Rząd odkłada likwidację OFE. Najpierw zabierze się za emerytury pracownicze

Zbigniew Biskupski AIP
Marek Szawdyn/Polska Press
Udostępnij:
Kluczowa reforma w obecnym systemie emerytalnym polegająca na likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE), według zapowiedzi wicepremiera Mateusz Morawieckiego miała wejść w życie - najpierw od początku 2018 roku, a według kolejnych deklaracji - od lipca przyszłego roku. Teraz jednak okazuje się, że najprawdopodobniej do zmian nie dojdzie - przynajmniej za tej kadencji Sejmu.

Tak twierdzą informatorzy dziennika "Rzeczpospolita". Z informacji do jakich dotarł dziennik wynika, że obecnie reforma ograniczy się do zmian w emeryturach pracowniczych.

Ustawa, która miała wprowadzać likwidacje OFE jest wciąż niegotowa.

I to nie tylko dlatego, że są rozbieżności między resortem pracy i resortem finansów w sprawie przeznaczenia znacjonalizowanej części OFE. Zdaje się, że wicepremier Morawiecki dokładniej wsłuchał się w głos ekspertów kapitałowych, którzy od dawna ostrzegali, że likwidacja OFE to śmiertelny cios dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dość przypomnieć, że pierwszy zamach na pieniądze z OFE zakończył się 7-proc. spadkiem indeksów giełdowych.

Przypomnijmy, że od koniec ubiegłego roku Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) zarekomendował przyjęcie Informacji Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustaw dotyczących funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych wraz z propozycjami zmian, przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dokument ten został również przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. Jedna z rekomendacji dotyczyła likwidacji Otwarty Funduszy Emerytalnych.

Jak wynika z treści ogłoszonego wówczas oficjalnego komunikatu, „zgodnie z kierunkowymi rekomendacjami tego dokumentu, 25 proc. środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a jednocześnie ich wartość zewidencjonowana na subkontach prowadzonych przez ZUS. Pozostałe 75 proc. aktywów będzie przekazane do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE. Środki te znajdą się na indywidualnych kontach emerytalnych w ramach III filaru".

Zapowiadana obecnie koncentracja prac legislacyjnych rządu nad reformą emerytalną w części dotyczącej emerytur pracowniczych oznacza, że w pierwszej kolejności rząd zabiera się za Pracownicze Programy Emerytalne (PPE

).

Zmiany w tym zakresie w pierwotnej wersji reformy skorelowane były z likwidacja OFE. Zgodnie z nimi, obok PPE mają powstać pracownicze plany kapitałowe (PPK), które obowiązkowo będą musieli utworzyć wszyscy pracodawcy. Docelowo nawet firmy zatrudniające poniżej 19 osób.
Po wejściu w życie nowych przepisów emerytura finansowana przez pracodawcę ma stać się standardem, a nie bonusem - jak jest obecnie gdy PPE oferuje ok. 2 tys.. firm w Polsce.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, przez co najmniej dwa lata pieniędzmi wpłacanymi do pracowniczych planów kapitałowych miałby zarządzać wyłącznie państwowy fundusz.

Jak będzie ostatecznie, pewnie okaże się w najbliższym czasie, gdy do konsultacji społecznych trafi ostateczny projekt nowelizacji ustawy emerytalnej w odniesieniu do emerytur pracowniczych.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Znane są już wszystkie szczegóły co do nowego lotniska centralnego. Kiedy polecimy z niego w świat?

Wszyscy wokół zarabiają więcej a Ty wciąż nie? Sprawdź jak zadbać o podwyżkę

Firma, któa kontaktuje się z klientami internetowe musi szczególnie dbać o jej sprawność, bo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie