Spis treści
Pięć państw będzie współpracować na rzecz Bałtyku
Dzięki dofinansowaniu z programu Interreg Południowy Bałtyk na lata 2021-2027, projekty otrzymają wsparcie finansowe w wysokości blisko 15,5 miliona złotych, co odpowiada 3,7 miliona euro.
- Ten Program wzmacnia współpracę między pięcioma państwami członkowskimi UE – Polską, Danią, Szwecją, Litwą i północną częścią Niemiec. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju środowiska i sektora morskiego wszystkich uczestniczących w nim regionów i - co najważniejsze - pozwala realizować wspólne projekty, w których łączą się potencjały różnych instytucji - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski, podkreślając rolę współpracy transgranicznej na obszarze Południowego Bałtyku.
Dodał: - Dzięki temu lokalne społeczności i przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z innowacyjnych rozwiązań prośrodowiskowych, energetycznych czy też turystycznych.
- Cieszę się z licznego udziału podmiotów z Pomorza w projektach finansowanych z tego programu. Są wśród nich samorządy, uczelnie wyższe, zarządy portów, organizacje turystyczne, NGO-sy i przedsiębiorcy. Myślę, że nie trzeba nikogo przekonywać do korzyści, jakie przynosi współpraca z zagranicznymi partnerami z Danii, Szwecji, Niemiec i Litwy. Takie programy jak Interreg, to znakomity instrument, który może pomoc w rozwoju regionalnym i lokalnym - podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski.
Bałtyckie porty mają być mniej energochłonne
Dzięki umowom podpisanym przez wiceministra Konrada Wojnarowskiego z Samorządem Województwa Pomorskiego i Stowarzyszeniem Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, zostanie zrealizowany projekt, który ma na celu opracowanie narzędzi wspierających transformację energetyczną portów morskich nad Bałtykiem.
Projekt ten przyczyni się do zmniejszenia energochłonności portów, dostosowania ich strategii rozwoju do zmian wynikających z transformacji energetycznej oraz określenia potrzeb inwestycyjnych, na przykład w zakresie obsługi budowy i serwisowania morskich farm wiatrowych oraz przekształcenia portów w huby dostarczające nowoczesne, „zielone” paliwa.
Drugi z projektów skupia się na wsparciu tworzenia i funkcjonowania regionalnych sieci współpracy w ramach turystyki konnej. Jego rezultatem będzie również opracowanie i wdrożenie nowoczesnych tras konnych oraz stworzenie nowej, integracyjnej oferty turystycznej, skierowanej zarówno do lokalnych mieszkańców, jak i turystów.
W ramach programu Interreg Południowy Bałtyk na lata 2021-2027 zrealizowano już 42 projekty, co stanowi efekt 6 przeprowadzonych naborów wniosków. Na ten cel przeznaczono ponad 2/3 dostępnych środków, czyli około 246,6 miliona złotych (ponad 59 milionów euro). Obecnie trwa ocena kolejnych wniosków, które wpłynęły w ramach naborów zakończonych w lutym, a decyzje o dofinansowaniu zostaną ogłoszone w czerwcu. Całkowity budżet programu wynosi około 392 miliony złotych (93,8 miliona euro).
