Rząd walczy z lichwą. Morawiecki: Koniec z patologiami.

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Czasami podpisuje się takie umowy, że człowiek za niewielką pożyczkę musi oddawać swój dom czy cały majątek- mówił Morawiecki.
- Czasami podpisuje się takie umowy, że człowiek za niewielką pożyczkę musi oddawać swój dom czy cały majątek- mówił Morawiecki. Marek Szawdyn
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy antylichwiarskiej. - Chcemy ograniczyć te drakońskie patologie, które występują na rynku - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zmiany w prawie mają chronić Polaków przed plagą lichwiarzy i nadużyciami firm pożyczkowych. - Ofiarami lichwiarskich pożyczek bywają ludzie niedoinformowani, a my chcemy usunąć te pułapki zakładane na obywateli- dodał.

Bezpieczne zakupy na raty, „chwilówki” bez zdzierstwa, koniec z odbieraniem mieszkań za niespłacone pożyczki o wielokrotnie niższej wysokości, limity kosztów dodatkowych i surowe kary za lichwę – to pakiet zmian w prawie, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Polska dołączy do krajów, które walczą z lichwą. Są wśród nich Austria i Kanada, gdzie za udzielanie lichwiarskich pożyczek można trafić na 5 lat do więzienia. W Niemczech kary za lichwę sięgają 10 lat pozbawienia wolności, a w USA – nawet 20 lat.
Projekt ma wspierać osoby narażone na lichwę. To głównie seniorzy, ale nie tylko. Te osoby są wykorzystywane, by płacić kilkaset procent rocznie, to drakońskie stawki, coś niebywałego. Doszliśmy do konsensusu, będziemy proponowali dalsze obniżanie łącznych opłat. Z jednej strony, by zapewnić dostęp tym, którzy chcą z tego typu pożyczek korzystać, ale też ograniczyć zawyżone koszty odsetkowe i poza odsetkowe - powiedział premier Morawiecki.

- Czasami podpisuje się takie umowy, że człowiek za niewielką pożyczkę musi oddawać swój dom czy cały majątek. Dlatego też zajmiemy się zaostrzeniem kar za stosowanie lichwy- powiedział i dodał, że jest to usuwanie pułapek rozstawianych na obywateli nieświadomych, w jakiego typu relacje wchodzą. Pułap odsetek i kosztów poza odsetkowych zostanie ograniczony, zmniejszony do ogólnego rocznego pułapu sięgającego ok. 50-60 proc. - mówił.

Jak zapewniał premier Morawiecki projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej zakłada, że oprocentowanie nie będzie mogło przekraczać 10 proc. odsetek oraz 45 proc. kosztów dodatkowych. - Tak ustawa jest skonstruowana, by nie można jej było obejść - dodał.

Dodatkowo nie będzie możliwości przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie pożyczki. Ponadto komornik nie będzie mógł zająć mieszkania, jeśli wartość zobowiązania nie przekracza 5 proc. jego wartości.

Jednocześnie pojawi się zapis definiujący przestępstwo lichwy. - To, że przepisy źle działały jasno mówi statystyka. Będziemy bronić ludzi przed tego typu nieuczciwością, to jest dobra wiadomość dla Polaków – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Obejrzyj wideo:

Silne uwierzytelnienie przy płatności online jest potrzebne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu