Rozbudowa fotowoltaiki a nowe przepisy
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia dla firmy Alians OZE, co czwarty właściciel fotowoltaiki planuje jej rozbudowę lub dokupienie dodatkowej. Powodem jest m.in. potrzeba produkcji większej ilości czystej energii oraz oszczędności. 57% ankietowanych jest zadowolonych ze swoich instalacji i nie planuje rozbudowy.
Warto pamiętać, że firma, której powierzamy instalację fotowoltaiki ma doświadczenie i pomoże dobrać odpowiednią do potrzeb ilość paneli. Pod uwagę wezmą nie tylko bieżące zużycie ale również ewentualne plany pod przyszłe inwestycje. I to na początek wystarczy. Co nie oznacza, że systemu fotowoltaicznego nie można rozbudować. Jest wręcz przeciwnie.
Zużycie prądu stale rośnie. Tendencja ta jest powszechna nie tylko w naszym kraju ale na całym świecie. W pandemicznym świecie coraz więcej osób przechodzi na pracę lub naukę zdalną, a to oznacza zużycie prądu, który do tej pory nie był nam potrzebny.
W większości przypadków nie ma problemu z rozbudową fotowoltaiki, warto jednak zostawić sobie pole na rozwój jeszcze zanim zdecydujemy się na pierwsze panele, aby w przyszłości nie zmagać się z problemami. Warto pamiętać jednak, że rozbudowę systemu należy zgłosić u operatora sieci.
Zgodnie z art. 20 pkt. 2 Ustawy o odnawialnych źródłach energii, wytwórca (prosument), którego mikroinstalacja jest podłączona do sieci OSD ma obowiązek poinformować operatora o zmianie mocy zainstalowanej mikroinstalacji w terminie 14 dni od dnia zmiany. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z karą w wysokości 1.000 zł.
Fotowoltaika - nowe przepisy od 2022 roku. Net-billing i data wejścia w życie nowego systemu rozliczeń
Od 1 stycznia 2022 roku osoby, które już mają podpisaną umowę, zachowają dotychczasowe warunki przez 15 lat, nowi prosumenci, którzy podpiszą umowy w 2022 roku przejdą na system net-billingu, do lata 2024 roku cena prądu będzie ustalana miesięcznie, następnie okresy rozliczeniowe zostaną wydłużone. Nowy system rozliczenia energii z fotowoltaiki zacznie obowiązywać w pełni dopiero od 1 lipca 2022 roku, do tego czasu nowi klienci będą jeszcze korzystać z upustów.
Kluczową zmianą jest wprowadzenie net-billingu, czyli rozliczania wartościowego energii elektrycznej, którą prosument wprowadza i pobiera z sieci. I tutaj pojawia się kluczowe pytanie: skoro podstawową instalację podłączyliśmy jeszcze przed wprowadzeniem nowych przepisów, to czy po rozbudowie fotowoltaiki w 2022 roku prosument traktowany jest jako „starszy” z upustami, czy „nowy” z opcją rozliczania w formie net-billingu?
Upusty dla prosumentów
„Prosumenci, którzy wejdą do systemu do 31 grudnia 2021 r., mają zagwarantowane prawa nabyte. Będą mogli korzystać z systemu opustów przez 15 lat od chwili wytworzenia w instalacji PV i wprowadzenia do sieci elektroenergetycznej pierwszej kWh. W przypadku rozbudowy istniejącej przed 1 stycznia 2022 r. instalacji fotowoltaicznej, obowiązującym dla prosumenta systemem rozliczeń jest system opustów” – informuje Ministerstwo Klimatu.
