Stopy procentowe bez zmian, a twoja rata kredytu wzrosła? Trafiłeś na pechowy okres aktualizacji WIBOR-u

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
WIBOR po raz kolejny miesza w ratach kredytów Polaków. Niektórzy ponownie płacą teraz wyższe raty kredytów.
WIBOR po raz kolejny miesza w ratach kredytów Polaków. Niektórzy ponownie płacą teraz wyższe raty kredytów. 123rf.com/yetiyeaw
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała 7 lutego o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. To powinno oznaczać, że raty kredytów nieco spadną lub pozostaną na dotychczasowym poziomie. Dlaczego zatem niektórzy kredytobiorcy w lutym zobaczyli podwyżki rat kredytów na swoich kontach bankowych? Tłumaczymy na przykładzie.

Spis treści

RPP nie podniosła stóp procentowych

W lutym 2024 ekonomiści byli wyjątkowo zgodni w prognozach dotyczących decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Czwarty raz z rzędu Rada nie zmieniła stóp procentowych.

RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa od października utrzymuje się na poziomie 5,75 proc. Taki poziom oznacza dodatnią stopę realną po korekcie o bieżącą inflację oraz prognozowaną w horyzoncie 12 miesięcy - informuje Polski Instytut Ekonomiczny na platformie X.

Według Bartosza Sawickiego, analityka Cinkciarz.pl, „brak zmian, mimo kontynuacji wygasania wzrostu cen i nierówno przebiegającego przyspieszenia dynamiki PKB, nie może dziwić”. Dalsze prognozy są mniej lub bardziej optymistyczne. Są analitycy, którzy przewidują pierwszy ruch stóp procentowych w dół już wiosną 2024 roku, jednak nie brakuje także głosów niemal przekonanych, że żadnych zmian stóp w tym roku nie będzie.

Podwyżki stóp nie było, a rata moja kredytu wzrosła o 50 zł

Stawki wskaźnika WIBOR 3M okazują się tym razem nieprzychylne wielu kredytobiorcom.

Moja rata kredytu w lutym wyniesie 2901,30 zł, mimo że w styczniu płaciłam 2855,61 zł. Spojrzałam na oprocentowanie i w styczniu wzrosło ono o 0,2 proc. - mówi Strefie Biznesu czytelniczka Karolina.

Pani Karolina spłaca kredyt hipoteczny o zmiennej stopie oprocentowania opartej na stawce WIBOR 3M. I to właśnie on jest przyczyną tego typu podwyżki.

Ostatnia aktualizacja oprocentowania miała miejsce na początku listopada. Wówczas stawka WIBOR 3M wynosiła 5,64 proc., a obecnie jest to 5,85 proc. - tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera cytowany przez TVN24.pl.

Oprocentowanie kredytu tworzy zarówno WIBOR, jak i marża banku. Drugi z tych czynników zwykle nie zmienia się w czasie, natomiast WIBOR jest aktualizowany kilkakrotnie w czasie roku - najczęściej co trzy lub sześć miesięcy. Przypadek naszej czytelniczki wydaje się potwierdzać wyliczenia analityka. Według Sadowskiego średnia podwyżka rat kredytu ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR 3M wyniesie w lutym br. 58 zł. Wspomniany przypadek dotyczy kredytu na 400 tys. zł zaciągniętego na 30 lat, ale wzrosną także raty tego typu kredytów o niższych wartościach.

Przeczytaj także: Gdzie warto kupić, a gdzie lepiej wynająć mieszkanie? Wiemy, czy opłaca się kupować mieszkanie na wynajem

Jedni tracą, inni zyskują. Zmienia się WIBOR 6M

W odwrotnej sytuacji są kredytobiorcy, których kredyty oparte są o WIBOR 6M. Aktualizacja tego wskaźnika odbywa się co pół roku.

Na początku sierpnia 2023 roku WIBOR 6M wynosił 6,58 proc., a obecnie 5,85 proc. To spowoduje, że rata spadnie z 3114 zł do 2920 zł - mówi analityk Expandera.

Oznacza to, że rata kredytu na 400 tys. zł na 30 lat spadła ostatnio o ponad 190 zł miesięcznie. Nieco mniejszy spadek dotyczy niższych wartości kredytów, a większy kredytów zaciągniętych na wyższą kwotę:

  • 200 tys. zł kredytu - spadek raty o ok. 100 zł
  • 300 tys. zł kredytu - spadek raty o ok. 150 zł
  • 500 tys. zł kredytu - spadek raty o ok. 240 zł
  • 600 tys. zł kredytu - spadek raty o ok. 290 zł

Ci kredytobiorcy z niższych rat będą cieszyć się przez kilka najbliższych miesięcy. Do tego czasu Rada Polityki Pieniężnej może ponownie zdecydować o obniżce stóp procentowych, co da kolejne spadki rat kredytów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu