Jak informuje polsko-fińska firma, porozumienie o współpracy między obiema spółkami zostało podpisane podczas targów obronnych DSEI Japan, które odbywają się co dwa lata Makuhari Messe koło Tokio. W ramach planowanej współpracy, IHI i Iceye utworzą w Japonii zakład produkcji satelitów na potrzeby tego kraju.
- Utrzymujemy z Japonią bliskie relacje od 2018 roku, budując wzajemne zaufanie i długoterminowe zaangażowanie. Współpracując z japońskimi organizacjami, Iceye wspiera ich zdolności obronne i umacnia wspólne bezpieczeństwo. Jesteśmy zaangażowani w tworzenie nowych relacji i pogłębianie wzajemnych stosunków ze wszystkimi organizacjami przemysłowymi i rządowymi w Japonii - powiedział Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel Iceye.
Inicjatywa ta ma wspierać japońskie ambicje kosmiczne poprzez rozwój przemysłu i wzmocnienie bezpieczeństwa państwa. Przedsięwzięcie oczekuje jeszcze na ostateczne umowy i oficjalne zatwierdzenia.
- W dzisiejszych czasach świat staje się coraz mniej bezpieczny. Japońska Narodowa Strategia Obronna uznaje znaczenie wzmacniania suwerennych zdolności w przestrzeni kosmicznej, jednocześnie otwierając drzwi do współpracy z sojusznikami i krajami, z którymi Tokio ma wspólne, strategiczne interesy. To porozumienie jest pierwszym krokiem w kierunku realizacji nowej generacji zdolności, kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego Japonii w nadchodzących latach - powiedział Atsushi Satō, prezes IHI ds. Aero Engine, Space & Defense.
Iceye jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów obserwacyjnych wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, SAR), dzięki czemu dostarcza dane radarowe w niemal rzeczywistym czasie.
Firma z polsko-fińskim rodowodem działa globalnie poprzez biura w Finlandii, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zespół Iceye liczy ponad 700 pracowników, których łączy wspólna misja: tworzenie globalnego źródła rzetelnej wiedzy o Ziemi, by realnie wpływać na poprawę jakości życia.
