Rośnie przeciętne wynagrodzenie w Polsce. To oznacza zmiany w emeryturach. Wielu seniorów może zyskać. Część z nich straci

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
W skrajnych przypadkach zmiany w emeryturach po danych GUS o przeciętnym wynagrodzeniu mogą spowodować nawet obniżenie lub zawieszenie świadczenia części seniorów.
W skrajnych przypadkach zmiany w emeryturach po danych GUS o przeciętnym wynagrodzeniu mogą spowodować nawet obniżenie lub zawieszenie świadczenia części seniorów. 123rf.com/vivoo
GUS podał dane o przeciętnym wynagrodzeniu w III kwartale w Polsce. Średnie wynagrodzenie brutto wyniosło 7194,95 zł i wzrosło o blisko 200 zł w porównaniu z drugim kwartałem br. To ważne informacje także dla części emerytów. Chodzi o zmiany w limitach ZUS w kontekście dorabiania do emerytury.

Spis treści

Rośnie przeciętne wynagrodzenie. To ważne dla emerytów

Nie ma zaskoczeń w danych o zarobkach, które przekazało GUS. Główny Urząd Statystyczny podał dane o przeciętnych wynagrodzeniach w gospodarce. W trzecim kwartale 2023 roku zarobki wzrosły do 7194,95 zł, wobec 7005,76 zł w drugim kwartale. To dane istotne dla limitów dorabiania do emerytury, które wyznacza ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje możliwość dorabiania do emerytury, jednak ogranicza ją dla osób pobierających wcześniejszą emeryturę. Tych seniorów dotyczą limity związane z osiągniętymi przychodami. Dane GUS są w tej kwestii bardzo istotne, bo senior na emeryturze może zarabiać nie więcej niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia aktualnie obowiązującego w gospodarce. Średnie wynagrodzenie ma zatem istotny wpływ na wysokość emerytur.

Co jeśli senior na emeryturze zarobi więcej? Zarobki w granicach 70-130 proc. średniego wynagrodzenia spowodują obniżenie świadczenia emerytalnego. Z kolei w przypadku zarobków wyższych niż 130 proc. limitów ZUS, wypłata emerytury zostanie zawieszona.

Takie limity dorabiania obowiązują obecnie

W drugim kwartale 2023 roku średnie wynagrodzenia według danych GUS wynosiło 7005,75 zł. 70 proc. z tej kwoty oznacza limit dorabiania w kwocie 4904 zł. ZUS określa także precyzyjnie, o ile obniżona zostanie emerytura w przypadku przekroczenia limitów. Są to kwoty:

  • 794,35 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;
  • 595,80 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy;
  • 675,24 zł dla renty rodzinnej dla jednej osoby.

Prawo do emerytury lub renty zostanie zawieszone, jeśli senior zarobi więcej niż 130 proc. średniego wynagrodzenia, a więc ponad 9107,50 zł brutto. ZUS nie musi jednak ściśle trzymać się danych podanych przez GUS. Już trzy miesiące temu Zakład obniżył limity dorabiania do wcześniejszej emerytury lub renty o ponad 80 zł.

Ile wyniosą nowe limity dorabiania do emerytury?

ZUS zwykle nowe limity dorabiania publikuje dopiero w połowie miesiąca, kilka dni po ogłoszeniu danych GUS o zarobkach w kraju, jednak już teraz można dokonać pewnych obliczeń. Od grudnia limity dorabiania do emerytury wyniosą:

  • do 5036,50 zł brutto - bez konsekwencji i wpływu na wysokość emerytury
  • 5036,50-9353,50 zł brutto - z obniżeniem świadczenia o kwoty, które podajemy wyżej
  • powyżej 9353,50 zł brutto - z zawieszeniem wypłaty emerytury do czasu osiągania takich zarobków

Bez limitu dorabiać mogą emeryci, którzy już osiągnęli wiek emerytalny (65 lat mężczyźni i 60 lat kobiety). Bez ograniczeń mogą również dorabiać renciści pobierający renty inwalidzkie, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą w wojsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu