Rządowa Tarcza Solidarnościowa ma uchronić nas przed gwałtownymi wzrostami cen za energię elektryczną, których obawia się większość polskich rodzin. Jak to będzie wyglądało w praktyce?
Kluczowym rozwiązaniem jest zamrożenie cen dla gospodarstw domowych na poziomie stawek z ubiegłego roku, które sprawią, że rachunki odbiorców indywidualnych mieszczących się w przyjętych limitach prawie się nie zmienią. W praktyce, parasolem ochronnym objęci zostali wszyscy odbiorcy indywidualni w Polsce, korzystający z najpopularniejszych taryf G11 i G12. Rządowa Tarcza Solidarnościowa wprowadza także maksymalne ceny dla osób, które zużyją więcej energii niż przysługujący im limit, a także ceny maksymalne dla samorządów, odbiorców wrażliwych oraz małych oraz średnich przedsiębiorstw.
Ceny prądu idą w górę. Widzimy to po rachunkach. W jaki sposób Rządowa Tarcza Solidarnościowa przełoży się na nasze rachunki?
Poprzez zmiany w prawie i wprowadzenie Tarczy, rząd w praktyce płaci większość rocznego rachunku za prąd w przypadku gospodarstw domowych. Ta korzyść jest duża, ponieważ generalnie przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci w tym roku za energię mniej niż połowę ceny rynkowej wynikającej z taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wprowadzone rozwiązania to oszczędności rzędu 2000 – 3000 zł rocznie. Dokładna wartość oszczędności zależy od całkowitego zużycia oraz limitów, które przysługują odbiorcom.
Jakie to są limity?
Wszystkie gospodarstwa domowe mają zamrożone stawki do progu zużycia, który wynosi 2 000 kWh, bez konieczności realizowania żadnych dodatkowych formalności. Jeśli w danym gospodarstwie mamy osobę z niepełnosprawnością, wówczas limit zużycia wynosi 2 600 kWh. W przypadku rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny, ten limit to 3 000 kWh. W dwóch ostatnich sytuacjach wymagane jest złożenie odpowiedniego oświadczenia do sprzedawcy energii.
W jaki sposób i do kiedy można złożyć takie oświadczenie?
Aby skorzystać z przysługującego wszystkim gospodarstwom domowym limitu 2000 kWh nie trzeba nic robić – tu system działa z automatycznie. Oświadczenie potwierdzające prawo do zwiększonego limitu zużycia w wysokości 2600 i 3000 kWh należy złożyć do końca czerwca 2023 r. Wzór takiego dokumentu można znaleźć na naszej stronie www.gkpge.pl/oszczedasz-2000. Obowiązek ten można także zrealizować w stacjonarnym Biurze Obsługi Klienta oraz za pomocą korespondencji tradycyjnej. Mocno zachęcamy do korzystania ze ścieżki elektronicznej, z profilu zaufanego lub aplikacji mObywatel.