Spis treści
Nowe regulacje dla przedsiębiorców
W czwartek kraje członkowskie Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w sprawie nowego rozporządzenia, które wprowadzi elektroniczny system składania deklaracji dla firm delegujących pracowników. Kolejnym etapem będzie uzgodnienie finalnej wersji przepisów w negocjacjach z Parlamentem Europejskim.
Po zatwierdzeniu rozporządzenia, Komisja Europejska będzie odpowiedzialna za stworzenie systemu, do którego będą mogły dołączyć wszystkie kraje członkowskie. System ten będzie zawierał jednolity formularz, dostępny w językach narodowych, co ułatwi przedsiębiorcom wypełnianie deklaracji.
Dzięki temu rozwiązaniu, przedsiębiorcy delegujący pracowników nie będą musieli rejestrować się w systemach każdego kraju z osobna, co znacznie uprości cały proces.
Digitalizacja procesu delegowania
Jednym z głównych celów nowego systemu jest pełna cyfryzacja procesu delegowania pracowników. Obecnie w niektórych krajach, takich jak Polska, brak jest elektronicznych systemów, co zmusza przedsiębiorców do składania dokumentów w formie papierowej.
Wprowadzenie wspólnego systemu unijnego ma na celu wyeliminowanie takich niedogodności. Dołączenie do systemu będzie dobrowolne, co oznacza, że kraje posiadające już rozwinięte systemy, jak Francja i Belgia, mogą zdecydować się na pozostanie przy własnych rozwiązaniach.
Jednak unijni urzędnicy mają nadzieję, że z czasem więcej krajów zdecyduje się na przyłączenie do wspólnego systemu, co zwiększy jego efektywność i zasięg.
Korzyści dla pracowników i przedsiębiorców
System ma również na celu ułatwienie wymiany informacji pomiędzy władzami różnych krajów. Pracownicy delegowani do pracy za granicą będą mieli dostęp do deklaracji złożonej przez ich pracodawcę, co zwiększy transparentność całego procesu.
Państwa członkowskie, które zdecydują się na korzystanie z systemu Komisji Europejskiej, nie będą mogły nakładać dodatkowych wymogów dotyczących publikowania deklaracji poza tymi określonymi w rozporządzeniu. Nadal będą jednak mogły żądać dodatkowych informacji w celach kontrolnych.
Oczekuje się, że na początku do systemu dołączy około 10 krajów członkowskich, w tym Polska, Niemcy i Irlandia. Dzięki temu rozwiązaniu, proces delegowania pracowników stanie się bardziej efektywny i mniej skomplikowany zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników.
