Unia Europejska rozważa zakup większej ilości gazu z USA

Maciej Badowski
Opracowanie:
USA są już największym dostawcą skroplonego gazu ziemnego do unijnych państw, odpowiadając w 2024 r. za 45 proc. importu o wartości 13 mld dol. Zdjęcie ilustracyjne.
USA są już największym dostawcą skroplonego gazu ziemnego do unijnych państw, odpowiadając w 2024 r. za 45 proc. importu o wartości 13 mld dol. Zdjęcie ilustracyjne. Daniel Schuh/ unspash
Unia Europejska zastanawia się nad zwiększeniem importu amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) jako odpowiedź na politykę celną prezydenta USA, Donalda Trumpa. Decyzja ta jest częścią szerszej strategii UE, mającej na celu zrównoważenie wpływu ceł na gospodarkę europejską i przyspieszenie zielonej transformacji energetycznej.

Polityka celna Trumpa a reakcja UE

Prezydent USA, Donald Trump, ogłosił zawieszenie na 90 dni dodatkowych ceł na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wyjątkiem są Chiny, wobec których cła zostały podwyższone do 125 proc. W odpowiedzi na tę politykę, Unia Europejska rozważa zwiększenie importu LNG z USA.

USA są już największym dostawcą skroplonego gazu ziemnego do UE, odpowiadając w 2024 roku za 45 proc. importu o wartości 13 miliardów dolarów. Wzrost importu LNG z USA mógłby pomóc w zrównoważeniu wpływu ceł na gospodarkę europejską, jednocześnie wspierając zieloną transformację energetyczną.

Zielona transformacja energetyczna

Unijny komisarz ds. energii, Dan Jorgensen, w wywiadzie dla „Financial Times" podkreślił znaczenie energii odnawialnej dla obniżenia cen energii i zmniejszenia zależności UE od rosyjskich paliw kopalnych.

– Istnieje potencjał, abyśmy kupowali więcej LNG ze Stanów Zjednoczonych, ale oczywiście musi to odbywać się na warunkach zgodnych z naszą (zieloną) transformacją – powiedział Jorgensen.

Komisja Europejska przewiduje, że do 2025 roku w UE zostanie zainstalowana rekordowa moc wytwórcza energii odnawialnej wynosząca 89 GW, w tym 19 GW energii wiatrowej i 70 GW energii słonecznej. Taka strategia ma na celu nie tylko obniżenie kosztów energii, ale także uniezależnienie się od importu paliw kopalnych z Rosji.

Ekonomiczne korzyści i wyzwania

Jorgensen zauważył, że obecny kryzys gospodarczy może stworzyć nowe możliwości dla europejskich firm.

– Myślę, że ten kryzys, w którym obecnie znajduje się światowa gospodarka, sprawi, że dla firm jeszcze bardziej atrakcyjne stanie się poszukiwanie „bezpiecznych przystani" tam, gdzie panuje przewidywalność, a Europa jest takim miejscem – dodał.

Decyzja o zwiększeniu importu LNG z USA może być korzystna dla UE, ale wymaga również uwzględnienia wyzwań związanych z zieloną transformacją. Europejskie firmy będą musiały dostosować się do nowych warunków, jednocześnie inwestując w technologie odnawialne.

Stosunki handlowe UE-USA

Przed ogłoszeniem przez Trumpa zawieszenia ceł, UE podjęła decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na amerykańskie towary o wartości 22 miliardów euro. Cła te mają obowiązywać od połowy kwietnia i obejmować stawki do 25 proc.

W kontekście stosunków handlowych, prezydent Trump zasugerował, że kraje UE powinny zwiększyć zakupy amerykańskiej energii, aby zmniejszyć deficyt handlowy.

– (Europejczycy - red.) będą musieli od nas kupować (energię - red.). Mogą ją kupić. Możemy zbić 350 mld dolarów w ciągu jednego tygodnia. Muszą kupić i zobowiązać się do zakupu podobnej ilości energii – powiedział Trump.

Jednakże, UE ma nadwyżkę w handlu towarami z USA wynoszącą około 150 miliardów dolarów, podczas gdy USA mają nadwyżkę w handlu usługami w wysokości 100 miliardów dolarów. Trump odrzucił również propozycję UE dotyczącą umowy „zero za zero" w sprawie ceł na towary przemysłowe i samochody.

Zwiększenie importu LNG z USA może być strategicznym krokiem UE w odpowiedzi na politykę celną Trumpa. Decyzja ta wpisuje się w szerszy kontekst zielonej transformacji energetycznej, której celem jest obniżenie kosztów energii i uniezależnienie się od rosyjskich paliw kopalnych. Jednakże, realizacja tego planu wymaga uwzględnienia zarówno korzyści ekonomicznych, jak i wyzwań związanych z transformacją energetyczną.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu