Najpierw projekt budżetu zaakceptowała Regionalna Izba Obrachunkowa, teraz przyjęli go (choć niejednomyślnie) świnoujscy radni. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podczas sesji podkreślał, że to budżet zrównoważony, a większość planowanych w nim inwestycji to nie są nowe realizacje, ale te, które będą kontynuowane.
Podczas prezentacji dla radnych miasto przedstawiło szczegółowo 16 inwestycji, z których każda ma budżet przekraczający milion złotych. To m.in. nowe budynki TBS (ponad 22,5 mln złotych) oraz budowa systemu zarządzania ruchem w mieście (blisko 20 mln zł).
Mieszkańcy doczekają się także przebudowy ulic Barlickiego, Ludzi Morza, Nowojachtowej i budowy obwodnicy wschodniej, która połączy tereny portowe na wyspie Uznam z drogą krajową nr 93 w Świnoujściu.
W 2024 roku (wykonawca jest już na placu budowy) ma zostać oddana do użytku tzw. Promenada Leśna. - Zupełnie inna od dotychczasowych promenad, zaplanowana tak, aby nie wycinać drzew, wśród których będzie prowadzić — tłumaczył Janusz Żmurkiewicz.
Miasto przeznaczyło także 3 mln złotych na budowę ciągu pieszo-rowerowego łączącego Świnoujście z Międzyzdrojami. To dobra wiadomość dla mieszkańców i turystów, bo obecnie prowadząca przez las trasa rowerowa jest wręcz przeklinana przez rowerzystów, zwłaszcza tych długodystansowych jadących wzdłuż Bałtyku z ciężkimi sakwami (na odcinku do Międzyzdrojów jest mnóstwo piachu i fragmentów z korzeniami).
W Świnoujściu, a dokładnie w Łunowie, powstanie też nowy... tunel. Tak bowiem mówi się o przejściu pod linią kolejową 401. Będzie to przejście pieszo-rowerowe. W styczniu miasto ma wybrać wykonawcę, a inwestycja ma być ukończona w III kwartale 2024 roku. Tu miasto niewiele dołoży z własnych pieniędzy, bo 98 proc. kosztu inwestycji to dofinansowanie z rządowego programu "Polski Ład".
Za przyjęciem budżetu głosowało 12 radnych, 4 było przeciw, 4 było nieobecnych podczas głosowania uchwały budżetowej.
