Rząd ma już strategię odpowiedzialnego rozwoju. Dogonimy Europę?

Jakub Oworuszko, Zbigniew Biskupski AIP
Adam Guz
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą we wtorek 14 lutego przyjęła w formie uchwały Rada Ministrów, ma zapewnić rozwój polskiej gospodarki, jej innowacyjność oraz wyrównać dochód przypadający na mieszkańca do średniej unijnej.

We wtorek (14 lutego) Rada Ministrów przyjęła Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Dokument autorstwa wicepremiera Mateusza Morawieckiego określa plan działań na najbliższe lata, który ma zapewnić rozwój polskiej gospodarki, jej innowacyjność oraz wyrównać dochód przypadający na mieszkańca do średniej unijnej.

Wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów odbyło się bez premier Beaty Szydło, która przebywa w szpitalu. Spotkanie prowadził wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Przyjęto m.in. sztandarowy projekt rządu Prawa i Sprawiedliwości, czyli Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

- Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały w sprawie Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - powiedział wicepremier Gliński zaznaczając, że przyjęcie uchwały poprzedziło wiele miesięcy przygotowań, konsultacji oraz koordynowania pomiędzy resortami.

- Bardzo się cieszę, że dobrnęliśmy do momentu, w którym te 316 stron, które znajdują się w SOR zostały uzgodnione między wszystkimi stronami. Język i sformułowania zostały przyjęte przez wszystkich. Aczkolwiek trzeba podkreślić, że to pierwszy krok na drodze do realizacji strategii, którą rozpoczęliśmy już realizować jakiś czas temu wraz z przyjęciem Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Mogę z tych 316 stron wymienić na jednym oddechu prawie 316 inwestycji, które zrobiliśmy już – wyjaśniał wicepremier i minister rozwoju oraz finansów Mateusz Morawiecki.

Pracodawcy RP chwalą i ganią

Przyjęcie przez Radę Ministrów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stanowi zwieńczenie rocznych prac, uzgodnień i konsultacji tego ważnego dokumentu. Postawione w nim diagnozy dotyczące wewnętrznych i zewnętrznych wyzwań rozwojowych, przed którymi stoi polska gospodarka i polskie społeczeństwo, uznajemy za trafne. Strategia odpowiada na nie jednak tylko w części - komentuje w oficjalnym komunikacie organizacja Pracodawcy RP, skupiająca 12 tys. firm.

W ocenie organizacji, w największym stopniu SOR odpowiada na potrzeby odświeżenia zasad prowadzenia działalności gospodarczej, w tym odnowę relacji biznesu z administracją. Do tego sprowadza się pakiet ustaw znanych pod nazwą „Konstytucja dla biznesu”. Ustawy te przekazano właśnie do konsultacji społecznych i trzeba przyznać, że zawierają one wiele obiecujących propozycji – w szczególności katalog zasad postępowania urzędników oraz przedsiębiorców.

Oczywiście „Konstytucja dla biznesu” stanowi tylko jeden z elementów całego otoczenia prawno-regulacyjnego biznesu – i jest to element o znaczeniu fundamentalnym. Liczymy, że w ślad za „Konstytucją dla biznesu” także i inne ustawy proponowane przez Rząd będą nastawione na ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej, co przyczyni się do zwiększenia ilości miejsc pracy oraz wyrównywania różnic pomiędzy poszczególnymi regionami kraju. Zwiększenie spójności społecznej nie będzie możliwe bez dynamicznego rozwoju przedsiębiorczości.

Naszym zdaniem bardzo ważne jest podkreślenie w SOR roli przemysłu, jego rozwoju oraz oparcie tego rozwoju na innowacyjności. Polskie przedsiębiorstwa oraz oferowane przez nie towary bądź usługi muszą stać się nowocześniejsze, aby lepiej konkurować z zagranicznymi rywalami i przynosić większe zyski. W ten sposób w naszym kraju będzie powstawało więcej dobrze płatnych miejsc pracy. Kluczowe zatem będzie stworzenie sprzyjającego innowacjom i innowatorom – w tym start-upom – otoczenia prawno-regulacyjnego. Liczymy, że przygotowywana przez Rząd „duża ustawa o innowacyjności” będzie stanowiła przełom w tej dziedzinie, a w połączeniu z programem Start in Poland pozwoli znacząco zwiększyć ilość – a także podnieść jakość – polskich start-upów.

Istotną rolę w rozwoju nowoczesnej gospodarki powinien odegrać także Polski Fundusz Rozwoju, czyli nowa instytucja integrująca odrębne do tej pory podmioty wspierające polskich przedsiębiorców oraz zachęcające zagraniczne firmy do inwestowania w Polsce. Pozytywnie oceniamy także nowe podejście do dyplomacji ekonomicznej, która powinna aktywnie wspomagać ekspansję polskich firm i wspierać przedsiębiorców w kontaktach z miejscowymi urzędami. W tym obszarze wymagane będzie też nowe podejście dotyczące promocji marki Polski oraz polskich firm. Dotychczas zbyt wiele instytucji dzieliło między sobą obowiązki w tym zakresie, co przekładało się na niską efektywność podejmowanych działań. Realizując Strategię, koniecznie trzeba zmienić ten stan rzeczy.

Cyfryzacja ma dać "kopa"

Strategia duży nacisk kładzie m.in. na rozwój teleinformatyki – zarówno w przemyśle, gospodarce i administracji. Zdaniem prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, organizacji zrzeszającej największe firmy branży elektronicznej w Polsce, to ważny krok dla całej branży IT.

– O potrzebie cyfryzacji polskiej gospodarki mówi się od lat. Było sporo różnych zapowiedzi, niestety gorzej wyglądała później ich realizacja. Dlatego nadal mamy sporo do nadrobienia – mówi Michał Kanownik. I podkreśla, że jeśli Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w zakresie innowacyjności i IT rzeczywiście będzie realizowana, wzrośnie wreszcie rola e-administracji, co przełoży się na jakość życia każdego Polaka.

Czytaj też:
Każdy z nas spłaca lub wkrótce spłacał będzie pożyczkę albo kredyt. Już zaczyna być drożej i co dalej?

– Skonstruowanie odpowiednich ram prawnych przyjaznych przedsiębiorcom pomoże w rozwoju dziedzin biznesu opartych na danych, we wzroście znaczenia rynku IoT (Internet of Things) poprzez inwestycje np. w smartcity, smartdomy, umożliwi wytworzenie prawdziwej wartości dodanej dla polskiej gospodarki – zauważa Kanownik.

Technologia i ekspansja

W ocenie prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska” kluczowy dla poprawy innowacyjności gospodarki jest nie tylko rozwój technologii dla rynku wewnętrznego, ale również zagranicznego, czyli ekspansja naszych produktów i usług na zewnątrz. – Polskie firmy chcą być konkurencją dla zachodu. Chcemy być postrzegani jako rynek innowacyjny, rynek z potencjałem – tłumaczy Kanownik. I dodaje: – Dlatego bardzo ważne jest zawarte w strategii wsparcie i inwestowanie w start-upy. Bo rolą każdego państwa powinno być stworzenie takich ram prawnych, które będą zachętą do inwestowania w przemysł, nowoczesne technologie, naukę czy badania.

Teraz szybko projekty ustaw

Jednak, jak podkreśla Kanownik, o tym, czy Polska wkroczy na ścieżkę innowacyjności i wyrównywania konkurencyjności zdecyduje sposób oraz tempo wprowadzanych rozwiązań z rządowej Strategii w życie. – Ważne jest, jakie będą konkretne projekty ustaw, które mają realizować cele zapisane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz jak szybko będą wdrażane. Liczymy, że nie będzie to jedynie program „na papierze” – zaznacza prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.

Czytaj też:
Chcesz zadbać o zdrowie, odzyskać urodę oraz przedłużyć młodość? Sprawdź dlaczego purpurowa dieta jest hitem żywieniowym 2017 roku

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wieszcz narodowy
dogonimy a nawet wyprzedzimy ale ta stoi nad przepascią ! armia usa nas wyciagnie
macie gdzies sznury do snopowiazarek w PRL stale ich brakowalo
g
gumis
hura dostalem 8 zlotych
V
Virgilio
Tego jestem pewien bo już kiedyś rzucili się rzadzący Polską by dogonic a nawet przegonic. No i udało się, bylismy 10-tą potegą gospodarczą świata. Tyle że krótko, skończyło się w 1980r. Potem polskie dzieci rodziły się z długiem. Czy warto wierzyc w nowe obietnice? Każdy "frankowicz" już wie.
s
sondor
Cuda zdarzają się, wątpię jednak czy w gospodarce - mowa tu o gonieniu i dogonieniu Europy.
Tak na pewno ją dogonimy i przegonimy, a jak się zbudzimy to będzie 7 rano. W ekonomii tak jak w matematyce 2+2 jest zawsze 4 , tym słabszym wydaje się że jest 5!!!
A
Antoni
Zapisać można wszystko . Terminy najlepiej to 2040 ( średnia płaca jak w Unii ) , konstytucja (!!!) dla przedsiębiorców i ani słowa o uproszczeniu podatków tak żeby uniknąć interpretacji US.
O mówienia czy slajdowania jeszcze nikt nie wszedł na innowacyjną ścieżkę rozwoju . Podział PKB i tak nie zmieni faktu że korzystają z niego grupy uprzywilejowane .
Dodaj ogłoszenie