Rozpoczęła się zielona transformacja polskich miast. Gdzie poszły pierwsze pieniądze?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Na zdjęciu: Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas Konwentu Marszałków Województw RP w Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej w Przelewicach
Na zdjęciu: Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas Konwentu Marszałków Województw RP w Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej w Przelewicach fot. PAP/Marcin Bielecki
Pierwszy samorząd w Polsce jest już na czele zielonej transformacji, dzięki otrzymaniu 14,4 mln zł z Krajowego Programu Odbudowy (KPO) na projekt „Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast”. Ten ambitny program ma na celu wspieranie samorządów w ich dążeniu do zrównoważonego rozwoju i ekologicznej przyszłości. Kielce już skorzystały! Które miasta będą kolejne? Ile czasu zostało samorządom?

Spis treści

Pionierski krok Kielc w zielonej transformacji

Kielce zapisują się złotymi zgłoskami w historii polskiej ekologii, otrzymując jako pierwszy samorząd w kraju środki z KPO. Inwestycje związane z wymianą oświetlenia, w tym postawienie nowych latarni w Dolinie Silnicy, to tylko część działań, które teraz mogą liczyć na refundację kosztów. Prezydent Kielc, Agata Wojda, podkreśla, że miasto realizowało te projekty, korzystając ze środków własnych i kredytów, a teraz otrzymuje wsparcie na bardzo korzystnych warunkach.

Te cztery umowy, to pożyczka na refundację kosztów inwestycji, które już w Kielcach zrealizowaliśmy. To był cały szereg inwestycji związany z wymianą oświetlenia, min. postawienia nowych latarni w Doliny Silnicy - powiedziała prezydent Kielc Agata Wojda.

Dzięki temu wsparciu Kielce mogą teraz spojrzeć z większym optymizmem na przyszłe inwestycje. Energooszczędne oświetlenie i projekty w polityce wodnej to przykłady działań, które dzięki pożyczkom z KPO, mogą przynieść miastu znaczące oszczędności.

To również oświetlenie w wielu różnych miejscach w Kielcach, które jest energooszczędne. Chodzi również o inwestycje w politykę wodną, które dzisiaj możemy w tę pożyczkę przysłowiowo +wrzucić+ i uzyskać oszczędności z redukcji droższych kredytów. Dzisiaj możemy trochę z większym optymizmem spojrzeć na zgromadzenie środków na nowe inwestycje – zaznaczyła prezydent Kielc.

Bank Gospodarstwa Krajowego jako kluczowy gracz

Mirosław Czekaj, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, wskazuje na kluczową rolę banku jako operatora środków unijnych. Z umową podpisaną z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, BGK zarządza niemal 9 mld euro, co otwiera przed samorządami nowe możliwości finansowania projektów związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem.

W bieżącym roku, BGK planuje podpisanie 200 umów w ramach programu, a w przyszłym roku liczba ta ma wzrosnąć do 400. To pokazuje skalę i ambicje związane z „Pożyczką wspierającą zieloną transformację miast”.

Ministerstwo podkreśla znaczenie programu dla samorządów

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, podkreśla, że program KPO jest największym przedsięwzięciem dedykowanym samorządom. Z jego pomocą, projekty związane z zieloną transformacją mogą być realizowane na preferencyjnych warunkach, z możliwością częściowego umorzenia pożyczek.

„Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast” oferowana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Pełczyńskaska-Nałęcz zaznaczyła, że pożyczka przyznawana jest samorządom na „preferencyjnych warunkach” (0 lub 1 proc.), z możliwością częściowego jej umorzenia.

Samorządy mają ograniczony czas

Minister zaznacza również, że do końca roku zostanie podpisanych jeszcze 200 umów, co jest dowodem na dynamiczny rozwój programu i jego znaczenie dla przyszłości polskich miast i gmin.

Chcemy wykorzystać wszystkie środki z tego programu. Umowy z samorządami muszą zostać podpisane do połowy 2026 roku. Ale same projekty mogą być realizowane od 2020 roku, a więc także te, które są już w trakcie realizacji, a nawet te zakończone, do roku 2030 – poinformowała Pełczyńska-Nałęcz.

„Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast” to przełomowy program, który może znacząco przyspieszyć ekologiczną transformację w Polsce. Dzięki niemu, samorządy otrzymują realne wsparcie finansowe na realizację projektów, które nie tylko przyczynią się do ochrony środowiska, ale również przyniosą oszczędności i nowe możliwości rozwojowe. Kielce, jako pionier w wykorzystaniu tych środków, mogą być inspiracją dla innych miast i gmin w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu