Sześć polskich parków narodowych otrzyma zastrzyk gotówki z UE. 73 miliony złotych dotacji

Eryk Kołodziejek
Pieniądze na projekty parków narodowych pochodzą z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Pieniądze na projekty parków narodowych pochodzą z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. FOT. MALGORZATA GENCA / POLSKA PRESS
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło, że sześć parków narodowych w Polsce otrzyma ponad 73 miliony złotych z funduszy unijnych na realizację projektów edukacyjnych. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowego Centrum Edukacyjnego w Świętokrzyskim Parku Narodowym oraz modernizację Muzeum Wigier.

Spis treści

Wsparcie z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej

Pieniądze na projekty parków narodowych pochodzą z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Ministerstwo podało, że w ramach naboru, który dysponował budżetem 110 milionów złotych, złożono łącznie 10 projektów. Siedem z nich już oceniono, a trzy kolejne są w trakcie oceny. Łączna wartość inwestycji w tych siedmiu projektach wynosi 104,8 miliona złotych, z czego dofinansowanie stanowi 73,1 miliona złotych.

Największe wsparcie dla Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Wśród wybranych projektów największe dofinansowanie, wynoszące ponad 49,5 miliona złotych, otrzyma projekt budowy Centrum Edukacyjnego Świętokrzyskiego Parku Narodowego wraz z ekspozycją przyrodniczą. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia, które ma być zrealizowane do 2028 roku, to prawie 72 miliony złotych.

Modernizacja Muzeum Wigier i inne projekty

Wigierski Park Narodowy uzyska nieco ponad 1 milion złotych na modernizację ośrodka edukacyjnego Muzeum Wigier, której wartość wynosi 1,5 miliona złotych. Poleski Park Narodowy otrzyma 3 miliony złotych na modernizację Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Starym Załuczu, której koszt oszacowano na 4,35 miliona złotych.

Inwestycje w Białowieskim i Biebrzańskim Parku Narodowym

Białowieski Park Narodowy zyska 3 miliony złotych na remont i modernizację Dworku Gubernatora – Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, które obejmą wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań IT oraz rekonstrukcję Polany Edukacyjnej. Całkowity koszt tego projektu to 4,42 miliona złotych. Z kolei Biebrzański Park Narodowy otrzyma prawie 12,7 miliona złotych na modernizację ośrodków edukacyjnych w Grzędach, Trzyrzeczkach i Goniądzu, której wartość wynosi 17,74 miliona złotych.

Rozwój infrastruktury w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Bieszczadzki Park Narodowy uzyska 1,47 miliona złotych na modernizację Ośrodka Informacji i Edukacji Turystycznej w Lutowiskach, której koszt oszacowano na 1,72 miliona złotych. Dodatkowo, na modernizację obiektów edukacyjnych w Ustrzykach Dolnych, Suchych Rzekach i Wołosatem oraz na modernizację ścieżek przyrodniczych, park otrzyma 2,26 miliona złotych z całkowitej kwoty 3,25 miliona złotych.

Realizacja projektów już rozpoczęta

Ministerstwo poinformowało również, że Świętokrzyski Park Narodowy oraz Wigierski Park Narodowy podpisały już umowy o dofinansowanie i rozpoczęły realizację swoich projektów. Pozostałe umowy zostaną zawarte w najbliższym czasie.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu