Są nowe dane GUS. O ile wzrósł PKB w 2022? W górę poszybowały też ceny - wzrost najwyższy od 1997 r. Niepokoją dane o przyroście naturalnym

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ze wstępnego szacunku GUS wynika, że produkt krajowy brutto (PKB) zwiększył się w 2022 r. realnie (tzn. w cenach stałych) o 4,9 proc.
Ze wstępnego szacunku GUS wynika, że produkt krajowy brutto (PKB) zwiększył się w 2022 r. realnie (tzn. w cenach stałych) o 4,9 proc. Andrzej Banaś/Polska Press
Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że produkt krajowy brutto zwiększył się w 2022 roku o 4,9 proc. - Należy przede wszystkim wyróżnić przemysł, który bardzo dobrze funkcjonował w poprzednim roku i to pomimo trudnych warunków – mówi w rozmowie ze Strefą Biznesu Dominik Rozkrut, prezes GUS. Odnotowaliśmy jednak najwyższy wzrost ceny od 1997 r. Niepokoić powinny również dane nt. przyrostu naturalnego w Polsce, który jest obecnie najniższy w powojennej historii naszego kraju.

Spis treści

Nowe dane GUS o PKB. Wzrost o 4,9 proc. w 2022

Ze wstępnego szacunku GUS wynika, że produkt krajowy brutto (PKB) zwiększył się w 2022 r. realnie (tzn. w cenach stałych) o 4,9 proc. Przypomnijmy, że w 2021 r. PKB wzrósł o 6,8 proc.

Jak wskazał urząd „dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w rachunkach narodowych”.

Pomimo inflacji wzrósł popyt i spożycie

Z przedstawionego raportu „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w 2022 roku” wynika, że w ub.r. popyt krajowy zwiększył się realnie o 5,5 proc. w porównaniu z 2021 r., w którym zanotowano wzrost o 8,4 proc.

Z kolei spożycie ogółem w 2022 r. wzrosło realnie o 2,1 proc., w tym spożycie w sektorze gospodarstw domowych o 3,0 proc. (w 2021 r. zanotowano wzrost odpowiednio o 5,9 oraz o 6,3 proc.).

Wzrosła sprzedaż detaliczna. Wzrost cen najwyższy od 1997 r.

W 2022 r. w pełnej zbiorowości przedsiębiorstw prowadzących działalność handlową, sprzedaż detaliczna ogółem zwiększyła się o 2,9 proc. r/r, a w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób wzrost był wyższy i wyniósł 5,0 proc. r/r.

- Należy przede wszystkim wyróżnić przemysł, który bardzo dobrze funkcjonował w poprzednim roku i to pomimo trudnych warunków, wzrostu cen nośników energii. Tutaj udało utrzymać się dobre tendencje – mówi w rozmowie ze Strefą Biznesu prezes GUS Dominik Rozkrut.

Z kolei średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2022 r. wyniósł 14,4 proc. i był najwyższy od 1997 r.

Tragiczne dane nt. liczby urodzeń. Najmniej w powojennej historii Polski

Według najnowszych danych GUS w 2022 r. urodziło się w Polsce zaledwie 305 tys. dzieci. To aż o 27 tys. mniej niż w poprzednim roku oraz najmniej od zakończenia II wojny światowej.

Jak przekazano, w latach 50. w Polsce przychodziło na świat ponad 700 tys. dzieci rocznie, natomiast pod koniec lat 60. liczba urodzeń spadła do ponad pół miliona.

Znacząco spadła liczba rodzin w Polsce

Z danych zawartych w spisie wynika, że liczba rodzin w Polsce w dniu spisu, czyli 31 marca 2021 roku, wynosiła 10 159 300. Jest to w stosunku do poprzedniego spisu z 2011 roku o 813 200. – Jest to bardzo poważny ubytek. Jeśli nałożymy na to jeszcze wskaźniki dotyczące przyrostu naturalnego i to, że przyrost nie wystarcza na okrycie ubytków z odchodzeniem ludzi, to rzeczywiście widzimy, że te problemy demograficzne przeżywają sowie apogeum i wymagają reflacji – mówi szef GUS.

Kiedy wzrost gospodarczy przyspieszy?

Zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wzrost gospodarczy zacznie przyśpieszać na koniec IV kwartału.
„Będzie to efekt poprawy koniunktury w Europie oraz ruszenia inwestycji publicznych. Perspektywy są jednak niepewne, a istotnym zagrożeniem jest zastój w budownictwie z uwagi zamrożenie rynku kredytowego” – twierdzą eksperci.

Dodają, że dane GUS wskazują, że wzrost PKB o 4,9 proc. był to w dużej mierze efekt wzrostu zapasów.
„Solidnie rosły też wydatki konsumpcyjne, szczególnie wśród dóbr pierwszej potrzeby. To oczywiście efekt napływu migrantów z Ukrainy”.

Analitycy prognozują jednak, że nadchodzące kwartały przyniosą zdecydowanie słabsze wyniki:

  • dołek spowolnienia przypadnie na I kwartał - wzrost PKB spadnie poniżej 0,5 proc.
  • w kolejnych dwóch wzrost będzie zbliżony do 1 proc.

„Spodziewamy się słabych wyników zarówno po stronie popytu krajowego i zagranicznego” – tłumaczą.
Przemysł okazał się głównym motorem napędowym gospodarki w ubiegłym roku. Dynamika przemysłu jedynie osłabła w IV kw. minionego roku. Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że wzrost był wynikiem nadal poważnych zapasów materiałów, produktów jakie zrobili przedsiębiorcy w 2021 i 2022 r. oraz wolniejszego niż przewidywaliśmy „schodzenia” z zapasów.

Co dalej z prywatna konsumpcją?

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan wskazuje, że największy wpływ na wzrost PKB miał popyt krajowy.

Ale on zaczyna poważnie gasnąć, co może oznaczać, że I kw. roku może przynieść redukcję popytu. Poważnie „siadła” również konsumpcja prywatna. Ten trend będziemy nadał kontynuowali w I kw. obecnego roku. Pozytywnym zaskoczeniem jest skala wzrostu inwestycji, które w ciągu roku zwiększyły się realnie o 4,6 proc. – tłumaczy.

Zielonka dodaje, że poza inwestycjami wszystkie inne kategorie, które wyszczególnia GUS we wstępnym szacunku mają mniejsze wzrosty niż przed rokiem. Nadal występują poważne ryzyka (handel zagraniczny, zapasy), że rewizja PKB może być znacząca.

- Wstępne wyniki pokazują, że mimo wielu ryzyk może się zdarzyć, że nowego roku nie zaczniemy z ujemnym wynikiem PKB – kwituje analityk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu