Ryczałtowcu! Złóż PIT do końca stycznia, bezbłędnie! [najczęstsze pomyłki]

Redakcja
SXC
Do 31 stycznia muszą rozliczyć się przedsiębiorcy - ryczałtowcy oraz osoby, zajmujące się najmem.

PIT-28 mają obowiązek złożyć przedsiębiorcy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także osoby, które wynajmują prywatnie mieszkanie, jeśli rozliczają się z fiskusem z przychodów z najmu za pomocą zryczałtowanej stawki 8,5 proc.

Jeśli najem opodatkowany jest na zasadach ogólnych - według stawek skali podatkowej (18 i 32 proc.) - podatnicy mają czas na rozliczenie do końca kwietnia.

Należy pamiętać, że jeśli oprócz przychodów z najmu prywatnego opodatkowanego stawką 8,5%, osiągamy także inne przychody, na przykład pracujemy na etacie, to oprócz styczniowego PIT-28, do końca kwietnia 2014 r., należy także złożyć standardowe zeznanie roczne (w przypadku dochodów z etatu będzie to PIT-37).

Zeznanie PIT-28, a także inne zeznania roczne, można wysłać drogą elektroniczną (bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego), korzystając z aplikacji dostępnej na stronie www.e-deklaracje.gov.pl .

**

 Oto najczęściej popełniane błędy w zeznaniach rocznych podatników prowadzących działalność gospodarczą lub uzyskujących przychody z najmu i dzierżawy opodatkowanych w formie ryczałtu ewidencjonowanego:

**

Wykazywanie ryczałtu wpłaconego jako należnego w zeznaniu PIT-28:
Należy odróżniać ryczałt wpłacony w ciągu roku i ryczałt należny za rok podatkowy. W części K formularza PIT-28 wykazujemy sumę faktycznie wpłaconego ryczałtu, natomiast w części L kwotę ryczałtu należnego za poszczególne miesiące roku podatkowego. Przed wpisaniem do zeznania sumy kwot wpłaconego ryczałtu i ryczałtu należnego za poszczególne miesiące roku podatkowego należy przeanalizować dowody wpłat lub przelewów oraz prowadzone ewidencje i w oparciu o dokonaną analizę ustalić właściwe kwoty. W przypadku wątpliwości można porównać kwoty dokonanych wpłat z kwotami zaksięgowanymi w urzędzie skarbowym.

Błędne odliczanie strat z lat ubiegłych:
Pamiętajmy, że straty z lat ubiegłych mogą być odliczane tylko od przychodu z tego samego źródła, z którego powstały, a wysokość tego odliczenia nie może przekroczyć w danym roku 50 proc. poniesionej straty.

Brak załączników do zeznania (PIT/D, PIT/O, PIT-28/A lub PIT-28/B):
Przedsiębiorcy mający zarejestrowaną działalność gospodarczą, bez względu na fakt uzyskania przychodu mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego i dołączenia do niego załącznika PIT-28/A lub PIT-28/B. Jeżeli korzystają z odliczeń należy również wraz z zeznaniem złożyć odpowiednie załączniki oraz zaznaczyć w zeznaniu ich rodzaje i ilości. Jeżeli małżonkowie chcą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, dołączają PIT/D wypełniony na obojga małżonków z zaznaczeniem w złożonych odrębnie zeznaniach, do którego z nich został on dołączony.

Brak podpisu podatnika:
Pamiętajmy, że zeznanie podatkowe to dokument, który musi być podpisany, ponieważ bez tego nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Źródło: Izba Skarbowa Bydgoszcz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ryczałtowcu! Złóż PIT do końca stycznia, bezbłędnie! [najczęstsze pomyłki] - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu