Szef najpotężniejszej organizacji biznesowej w Polsce bez ogródek o potrzebie reform

Redakcja Strefy Biznesu
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wielkimi krokami zbliża się październikowa Konferencja BCC For The Future poświęcona najnowszym trendom w zarządzaniu oraz wykorzystaniu środków unijnych. Tymczasem nastroje wśród przedsiębiorców w Polsce są dalekie od optymizmu. Prezes Business Centre Club Jacek Goliszewski, który będzie gospodarzem tego prestiżowego spotkania, mówi bez owijania w bawełnę, czego biznes oczekuje od polskich władz oraz opowiada o tym, co dokładnie będzie się działo podczas zapowiadanej konferencji.
  • Konferencja BCC For The Future odbędzie się w tym roku w atmosferze oczekiwań względem pilnych reform.
  • Szef BCC Jacek Goliszewski zwraca uwagę na brak wizji strategii gospodarczej rządu.
  • Przedsiębiorcy opracowali 12 punktów dla koniecznych zmian w systemie podatkowym

Już niebawem, w dniach 10 i 11 października, w Warsaw Presidential Hotel, odbędzie się druga edycja wyjątkowego wydarzenia – BCC For The Future. Dwudniowa konferencja będzie poświęcona najnowszym trendom w zarządzaniu oraz wykorzystaniu środków unijnych w nadchodzących latach. Pierwszy dzień konferencji uświetni uroczysta gala z ceremonią przyznania nagród im. Marka Goliszewskiego w konkursie Wizjoner Polskiej Gospodarki. Bardziej szczegółowo o tematyce konferencji, jak również o postulatach środowiska biznesowego, opowiedział nam prezes BCC Jacek Goliszewski.

Aby przyjąć Zielony Ład potrzeba spójnej strategii. To samo tyczy się środków przeznaczonych na krajowy kpo
Przed polską gospodarką oraz biznesem ogromne wyzwania. Podołają im tylko osoby myślące innowacyjnie – sugeruje prezes Jacek Goliszewski Sylwia Dąbrowa/Polska Press Grupa

Jak implementować Zielony Ład? Co począć z pieniędzmi na kpo? Kim jest menedżer przyszłości?

Prezes Business Centre Club Jacek Goliszewski gościł red. Jerzego Mosonia ze Strefy Biznesu w siedzibie organizacji w Warszawie. Szef klubu przedsiębiorców zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących, zarówno szczegółów zbliżającej się Konferencji BCC For The Future, jak i postulatów polskiego biznesu, który napotyka na poważne problemy, by dalej się rozwijać.

Część z nich związana jest z implementacją przepisów dotyczących Zielonego Ładu oraz możliwości wykorzystania unijnych środków w związku z rekordowym przelewem na kpo. Inne dotyczą wieloletnich zaniedbań. Ale to tylko wstęp do dużo szerszej tematyki, która związana jest z nowoczesnym zarządzaniem oraz innowacjami w gospodarce.

Jak podkreślił prezes Goliszewski: podczas II. edycji konferencji prelegenci będą poruszać przede wszystkim tematy związane z przyszłością, z kompetencjami menedżerów oraz liderów jutra.

Będziemy mówili o trendach w zarządzaniu, o przywództwie, o efektywności osobistej, dobrych praktykach menedżerskich, instrumentach zarządzania. Będą panele na temat kpo i zielonego ładu. To wyjątkowa konferencja, ponieważ będziemy mówić także o neuroprzywództwie, o przywództwie służebnym, o odchudzonym zarządzaniu i o przełożeniu strategii na działania operacyjne. Zastanowimy się, czy zarządzanie bez budżetu, czyli tak zwany beyond budgeting jest możliwe – mówi Jacek Goliszewski, prezes BCC.

Nie można już dłużej czekać z kompleksową reformą podatków. Biznes ma pomysł jak ją przeprowadzić
Od lewej: red. Jerzy Mosoń/Strefa Biznesu i prezes BCC Jacek Goliszewski. Szef klubu przedsiębiorców wskazuje punkt po punkcie, co musi się zmienić w Polsce, aby prowadzenie biznesu było bardziej przyjazne
Sylwia Dąbrowa/Polska Press Grupa

Nagroda Wizjoner Polskiej Gospodarki to ukłon w kierunku młodych i założyciela BCC

Wśród prelegentów wystąpią wybitni menedżerowie, czołowi przedstawiciele świata nauki i społeczności doradców. Jak zapewnia prezes Goliszewski: to gwarancja różnorodności, różnych punktów widzenia. Nieodzowną częścią tej konferencji jest gala wieczorna, na której będą wręczane nagrody Wizjonera Polskiej Gospodarki im. Marka Goliszewskiego – założyciela i wieloletniego prezesa BCC.

Nagradzamy w ten sposób menedżerów i przedsiębiorstwa innowacyjnych rozwiązań spośród członków klubu jak i poza klubem. Dzięki takim przedsiębiorcom, ich wiedzy i doświadczeniom, spojrzeniu w przód, polska gospodarka staje się nowoczesna i konkurencyjna – wyjaśnia prezes BCC Jacek Goliszewski.

Jakie trzeba mieć cechy, aby otrzymać tak prestiżową nagrodę jak Wizjoner Polskiej Gospodarki? To przede wszystkim nagroda dla młodych (do 45 lat) i innowacyjnych, polskich menedżerów. – Jest to zgodne z wizją i działaniami mojego brata, który stawiał na młodych oraz na innowacje – podkreślił szef klubu przedsiębiorców.

Kapituła przyznaje nagrody w czterech kategoriach:

  1. Innowacyjne produkty,
  2. Innowacyjne usługi,
  3. Nowatorskie rozwiązania i projekty dla wsparcia zarządzania.

Bierzemy pod uwagę około 12 kryteriów, kierując się przy ocenie między innymi: stopniem innowacyjności, wpływem tego rozwiązania na wyniki firmy, a więc wzrostem przychodów czy obniżką kosztów, posiadanymi certyfikatami jakości, wpływem na otoczenie, szczególnie gospodarcze oraz ekologię. Ważna jest też trwałość rozwiązania, czyli jak długo firma może czerpać korzyści po wdrożeniu danego, innowacyjnego rozwiązania – wyjaśnia prezes Goliszewski.

Pierwszy apel przedsiębiorców: stwórzcie strategię gospodarczą

Najbliższa Konferencja BCC For The Future planowana jest w warunkach wielkich wyzwań, przed jakimi stoi polska gospodarka: implementacji wymagającego prawodawstwa Unii Europejskiej, w tym Zielonego Ładu oraz wykorzystania środków na krajowy plan odbudowy (kpo). Polski system prawny znajduje się także w fazie głębokich przemian. Tymczasem wygląda na to, że środowiska gospodarcze nie są do końca zadowolone ani z tempa zmian ani ze szczegółów obecnych rozwiązań.

Jakie postulaty przedsiębiorców zrzeszonych w BCC będzie można usłyszeć w najbliższych miesiącach? Prezes BCC Jacek Goliszewski wymienia kilka z nich, ale najpierw zwraca uwagę na rzecz najwyższej wagi:

Brakuje nam wizji strategii gospodarczej rządu. Mamy wrażenie, że rząd działa bardziej gospodarczo, operacyjnie, a jednak mamy niepewne ceny energii, wysoką inflację, która wzrosła po zlikwidowaniu VAT–u na żywność (około końca roku wyniesie ok. 5,5 proc.), mamy niepewne kursy walut, mamy też wysokie koszty funkcjonowania. Pierwsza sprawa to zatem strategia gospodarcza – apeluje prezes Jacek Goliszewski.

Polski biznes postuluje o proste przepisy i o życzliwość urzędników wobec podatników

– Druga sprawa to rzecz, o którą postulujemy niezmiennie od ponad 30 lat, czyli duża reforma podatkowa, tak, aby system podatkowy był spójny, przejrzysty i przewidywalny – mówi prezes Jacek Goliszewski. Jak dodaje:

Nasza Komisja Podatkowa opracowała 12 postulatów dla reformy podatkowej. To nie są postulaty mówiące o niższych podatkach. Chodzi o uproszczenie systemu podatkowego i o zniesienie ulg – apeluje szef BCC.

Trzecia sprawa do zmiany, jaką wymienia szef klubu biznesu, to nietraktowanie podatnika jak podejrzanego, pospolitego przestępcę. – Chodzi o to, by urzędnik wskazał lepsze rozwiązanie podatkowe, wydał legalną rekomendację, która umożliwi lepsze działanie przedsiębiorcy – wyjaśnia. Prezes BCC zwraca też uwagę, na jeszcze niezrealizowaną, obietnicę dotyczącą powrotu do składki zdrowotnej, sprzed wprowadzenia Polskiego Ładu, w szczególności na obowiązujące wciąż „kuriozum w postaci składki zdrowotnej od środków trwałych”.

Zapewne wszystkich wymienionych spraw nie uda się załatwić do czasu rozpoczęcia konferencji BCC For The Future, ale być może wydarzenie to będzie choćby okazją do tego, by przypomnieć rządzącym o bolączkach polskich przedsiębiorców. Jak jednak podkreśla sam prezes Jacek Goliszewski, październikowa konferencja to przede wszystkim spotkanie biznesu, nie polityki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu