Zwiększamy niezależną i demokratyczną kontrolę nad finansami publicznymi. Rada Fiskalna będzie aktywnie uczestniczyć w najważniejszych procesach związanych z planowaniem budżetowym, przekazał szef resortu w mediach społecznościowych.
Rada zacznie funkcjonować od 2026 r., w obrębie jej zadań będą kwestie ekonomiczne. Przyjrzy się m.in. wydatkom rządowym i cięciom, zaopiniuje też dokumenty budżetowe. Rok wcześniej będzie wyłaniane Biuro Rady.
Rozwiązanie jest odpowiedzią na przepisy unijne, które zobowiązują państwa UE do posiadania niezależnych instytucji fiskalnych. Polska jest jedynym krajem UE, który nie ma jeszcze takiej jednostki, podano w komunikacie.
W skład zacnego grona wejdą bezstronni eksperci. 7 ekspertów wskażą prezydent RP, Najwyższa Izba Kontroli, sejmowa komisja ds. budżetu, minister finansów oraz organizacje związkowe, samorządy i organizacje pracodawców.
Członkami Rady Fiskalnej będą mogły zostać osoby, które posiadają co najmniej tytuł zawodowy magistra, zajmowały się przez lata pracą w zakresie finansów publicznych, a także spełniają wymogi niezależności.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
