Z każdym rokiem zakwity sinic są coraz dłuższe. Związane jest to z ociepleniem klimatu i utrzymywaniem się wysokiej temperatury wody oraz nadmiarem związków azotu i fosforu, dostających się do naszego morza m.in. z nadmiernie nawożonych pól.
W związku z zakwitem sinic, 15 lipca br. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku zdecydowała o zamknięciu kąpieliska w Gdańsku Stogach i Sobieszewie. Sinice zakwitły także na kąpieliskach w Gdyni. Zakaz obowiązuje w Orłowie, Redłowie i na kąpielisku w Gdyni Śródmieściu!
Sinice produkują groźne dla ludzi toksyny, a kąpiel w wodzie, w której występują, może spowodować podrażnienie skóry lub błon śluzowych, lub nawet uszkodzenie nerek, serca czy wątroby. Cyjanobakterie mogą wywołać również biegunkę, gorączkę, wymioty, bóle mięśni i stawów.
Zagrożenie środowiska – skala zjawiska
Zbyt duże ilości związków azotu i fosforu w wodzie tworzą idealne warunki do zakwitu glonów i sinic. Szacuje się, że aż 97% Bałtyku jest dotknięte eutrofizacją. Nadmierne zakwity prowadzą do powiększania się przydennych pustyń tlenowych - martwych stref, gdzie zamiera podwodne życie. Polska jest jednym z głównych krajów przyczyniających się do tej sytuacji, jako jeden z największych dostarczycieli związków azotu i fosforu do Morza Bałtyckiego. A to wszystko za sprawą stosowania zbyt dużej ilości nawozów w rolnictwie, nieodpowiednim składowaniem odchodów zwierzęcych oraz niedostatecznym oczyszczaniem ścieków komunalnych czy przemysłowych.
Rozwiązania dla Bałtyku
Aby temu zapobiec trzeba jak najszybciej wprowadzić rozwiązania, które sprawią, że zakwity sinic nie będą tak powszechnym zagrożeniem. Należy wzmocnić obowiązujące już prawo i znacznie zintensyfikować działania edukacyjne, aby zatrzymać odpływ substancji biogennych (azotu i fosforu) do wód. Aktualna polityka rolna wspiera rolnictwo intensywne, wzmożoną presję na przyrodę i nadmierne wykorzystanie zasobów naturalnych, dlatego tak ważna jest reforma Wspólnej Polityki Rolnej w perspektywie 2021-2027, która w swoich zapisach spełniałaby wymagania społeczne
i środowiskowe. Fundacja WWF Polska apeluje o wprowadzenie przepisów regulujących limity stosowania fosforu w rolnictwie oraz szkoleń dla rolników na temat praktyk przyjaznych środowisku morskiemu.
Sinice stop! Wakacje start!
Wakacje nad polskim morzem już niedługo mogą przejść do historii. Brak możliwości kąpieli w Bałtyku i plażowania może spowodować, że turyści zmienią miejsce wakacyjnego wypoczynku na urlop
w górach albo wyjadą za granicę, a turystyka w polskich regionach nadmorskich zacznie zamierać. Sinice w Bałtyku są zmorą urlopowiczów spędzających wakacje nad polskim morzem. W 2018 r. aż 66 nadmorskich kąpielisk było zamkniętych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej właśnie z uwagi na zakwity. Najdłużej niedostępne dla plażowiczów - przez 15 dni, było kąpielisko
w Chałupach. Jeśli nie chcemy bić kolejnych rekordów musimy zacząć działać. Dzięki ograniczaniu spływu substancji biogennych do wód, wszyscy mamy szanse na udane wakacje. Przyszłość Polski leży w naszych rękach – komentuje Weronika Kosiń, Fundacja WWF Polska.
