Świnoujście z budżetem na nowy rok. Będzie leśna promenada, nowy tunel i centrum zarządzania ruchem

Podczas piątkowej sesji radni miejscy Świnoujścia przyjęli budżet na 2024 rok. Na liście wydatków jest między innymi 16 inwestycji, które łącznie będą kosztowały ponad 120 milionów.

Najpierw projekt budżetu zaakceptowała Regionalna Izba Obrachunkowa, teraz przyjęli go (choć niejednomyślnie) świnoujscy radni. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podczas sesji podkreślał, że to budżet zrównoważony, a większość planowanych w nim inwestycji to nie są nowe realizacje, ale te, które będą kontynuowane.

Podczas prezentacji dla radnych miasto przedstawiło szczegółowo 16 inwestycji, z których każda ma budżet przekraczający milion złotych. To m.in. nowe budynki TBS (ponad 22,5 mln złotych) oraz budowa systemu zarządzania ruchem w mieście (blisko 20 mln zł).

Mieszkańcy doczekają się także przebudowy ulic Barlickiego, Ludzi Morza, Nowojachtowej i budowy obwodnicy wschodniej, która połączy tereny portowe na wyspie Uznam z drogą krajową nr 93 w Świnoujściu.

W 2024 roku (wykonawca jest już na placu budowy) ma zostać oddana do użytku tzw. Promenada Leśna. - Zupełnie inna od dotychczasowych promenad, zaplanowana tak, aby nie wycinać drzew, wśród których będzie prowadzić — tłumaczył Janusz Żmurkiewicz.

Miasto przeznaczyło także 3 mln złotych na budowę ciągu pieszo-rowerowego łączącego Świnoujście z Międzyzdrojami. To dobra wiadomość dla mieszkańców i turystów, bo obecnie prowadząca przez las trasa rowerowa jest wręcz przeklinana przez rowerzystów, zwłaszcza tych długodystansowych jadących wzdłuż Bałtyku z ciężkimi sakwami (na odcinku do Międzyzdrojów jest mnóstwo piachu i fragmentów z korzeniami).

W Świnoujściu, a dokładnie w Łunowie, powstanie też nowy... tunel. Tak bowiem mówi się o przejściu pod linią kolejową 401. Będzie to przejście pieszo-rowerowe. W styczniu miasto ma wybrać wykonawcę, a inwestycja ma być ukończona w III kwartale 2024 roku. Tu miasto niewiele dołoży z własnych pieniędzy, bo 98 proc. kosztu inwestycji to dofinansowanie z rządowego programu "Polski Ład".

Za przyjęciem budżetu głosowało 12 radnych, 4 było przeciw, 4 było nieobecnych podczas głosowania uchwały budżetowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rowernik
Mam nieprzypadkowy nick od wielu lat, dużo jeżdżę rowerem, w tym roku będzie to 5,5 tys.km (średnio dziennie 15 km), i dziwię się aż tak negatywnemu opisowi drogi R-10 po Mierzei Przytorskiej Ś-cie -M-je. Jechałem po niej też z sakwami i owszem, są fragmenty bardziej piaszczyste, ale zawsze z jakimś pasem twardszego podloża - mówiąc obrazowo nigdy tam nie musiałem zsiadac z roweru, by go prowadzić, a z lżejsza sakwą jechaĺem tam szybko, ok.18-25 km/h. Jeśli zamieni się tę drogę na asfalt, będzie źle, bo zakłóci to harmonię tego miejsca, a ma byc to DROGA LEŚNA

Trzeba w inny sposób utwardzić tę drogę. Choć zastrzegę się, jeśli utwardzi się ją bardzo drobnym tłuczniem tak jak trasę wzdłuż Zalewu od okolic Wolina ku Stepnicy, może on wytwarzać hałas, jest taki odgłos spod opon, że czasem ptaków nie słychać. Może i jakieś utwardzenie bitumiczne będzie potrzebne.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu