Szczyt klimatyczny COP26: Czy węgiel przejdzie wkrótce do historii? Które kraje i kiedy planują wycofać się z energii węglowej?

Justyna Madan
Justyna Madan
Coraz więcej krajów deklaruje powolne odchodzenie od paliw kopalnych
Coraz więcej krajów deklaruje powolne odchodzenie od paliw kopalnych Unsplash.com
Ponad 20 krajów podjęło zobowiązanie o stopniowym wycofywaniu energii węglowej. Główne międzynarodowe banki do końca tego roku chcą zakończyć publiczne finansowanie nowej, niesłabnącej energetyki węglowej. Co najmniej 25 krajów oraz instytucji finansów publicznych do końca 2022 roku zamierza zakończyć międzynarodowe wsparcie publiczne dla sektora energii z paliw kopalnych. O tym rozmawiano podczas Dnia Energii na trwającym Szczycie Klimatycznym COP26 w Glasgow.

Węgiel to jeden z głównych tematów tegorocznego szczytu klimatycznego. Przejście na czystą energię i szybkie wycofanie węgla to priorytet w ramach zminimalizowania wzrostu temperatury zgodnie z porozumieniem paryskim. W Glasgow odbył się Dzień Energii, a podjęty zakres działań to jasny sygnał, że świat chce i potrzebuje skierować się ku źródłom energii odnawialnej.

„Tegoroczny COP zapisuje węgiel do historii. Dzięki tym ambitnym zobowiązaniom, które widzimy dzisiaj, koniec energetyki węglowej jest już w zasięgu wzroku. Zapewnienie 190-osobowej koalicji w celu stopniowego wycofywania się z energetyki węglowej i zaprzestania wspierania nowych elektrowni węglowych oraz podpisana Deklaracja Sprawiedliwej Transformacji, pokazują prawdziwe międzynarodowe zobowiązanie, by nie pozostawiać żadnego narodu w tyle. Wspólnie możemy przyspieszyć dostęp do energii elektrycznej dla ponad trzech czwartych miliarda ludzi, którzy obecnie go nie mają” – mówił podczas Dnia Energii Alok Sharma, prezydent COP26.

Co najmniej 23 kraje podjęły nowe zobowiązania do stopniowego wycofywania energii węglowej, w tym Indonezja, Wietnam, Polska, Korea Południowa, Egipt, Hiszpania, Nepal, Singapur, Chile i Ukraina. W nowym dokumencie „Global Coal to Clean Power Transition Statement” kraje zobowiązały się również do zwiększenia czystej energii i zapewnienia sprawiedliwego odejścia od węgla.

Rozmowy i decyzje na temat węgla

  • 20 nowych krajów, w tym Wietnam, Maroko i Polska, zobowiązały się nie budować nowych elektrowni węglowych.
  • Banki i instytucje finansowe podjęły zobowiązania, aby zakończyć finansowanie węgla, w tym głównych międzynarodowych pożyczkodawców, takich jak HSBC, Fidelity International i Ethos.
  • 25 krajów, w tym partnerzy COP26 Włochy, Kanada, Stany Zjednoczone i Dania, wraz z publicznymi instytucjami finansowymi, podpisały wspólne oświadczenie pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii zobowiązujące do zakończenia międzynarodowego wsparcia publicznego dla niesłabnącego sektora energii z paliw kopalnych do końca 2022 roku. Priorytetowo będą traktować wsparcie przejścia na czystą energię.
  • 28 nowych członków przystąpiło do największego na świecie (ponad 160 krajów) sojuszu na rzecz stopniowego wycofywania węgla. Sojusz Powering Past Coal Alliance jest zainicjowany i współprzewodniczący przez Wielką Brytanię i Kanadę. Nowi członkowie to Chile i Singapur.

Historyczny krok w stronę czystszej energii

„Po raz pierwszy prezydencja COP potraktowała kwestię węgla priorytetowo i wyznaczyła odważną datę zakończenia międzynarodowego finansowania paliw kopalnych. COP26 ustanowił nowy złoty standard dla paryskiego wyrównania międzynarodowych finansów publicznych i wysyła jasny sygnał do naśladowania dla inwestorów prywatnych” – podaje oficjalna strona COP26.

Od porozumienia paryskiego, które weszło w życie w 2016 roku liczba nowych elektrowni węglowych planowanych na całym świecie spadła o 76%. Oznacza to likwidację ponad 1000 GW nowych elektrowni węglowych. W tym roku Indie, Indonezja, Filipiny i RPA ogłosiły partnerstwo z Klimatycznymi Funduszami Inwestycyjnymi, aby przyspieszyć ich odejście od energetyki węglowej. Indonezja i Filipiny ogłosiły pionierskie partnerstwa z Azjatyckim Bankiem Rozwoju w celu wsparcia wcześniejszego wycofania elektrowni węglowych.

Kraje, które zobowiązują się dziś do stopniowego wycofywania energetyki węglowej, obejmują 5 z 20 największych na świecie krajów wytwarzających energię z węgla. Są to: Korea Południowa (5.), Indonezja (7.), Wietnam (9.), Polska (13.) i Ukraina (19.).

„Fantastycznie jest widzieć ambicję we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii, a członkowie Race to Zero zobowiązują się do osiągnięcia ponad 750 GW zainstalowanej mocy w zakresie energii odnawialnej do 2030 r. Będzie to tylko rosło, gdy więcej firm energetycznych dołączy do wyścigu do zera emisji, a ambicje w zakresie dekarbonizacji będą nadal rosnąć, odzwierciedlając wykładniczy postęp, jaki do tej pory obserwowaliśmy w tym sektorze” – powiedzieli Gonzalo Muñoz i Nigel Topping, mistrzowie działań na rzecz klimatu wysokiego szczebla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu