Świadczenie Mama 4 plus od marca 2022 jest wyższe. Ile może otrzymać rodzic czwórki i więcej dzieci, jak i gdzie złożyć wniosek?

Justyna Madan
Justyna Madan
Świadczenie Mama 4 plus od marca 2022 r. jest wyższe. Kto może złożyć wniosek?
Świadczenie Mama 4 plus od marca 2022 r. jest wyższe. Kto może złożyć wniosek? 123rf.com
Jeśli jesteś rodzicem czwórki lub więcej dzieci, możesz ubiegać się o świadczenie Mama 4 plus. Wystarczy złożyć wniosek. Od marca matki lub ojcowie otrzymają więcej pieniędzy - aktualnie jest to 1338,44 zł brutto, czyli tyle, co gwarantowana minimalna emerytura. Podpowiadamy, gdzie i jak złożyć odpowiedni wniosek.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające można otrzymać, jeśli nie posiadamy dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Kto może liczyć na świadczenie?

 • Matka, która ukończyła 60 lat i urodziła oraz wychowała lub tylko wychowała co najmniej 4 dzieci.
 • Ojciec, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

„Warunek urodzenia i wychowania lub wychowania dzieci dotyczy dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej” – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aby otrzymać świadczenie warunkiem jest mieszkanie w Polsce i posiadanie tutaj ośrodka interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16. roku życia). Poza tym trzeba mieć polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce lub zalegalizowany pobyt w Polsce (dotyczy cudzoziemców).

Wyższe świadczenie Mama 4 plus

Od marca świadczenie z programu Mama 4 plus jest wyższe i wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. W przypadku pobierania emerytury lub renty w kwocie niższej niż najniższa emerytura, świadczenie stanowi dopełnienie do kwoty 1338,44 zł. Jak podaje ZUS, ze świadczenia korzysta aktualnie około 66 tys. osób.

Świadczenie ma zapewnić podstawowe środki do życia rodzicowi – jest to świadczenie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn - który zrezygnował z pracy (lub jej nie podjął) aby wychować co najmniej czworo dzieci. Oznacza to, że taki rodzic pracował zbyt krótko by nabyć gwarantowaną minimalną emeryturę.

Co zrobić, aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, należy zgłosić o nie wniosek. Druk znajduje się w salach obsługi klientów w placówkach ZUS, można je również pobrać poprzez stronę internetową www.zus.pl.

Prawidłowo wypełniony wniosek musi zawierać:

 • dane osobowe: imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL (jeśli go nie posiadamy, wtedy należy podać serię i numer dowodu osobistego albo paszportu),
 • adres zamieszkania,
 • adres do korespondencji (jeśli jest inny niż adres zamieszkania),
 • informację o tym, w jaki sposób chcemy otrzymywać świadczenie (np. nazwę banku i numer konta bankowego),
 • podpis.

Do wniosku o rodzicielskie świadczenie uzupełniające trzeba dołączyć następujące dokumenty:

 • informację o numerach PESEL dzieci,
 • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,
 • zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego,
 • orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem,
 • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.

„Jeśli jesteś ojcem i ubiegasz się rodzicielskie świadczenie uzupełniające, w oświadczeniu wskaż datę zgonu matki dzieci albo datę porzucenia przez nią dzieci albo zaprzestania ich wychowywania przez długi okres i potwierdź to dokumentami” – wyjaśnia ZUS.

Warto pamiętać, że jeśli pobieramy rodzicielskie świadczenie uzupełniające, mamy obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do tego świadczenia i jego wysokość, na przykład o podjęciu zatrudnienia, osiąganiu dodatkowych dochodów czy też prawie do innego świadczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu