Polityka celna Trumpa a reakcja UE
Prezydent USA, Donald Trump, ogłosił zawieszenie na 90 dni dodatkowych ceł na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wyjątkiem są Chiny, wobec których cła zostały podwyższone do 125 proc. W odpowiedzi na tę politykę, Unia Europejska rozważa zwiększenie importu LNG z USA.
USA są już największym dostawcą skroplonego gazu ziemnego do UE, odpowiadając w 2024 roku za 45 proc. importu o wartości 13 miliardów dolarów. Wzrost importu LNG z USA mógłby pomóc w zrównoważeniu wpływu ceł na gospodarkę europejską, jednocześnie wspierając zieloną transformację energetyczną.
Zielona transformacja energetyczna
Unijny komisarz ds. energii, Dan Jorgensen, w wywiadzie dla „Financial Times" podkreślił znaczenie energii odnawialnej dla obniżenia cen energii i zmniejszenia zależności UE od rosyjskich paliw kopalnych.
– Istnieje potencjał, abyśmy kupowali więcej LNG ze Stanów Zjednoczonych, ale oczywiście musi to odbywać się na warunkach zgodnych z naszą (zieloną) transformacją – powiedział Jorgensen.
Komisja Europejska przewiduje, że do 2025 roku w UE zostanie zainstalowana rekordowa moc wytwórcza energii odnawialnej wynosząca 89 GW, w tym 19 GW energii wiatrowej i 70 GW energii słonecznej. Taka strategia ma na celu nie tylko obniżenie kosztów energii, ale także uniezależnienie się od importu paliw kopalnych z Rosji.
Ekonomiczne korzyści i wyzwania
Jorgensen zauważył, że obecny kryzys gospodarczy może stworzyć nowe możliwości dla europejskich firm.
– Myślę, że ten kryzys, w którym obecnie znajduje się światowa gospodarka, sprawi, że dla firm jeszcze bardziej atrakcyjne stanie się poszukiwanie „bezpiecznych przystani" tam, gdzie panuje przewidywalność, a Europa jest takim miejscem – dodał.
Decyzja o zwiększeniu importu LNG z USA może być korzystna dla UE, ale wymaga również uwzględnienia wyzwań związanych z zieloną transformacją. Europejskie firmy będą musiały dostosować się do nowych warunków, jednocześnie inwestując w technologie odnawialne.
Stosunki handlowe UE-USA
Przed ogłoszeniem przez Trumpa zawieszenia ceł, UE podjęła decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na amerykańskie towary o wartości 22 miliardów euro. Cła te mają obowiązywać od połowy kwietnia i obejmować stawki do 25 proc.
W kontekście stosunków handlowych, prezydent Trump zasugerował, że kraje UE powinny zwiększyć zakupy amerykańskiej energii, aby zmniejszyć deficyt handlowy.
– (Europejczycy - red.) będą musieli od nas kupować (energię - red.). Mogą ją kupić. Możemy zbić 350 mld dolarów w ciągu jednego tygodnia. Muszą kupić i zobowiązać się do zakupu podobnej ilości energii – powiedział Trump.
Jednakże, UE ma nadwyżkę w handlu towarami z USA wynoszącą około 150 miliardów dolarów, podczas gdy USA mają nadwyżkę w handlu usługami w wysokości 100 miliardów dolarów. Trump odrzucił również propozycję UE dotyczącą umowy „zero za zero" w sprawie ceł na towary przemysłowe i samochody.
Zwiększenie importu LNG z USA może być strategicznym krokiem UE w odpowiedzi na politykę celną Trumpa. Decyzja ta wpisuje się w szerszy kontekst zielonej transformacji energetycznej, której celem jest obniżenie kosztów energii i uniezależnienie się od rosyjskich paliw kopalnych. Jednakże, realizacja tego planu wymaga uwzględnienia zarówno korzyści ekonomicznych, jak i wyzwań związanych z transformacją energetyczną.
Źródło: PAP
