Skorumpowani celnicy ostrzegali przestępców o planowanych nalotach. Wszyscy zasiądą na ławie oskarżonych

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Funkcjonowanie lokali hazardowych nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca ze skorumpowanymi funkcjonariuszami służby celnej, którzy ostrzegali organizatorów nielegalnego hazardu o planowanych kontrolach lokali
Funkcjonowanie lokali hazardowych nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca ze skorumpowanymi funkcjonariuszami służby celnej, którzy ostrzegali organizatorów nielegalnego hazardu o planowanych kontrolach lokali fot. Tomasz Bolt/Polskapress
Prokuratura postawiła 11 osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się urządzaniem nielegalnych gier hazardowych oraz wręczenia funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej, zatrudnionym w Śląskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Katowicach, korzyści majątkowych w zamian za ostrzeganie o planowanych kontrolach. Dzięki informacjom pozyskanym od funkcjonariuszy organizatorzy hazardu unikali zajmowania maszyn i likwidacji lokali.

Na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów dokonali zatrzymania 11 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych.

Podczas czynności zabezpieczono gotówkę w łącznej kwocie 300 tysięcy złotych oraz mienie o szacunkowej wartości 150 tysięcy złotych. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował wnioski do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec wszystkich 11 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - informuje Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Pomoc funkcjonariuszy KAS

Śledztwo dotyczy dwóch zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się organizowaniem na terenie Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Zawiercia i innych miejscowości nielegalnych gier hazardowych na automatach.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że struktury grup były bardzo dobrze zorganizowane i zhierarchizowane. W każdej istniał stały podział zadań i ról pomiędzy poszczególnych członków. Funkcjonowanie lokali hazardowych nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca ze skorumpowanymi funkcjonariuszami służby celnej, którzy ostrzegali organizatorów nielegalnego hazardu o planowanych kontrolach lokali, instruowali jak ci mają się zachować aby uniknąć zajmowania maszyn i likwidacji lokali, nadto o sposobach unikania odpowiedzialności karnej.

- Osoby te od dłuższego czasu pozostawały w zainteresowaniu Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów, komórki organizacyjnej Ministerstwa Finansów powołanej i wyspecjalizowanej do walki z przestępstwami korupcyjnymi których mogli dopuścić się funkcjonariusze i urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej - podkreśla prok. Borchólski.

Dotychczas w toku śledztwa prokurator skierował 5 aktów oskarżenia przeciwko 145 osobom. Aktualnie w toku postępowania podejrzanych jest 45 osób.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Skorumpowani celnicy ostrzegali przestępców o planowanych nalotach. Wszyscy zasiądą na ławie oskarżonych - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu