rynków pod względem przyrostu podaży, co odbiło się na zwiększeniu stopy pustostanów z 6,7 proc. na koniec do 2015 roku do 9 proc. w pierwszym półroczu 2016 roku.
Trójmiasto, trzeci co do wielkości rynek regionalny Polski, zwiększyło w pierwszym półroczu całkowitą podaż powierzchni biurowej o 50 tys. m kw osiągając poziom 611 600 m kw. Tak duży przyrost nowej powierzchni spowodował skok wskaźnika powierzchni niewynajętej z 11,8 proc. na koniec do 2015 roku do 14,7 proc. w pierwszym półroczu 2016 roku. W konsekwencji nastąpiła korekta czynszów o 5-15 proc. i zakres w większości obiektów wynosi obecnie 12€/m kw./mies. - 14€/m kw./mies.
- Absorpcja nowo wybudowanej powierzchni na rynkach regionalnych wymaga czasu, nie oznacza to jednak osłabienia tempa wzrostu podaży, które w dalszym ciągu będzie bardzo dynamiczne. Kraków, Wrocław i Trójmiasto utrzymają wiodące pozycje, a ich przewaga powiększy się jeszcze w nadchodzących latach za sprawą dużej ilości inwestycji w trakcie realizacji – podsumowuje Małgorzata Fibakiewicz, BNP Paribas Real Estate Poland.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu