Polski sektor energetyczne czekają intensywne zmiany. Potrzebne odpowiednie regulacje i inwestycje

Maciej Badowski
Rok 2025 będzie czasem intensywnych zmian w polskim sektorze energetycznym, stwarzając szansę na przyspieszenie zielonej transformacji, o ile zostaną przezwyciężone kluczowe wyzwania.
Rok 2025 będzie czasem intensywnych zmian w polskim sektorze energetycznym, stwarzając szansę na przyspieszenie zielonej transformacji, o ile zostaną przezwyciężone kluczowe wyzwania. tomas1111/ 123rf
Rok 2025 może przynieść istotne zmiany na polskim rynku energii. Jednak, żeby tak się stało, muszą zostać przezwyciężone kluczowe wyzwania. – Skoordynowane działania w zakresie regulacji, inwestycji w sieci energetyczne oraz rozwój OZE będą niezbędne do przyspieszenia transformacji energetycznej – komentuje dla Strefy Biznesu Jacek Zarzycki z Eaton.

Spis treści

W 2025 r. może przyspieszyć transformacja polskiego sektora energetycznego. Jednak muszą zostać spełnione pewne warunki

Jak komentuje dla portalu strefabiznesu.pl Jacek Zarzycki z firmy Eaton, rok 2025 będzie czasem intensywnych zmian w polskim sektorze energetycznym, stwarzając szansę na przyspieszenie zielonej transformacji, o ile zostaną przezwyciężone kluczowe wyzwania".

Eaton to firma zajmująca się inteligentnym zarządzaniem energią. Tworzy produkty dla centrów danych, przedsiębiorstw użyteczności publicznej, przemysłu, handlu, budowy maszyn, budownictwa mieszkaniowego, przemysłu lotniczego i transportowego. Założona w 1911 roku firma Eaton od ponad stu lat jest notowana na giełdzie nowojorskiej. W 2023 roku odnotowała przychody w wysokości 23,2 mld USD, obsługując klientów w ponad 160 krajach.

Utrzymanie zamrożonych cen energii zapewni krótkoterminową stabilizację, ale jednocześnie stawia pytania o przygotowanie rynku na możliwy wzrost kosztów po zakończeniu tego okresu – wskazuje i dodaje, że znaczącą rolę odegrają w tym przypadku inwestycje w rozwiązania umożliwiające wydajne zarządzanie zapotrzebowaniem i zużyciem energii, takie jak inteligentne liczniki czy magazyny energii dla posiadaczy instalacji OZE.

Przypomnijmy, w 2025 roku, dla odbiorców indywidualnych utrzymane zostaną zamrożone ceny energii – do 30 września 2025 r. mają one wynieść maksymalnie 500 zł/MWh (powiększone o akcyzę i podatek VAT). Natomiast samorządy ze stałej stawki za pobór prądu będą mogły korzystać wyłącznie do końca marca 2025 r.

Jednak trudno jednoznacznie stwierdzić jak ukształtują się ceny energii po zakończeniu okresu zamrożenia. Warto wspomnieć o możliwości skorzystania z dynamicznych taryf za pobór energii, które dystrybutorzy mieli obowiązek wprowadzić do swoich ofert w sierpniu 2024 r.

W 2025 roku nastąpi dalszy wzrost popularności mikroinstalacji fotowoltaicznych

Zdaniem Zarzyckiego przyczynić może się do tego m.in. przedłużenie terminu składania wniosków w programie „Mój Prąd”, który w nowej formule miał trwać od 1 września do 20 grudnia 2024 r. – Po raz pierwszy od początku jego istnienia wprowadzono obowiązek instalacji magazynów energii i/lub ciepła oraz ich integracji z panelami fotowoltaicznymi. Warto wspomnieć, że łączenie OZE z systemami magazynowania energii wspiera jej autokonsumpcję oraz stabilizuje pracę sieci energetycznej – dodaje.

Kluczową zmianą dla prosumentów będzie powrót do rozliczeń według stawek miesięcznych w systemie net-billing. – Jak wynika z nowelizacji ustawy o OZE, posiadacze fotowoltaiki będą mieć wybór między stawkami miesięcznymi a godzinowymi. – W przypadku wybrania drugiej opcji, prosumenci mogą skorzystać z wyższego zwrotu za niewykorzystaną energię (wzrost z 20 proc. do 30 proc.). Ustawa przewiduje również przyspieszenie procesu inwestycyjnego dla OZE, m.in. poprzez skrócenie terminów wydawania zezwoleń na instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła czy systemy magazynowania energii – tłumaczy.

Budynki w centrum transformacji energetycznej. Wraca „Czyste Powietrze”

Rok 2025 przyniesie kolejne propozycje wspierania inwestycji w obszarze podnoszenia efektywności energetycznej budynków. Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział uruchomienie zrewidowanego programu „Czyste Powietrze”, który ma ruszyć 31 marca2025 r.

– Chociaż jego ostateczna forma jest jeszcze konsultowana, ze wstępnych założeń wynika, że rezygnuje się w nim z dopłat do kotłów gazowych, a audyty energetyczne mają zostać zastąpione przez system ocen specjalistów dokonywanych w miejscu inwestycji. Pieniądze natomiast mają trafiać bezpośrednio do beneficjentów, zamiast do instalatorów. Celem programu jest podniesienie efektywności energetycznej budynków oraz zmniejszenie ich emisyjności poprzez termomodernizację – zaznacza.

Strefa Ekologii - artykuły

Rozwój elektromobilności na zakręcie. Chodzi o lukę w programie „Mój Elektryk 2.0” i rozwój stacji ładowania

Z kolei w obszarze elektromobilności, zdaniem Zarzyckiego, istotne będzie wypełnienie luki w zakresie dofinansowania zakupu pojazdów elektrycznych dla firm, które zostały wykluczone z programu „Mój Elektryk 2.0”.

– Jednocześnie konieczne będzie zwiększenie tempa rozbudowy infrastruktury ładowania, aby umożliwić dalszy rozwój tego sektora. Warto podkreślić, że skoordynowane działania w zakresie regulacji, inwestycji w sieci energetyczne oraz rozwój odnawialnych źródeł energii będą niezbędne do przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce – podkreśla.

Branża OZE potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów

Zarzycki zwraca uwagę, że dotychczasowy niedobór wykwalifikowanych pracowników w Europie zmuszał producentów technologii OZE do opracowywania szybkich i łatwych w montażu modułowych, prefabrykowanych rozwiązań. Jego zdaniem trend ten prawdopodobnie utrzyma się również w nadchodzącym roku, a szansą na zwiększenie liczby specjalistów jest dostęp do środków z Funduszu Spójności UE.

– W jego ramach Polska na lata 2021-2027 ma do dyspozycji ponad 6 mld euro na podnoszenie umiejętności Polaków. Daje to potencjał na zwiększenie liczby wykwalifikowanych instalatorów oraz przyspieszenie wdrażania rozwiązań technicznych wspierających transformację energetyczną – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu