https://strefabiznesu.pl
reklama

Polska może zaniżyć wynik całej Unii Europejskiej

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Komisja Europejska: UE bliska zrealizowania celu klimatycznego na 2030 r
Komisja Europejska: UE bliska zrealizowania celu klimatycznego na 2030 r Adam Matuszek
Unia Europejska jest na dobrej drodze do zrealizowania ambitnego celu klimatycznego na 2030 rok, jakim jest redukcja emisji CO2 o 55% w porównaniu do poziomów z 1990 roku. Komisja Europejska ogłosiła, że do osiągnięcia tego celu brakuje zaledwie jednego punktu procentowego. Mimo to, nie wszystkie kraje członkowskie, w tym Polska, złożyły zaktualizowane plany na rzecz energii i klimatu, co może wpłynąć na końcowy wynik.

Spis treści

Unia Europejska bliska osiągnięcia celu klimatycznego na 2030 rok

Komisja Europejska przeprowadziła ocenę zaktualizowanych planów na rzecz energii i klimatu, które zostały przesłane przez 24 państwa członkowskie. Wyniki tej oceny są obiecujące, ponieważ wskazują, że Unia Europejska jest bliska osiągnięcia celu redukcji emisji CO2 o 55% do 2030 roku.

Jednakże, Polska, Belgia i Estonia nadal nie złożyły swoich planów, co może wpłynąć na ostateczny wynik.

„Dzisiejsza ocena to dobra wiadomość” - podkreślił komisarz ds. energii Dan Joergensen. „Zmierzamy we właściwym kierunku, a jeśli porównamy tę ocenę z ostatnią oceną z 2023 r., to naprawdę jest to imponujące, jak szybko nam to idzie” - powiedział.

Mimo pozytywnych wyników, komisarz Joergensen zaznaczył, że nadal wiele pozostaje do zrobienia w zakresie efektywności energetycznej. Wspólnota postawiła sobie za cel zmniejszenie zużycia energii o 11,7% do 2030 roku, co przekłada się na konkretne cele dotyczące zużycia energii pierwotnej i końcowej.

Wyzwania w efektywności energetycznej

Efektywność energetyczna pozostaje jednym z kluczowych wyzwań dla Unii Europejskiej. Zgodnie z przedstawionymi przez kraje członkowskie zobowiązaniami, Unia ma zmniejszyć zużycie energii o 8,1% do 2030 roku, co jest poniżej założonego celu.

„Nadal mamy więc tutaj dość znaczną lukę” - zaznaczył Joergensen. Jak dodał, w porównaniu z ostatnią oceną planów z 2023 roku również w zakresie efektywności energetycznej jest postęp, ponieważ wtedy planowane wysiłki sumowały się do poziomu 5,8%.

Unia Europejska musi zintensyfikować swoje działania, aby wypełnić tę lukę i osiągnąć założone cele. W tym celu kraje członkowskie muszą wprowadzić bardziej ambitne plany i strategie, które pozwolą na zwiększenie efektywności energetycznej.

Aktualizacje planów i przyszłe cele

Państwa członkowskie Unii Europejskiej złożyły swoje plany na rzecz energii i klimatu w 2019 roku, jednak w związku z Europejskim Zielonym Ładem i pakietem "Fit for 55", musiały dokonać aktualizacji swoich zobowiązań. Komisja Europejska nadal nie zaproponowała celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2040 rok, co pozostawia pewną niepewność co do przyszłych działań.

Unia zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku, co oznacza zerowy bilans pomiędzy emitowanym CO2 a pochłanianym czy składowanym. Aby to osiągnąć, konieczne będzie dalsze zaangażowanie i współpraca wszystkich państw członkowskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Niezłożenie zaktualizowanych planów przez Polskę, Belgię i Estonię spowodowało, że Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu procedury o naruszenie prawa UE wobec tych krajów. Chorwacja i Słowacja, które również miały opóźnienia, nadrobiły zaległości.

Źródło: PAP

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Granica opłacalności benefitów. Firmy liczą każdy grosz

Granica opłacalności benefitów. Firmy liczą każdy grosz

Wiek pracowników rośnie. Przyszłość rynku pracy pod znakiem zapytania

Wiek pracowników rośnie. Przyszłość rynku pracy pod znakiem zapytania

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu