Stacja LNG firmy Barter zasili zakład SM Mlekpol w Kolnie

PR
Białostocki Barter uruchomił kolejną stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG. Obiekt w Kolnie zasili nową kotłownię i będzie wykorzystywany do celów technologicznych w Zakładzie Produkcji Mleczarskiej Mlekpol.

- Zainteresowanie błękitnym paliwem ze strony przedsiębiorstw produkcyjnych rośnie m.in. ze względu na obowiązek ograniczenia do 2021 r. emisji dwutlenku węgla, wynikający z unijnej dyrektywy - mówi Bogdan Rogaski, prezes Barter SA. – Oferując możliwość wykorzystania do procesów technologicznych ekologicznego medium jakim jest LNG, Barter SA wychodzi naprzeciw tym wymogom.

Stacja LNG okazała się też najlepszym rozwiązaniem dla Zakładu Mleczarskiego SM Mlekpol w Kolnie, zlokalizowanego na terenie, pozbawionym dostępu do sieci gazowej.

- Zainstalowane urządzenia umożliwiają zaspokojenie wysokich wymagań odbioru gazu, przy spełnieniu wszystkich warunków bezpieczeństwa – mówi Grzegorz Lisowski, kierownik kontraktu. - Potwierdzają to parametry stacji: jej wydajność pozwala na zaspokojenie maksymalnego zapotrzebowania o wielkości 800 metrów sześciennych na godzinę i na magazynowanie 120 metrów sześciennych gazu ziemnego, co zabezpiecza zakład na siedem dni ciągłej pracy.

Znajdująca się w trakcie gruntownej modernizacji serownia potrzebowała źródła zasilania m.in. dla nowej kotłowni , wyposażonej w dwa kotły na pięć ton pary każdy, a także do procesów technologicznych.

- Do tej pory wykorzystywaliśmy starą, ponad 40-letnia kotłownię na miał węglowy, którą postanowiliśmy zastąpić nową i bardziej ekologiczną, m.in. ze względu na unijne przepisy dotyczące ograniczenia emisji CO2 – informuje Mirosław Borawski, dyrektor produkcji mleczarskiej zakładu w Kolnie. – Wobec braku dostępu do sieciowego gazu, jedynym wyjściem była stacja LNG. Zdecydowaliśmy się na inwestycję z firmą Barter SA, dzięki czemu w ciągu kilku tygodni zyskaliśmy dostęp do niezależnego źródła energii cieplnej, z możliwością jego magazynowania. To ekologiczne i bardzo wydajne paliwo, którego zaletą jest też zredukowana objętość, co na pewno obniża koszty transportu i magazynowania.

Dzięki stacji LNG skroplony gaz jest też paliwem w pełni kontrolowalnym, umożliwiającym planowanie kosztów i precyzyjne zużycie.

- Spółka Barter na bieżąco monitoruje ilość gazu w stacji i w odpowiednim momencie dostarcza go cysternami – dodaje Mirosław Borawski. – Nowe rozwiązanie ogranicza też koszty siły roboczej, bo kotłownia obsługiwana jest automatycznie.

Duże znaczenie dla kolneńskiego zakładu ma również duża szybkość reakcji nowej kotłowni na zmiany zapotrzebowania na parę.

- Praktycznie we wszystkich zakładach mleczarskich to zapotrzebowanie jest zmienne – tłumaczy dyrektor Borawski. – W przypadku kotłowni zasilanej LNG tzw. bezwładność kotłowni jest znacznie mniejsza, niż przy zastosowaniu miału węglowego, a to z kolei przekłada się na oszczędności w zużyciu pary.

Stacja LNG firmy Barter zasili zakład SM Mlekpol w Kolnie

Barter SA planuje dalsze inwestycje w stacje LNG w branży mleczarskiej, mięsnej, a także hotelarskiej. Potencjalnymi odbiorcami tego medium są średni i duzi klienci przemysłowi, wykorzystujący go do celów technologicznych, ale także odbiorcy indywidualni, którzy nie mają dostępu do systemu przesyłowego gazu ziemnego. Skroplony gaz ziemny Barter dostarcza do stacji regazyfikacji specjalnymi cysternami kriogenicznymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stacja LNG firmy Barter zasili zakład SM Mlekpol w Kolnie - Kurier Poranny

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu