Stabilna gospodarka z pewnymi wyjątkami

Michał Mordel
Michał Mordel, Analityk, Dom Maklerski Michael/Ström
Michał Mordel, Analityk, Dom Maklerski Michael/Ström Michael/Ström
Dane makroekonomiczne za lipiec 2017 r. wskazują na stabilny stan polskiej gospodarki, jednakże nie w każdym obszarze spełniły się optymistyczne oczekiwania rynku. Wysokie dynamiki wzrostu zanotowano zarówno w produkcji przemysłowej, jak i sprzedaży detalicznej, jednak w obydwu przypadkach były one niższe od prognoz rynkowych. Tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej kolejny miesiąc z rzędu sięgnęło dwucyfrowego odczytu. Wśród deweloperów odnotowano dwucyfrową dynamikę wzrostu zarówno w liczbie mieszkań oddanych do użytku, jak i rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń. Tempo wzrostu wynagrodzeń spowolniło co prawda do niespełna 5 proc. r/r, jednakże w naszym przekonaniu wciąż jest ono wystarczająco wysokie, aby wywierać presję inflacyjną. Wstępny odczyt PKB za 2Q17 (+3,9 proc. r/r) sugeruje utrzymanie się silnego tempa wzrostu polskiej gospodarki.

Produkcja przemysłowa (odczyt w cenach stałych niewyrównany sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w lipcu 2017 r. wyniosła +6,2 proc. r/r, tj. o 2,2 pkt. proc. poniżej oczekiwań rynkowych. W minionym miesiącu wzrost produkcji odnotowano w 26 z 34 działów przemysłu, z czego największy wzrost miał miejsce w produkcji metali (+17,2 proc. r/r), podczas gdy największy spadek odnotowano w produkcji wyrobów farmaceutycznych (-18,4 proc. r/r). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja w minionym miesiącu była o 6,7 proc. wyższa niż przed rokiem.

W lipcu br. wysokie dynamiki wzrostowe odnotowano w produkcji budowlano-montażowej. Tempo produkcji (wyrażone w cenach stałych niewyrównane sezonowo w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) wyniosło 19,8 proc. w skali roku, co było wynikiem istotnie wyższym od oczekiwań rynkowych na poziomie 13,8 proc. Gdyby wyeliminować wpływ czynników o charakterze sezonowym, to tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej wyniosłoby +18,0 proc. w skali roku.
Miniony miesiąc był kolejnym dobrym miesiącem dla budownictwa mieszkaniowego. Oddanych zostało ogółem 15 151 mieszkań (+17,6 proc. r/r), co pozwoliło osiągnąć dodatnią dynamikę przekazanych lokali w okresie styczeń-lipiec 2017 r. (+7,9 proc. r/r). W lipcu rozpoczęto budowę 18 283 lokali mieszkalnych (+21,6 proc. r/r), a od początku roku liczba ta wyniosła 124 319 (+22,7 proc. r/r). Wysoka dynamika miała również miejsce w przypadku mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W lipcu wyniosła ona +12,6 proc. r/r (20 649 pozwoleń/zgłoszeń), podczas gdy narastająco była równa +29,7 proc. r/r (151 066).

Lipcowe dane wyłącznie dla deweloperów mieszkaniowych okazały się jeszcze lepsze niż w przypadku całego rynku. Deweloperzy oddali w lipcu br. 7 793 mieszkań (+23,0 proc. r/r), podczas gdy od początku roku przekazali 45 216 lokali (+10,0 proc. r/r). Liczba rozpoczętych budów przez deweloperów osiągnęła ponad 40 proc. dynamikę wzrostu w skali roku, co przełożyło się na 9 181 nowych budów. Z kolei w okresie styczeń-lipiec br. deweloperzy rozpoczęli budowę 62 967 mieszkań, co oznacza 28,2 proc. poprawę r/r. Dynamika liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń w lipcu wyniosła 7,6 proc. (9 049 pozwoleń/zgłoszeń), podczas gdy narastająco dynamika wyniosła +39,0 proc. r/r (80 191 pozwoleń/zgłoszeń).
W lipcu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób wyniosło 6 022,1 tys. osób, co oznacza wzrost o 4,5 proc. w skali roku. Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło do 4 501,52 zł miesięcznie, tj. o 4,9 proc. r/r, podczas gdy konsensus rynkowy oczekiwał 5,3 proc. wzrostu.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w lipcu 2017 r. o 1,7 proc. r/r, zgodnie ze wstępnym odczytem, który był o 0,1 pkt. proc. wyższy od konsensusu rynkowego. Największy wzrost w skali roku zanotowały ceny żywności (+4,7 proc.), które w porównaniu z czerwcem 2017 r. spadły o 0,2 proc. Największy spadek w ujęciu r/r odnotowały ceny odzieży i obuwia (-5,7 proc.), które w skali miesiąca zmalały o 3,4 proc. W porównaniu z czerwcem 2017 r. największy wzrost zaobserwowano na cenach rekreacji i kultury (+1,2 proc.), natomiast największy spadek na ww. odzieży i obuwiu.

W lipcu br. odnotowano również wysokie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej. Jego dynamika w cenach stałych wyniosła 6,8 proc. r/r. Sprzedaż rosła we wszystkich grupach, natomiast spośród kategorii o znaczącym udziale największy wzrost w skali roku odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (+10,0 proc. r/r). Gdyby wziąć pod uwagę sprzedaż detaliczną w cenach bieżących to roczna dynamika za lipiec 2017 r. wyniosła +7,1 proc., co było wynikiem o 0,4 pkt. proc. niższym od naszym zdaniem zbyt ambitnych prognoz rynkowych.

Opublikowany został również szybki szacunek PKB za 2. kwartał 2017 r. Według wstępnych danych PKB wyrównany sezonowo wyniósł +4,4 proc. r/r, a niewyrównany sezonowo był wyższy w skali roku o 3,9 proc. (o 0,1 pkt. proc. powyżej oczekiwań rynkowych), co sugeruje utrzymanie się silnego wzrostu polskiej gospodarki zapoczątkowanego w 1. kwartale br. (+4,0 proc. r/r).

Obejrzyj wideo:
60 sekund biznesu: Jak wygląda praca stewardesy w Liniach Emirates

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu