- Zielone światło dla rozbudowy terminala pasażerskiego w Kraków Airport, to bardzo dobra wiadomość na koniec 2023 roku -komentują władze i pracownicy portu lotniczego w Balicach.
Terminal pasażerski już zbyt ciasny
Istniejący terminal pasażerski na krakowskim lotnisku był rozbudowany w 2016 roku i obecnie jest już zbyt ciasny. Jak wskazuje Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport przepustowość terminala jest już niewystarczająca, aby obsłużyć tak intensywnie wzrastający ruch.
- Dysponując decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego na budowę i rozbudowę nowego terminala pasażerskiego oraz zgody właścicieli - rozpoczynamy proces wyłonienia generalnego wykonawcy robót budowlanych i ruszamy z rozbudową. Przed nami wiele miesięcy prac budowlanych - powiedział prezes Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.
Inwestycje w Kraków Airport
Infrastruktura krakowskiego lotniska zmienia się, dostosowuje do potrzeb i oczekiwań pasażerów oraz przewoźników. Obecnie rozbudowana została płaszczyzna postojowa dla samolotów w części zachodniej lotniska. To sprawia, że na najbliższy sezon letni port będzie dysponował dodatkowymi 15 stanowiskami postojowymi. Ponadto realizowane są inne inwestycje: budowa nowego budynku cargo oraz budowa nowej stacji energetycznej ST10-bis. To przedsięwzięcia istotne w perspektywie rozbudowy terminala pasażerskiego.
Jak informuje Kraków Airport - jedną z kluczowych inwestycji zaplanowanych w Planie Generalnym lotniska jest procedowana obecnie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska decyzja na budowę nowej drogi startowej, do której stosowne dokumenty zostały złożone we wrześniu 2023 r. Rozpoczęcie procedur administracyjno-budowlanych będzie możliwe po uzyskaniu tej decyzji środowiskowej.
- Budowa nowej drogi startowej, umożliwia ciągłość funkcjonowania krakowskiego lotniska, bez konieczności jego zamykania na wiele miesięcy. Ta budowa, podobnie, jak rozbudowa terminala pasażerskiego, czy pozostałe budowy będzie toczyła się przy nieprzerwanie funkcjonującym lotnisku - informują przedstawiciele krakowskiego lotniska.
Ta inwestycja według Kraków Airport ma domknąć procedowane rozwiązania systemu gospodarki wodno-ściekowej na lotnisku i pozwoli na wdrożenie nowoczesnego systemu naprowadzania samolotów, umożliwiającego prowadzenie operacji lotniczych w warunkach ograniczonej widzialności.
Realizują plan inwestycyjny
Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport przy okazji podjęcia decyzji o rozbudowie terminala pasażerskiego dziękował udziałowcom: zarządowi PPL S.A z prezesem Stanisławem Wojterą, województwu małopolskiego na czele z marszałkiem Witoldem Kozłowskim, miastu Kraków z prezydentem Jackiem Majchrowskim i władzom gminy Zabierzów z panią wójt Elżbietą Burtan oraz członkom Rady Nadzorczej MPL na czele z przewodniczącą Wandą Kułaj za akceptację „Planu Inwestycyjnego Kraków Airport na lata 2024 – 2045” oraz konsekwentną realizację zatwierdzonego w 2018 r. Planu Generalnego Kraków Airport.
Na zakończenie roku dziękował także drużynie Kraków Airport, której członkowie "każdego dnia, mimo wyzwań i czasem pojawiających się przeciwności, są prawdziwymi bohaterami, bezpiecznie i na najwyższym poziomie obsługują miliony pasażerów przyczyniając się do rozwoju naszego małopolskiego okna na świat – Kraków Airport".
Czysta jak Jura, to pomysł na zaplecze sanitarne na podkrako...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
