Polska stawia na satelity. Armia dostanie „oczy” w kosmosie

Marek Knitter
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Konsorcjum - firma Iceye i Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 - podpisało dziś umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej na dostarczenie Siłom Zbrojnym RP Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi SAR o kryptonimie MikroSAR.

Spis treści

Iceye, jako lider konsorcjum, jest odpowiedzialny za dostawę segmentu kosmicznego (3 satelitów). Z kolei WZŁ-1 dostarczy segment naziemny wraz z anteną satelitarną na przyczepie. Kontrakt zawiera również opcję zakupu kolejnych trzech satelitów oraz Mobilnego Segmentu Naziemnego.

Siły zbrojne otrzymają zaawansowane „oczy” w kosmosie

- Cieszę się, że Iceye wzmocni polskie zdolności obronne, dostarczając Siłom Zbrojnym RP najnowocześniejsze satelity SAR. Nasz zaawansowany, sprawdzony operacyjnie system satelitarny zapewnia decydentom praktyczne informacje wywiadowcze, dając im możliwości przygotowania oraz skutecznego reagowania w środowisku pełnym wyzwań i niepewności. Iceye jest europejskim dostawcą systemów rozpoznania, co czyni nas idealnym dostawcą suwerennych systemów ISR, choć architektura naszego systemu została zaprojektowana również z myślą o dzieleniu się zasobami i kolektywnym wykonywaniu zadań. Umożliwia to, w razie potrzeby, optymalne wykorzystanie potencjału połączonych konstelacji oraz szybsze wzmocnienie zbiorowych zdolności obronnych w domenie kosmicznej państw europejskich i ich sojuszników - powiedział Rafał Modrzewski, prezes i współzałożyciel Iceye.

W ramach podpisanej umowy, Wojsko Polskie pozyska zaawansowane zdolności rozpoznawcze oparte o satelity radarowe Iceye. Satelity SAR umożliwiają ciągłe monitorowanie sytuacji na powierzchni Ziemi niezależnie od pory dnia oraz panujących warunków atmosferycznych, co odróżnia je od możliwości satelitarnych instrumentów optoelektronicznych. Zakup satelitów radarowych znacząco zwiększy wszechstronność i efektywność systemu rozpoznania Sił Zbrojnych RP, umożliwiając uzyskanie pełniejszego obrazu sytuacji operacyjnej.

- To wielki dzień dla Sił Zbrojnych RP i Polski, ponieważ zyskują pełną niezależność w rozpoznaniu i obrazowaniu radarowym. Jesteśmy dumni, że Polak założył taką firmę jak ICEYE. Jesteśmy również pewni, że pozyskujemy zdolności absolutnie najlepsze na świecie. Wolność i niepodległość obroni tylko niezależność i innowacyjność, a zastosowania pozyskiwanej dziś technologii mają znaczenie nie tylko wojskowe, ale również gospodarcze - skomentował Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Współpraca z PGZ i szczegóły projektu

W realizację kontraktu, jako członek Konsorcjum, zaangażowane są Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dzięki tej współpracy Siły Zbrojne RP otrzymają zaawansowaną Mobilną Platformę Rozpoznania Satelitarnego ISR, której możliwości były prezentowane podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2024.

Opracowane przez WZŁ-1 S.A. rozwiązanie integruje systemy komunikacji i transmisji danych, systemy bezpieczeństwa, zasilania oraz dedykowany system antenowy, zapewniający szybką i efektywną dystrybucję informacji do odpowiednich odbiorców na każdym poziomie dowodzenia. Wszystkie komponenty będą zintegrowane w specjalnie wyposażonym kontenerze, przeznaczonym do transportu.

- Rozpoznanie satelitarne to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie współczesne pole walki. Równie ważne co system satelitów krążących w przestrzeni jest możliwość pozyskiwania gromadzonych przez nie danych, przesyłania i przetwarzania w czasie rzeczywistym, by były jak najbardziej przydatne walczącym pododdziałom. Rozwiązanie, które WZŁ-1 oferuje wojsku spełnia te wszystkie oczekiwania - powiedział Arkadiusz Bąk, członek zarządu PGZ S.A.

- MikroSAR to ogromne przedsięwzięcie, ale przede wszystkim to dowód, że jesteśmy gotowi do realizacji złożonych projektów o strategicznym znaczeniu dla państwa. Nasz udział to nie przypadek – to efekt kompetencji, które przez 70 lat naszego istnienia budowaliśmy wspólnie. Jestem dumny z zespołu WZŁ-1 S.A. i wdzięczny wszystkim pracownikom za profesjonalizm i zaangażowanie. Opracowane rozwiązanie spowodowało, że platforma jest w pełni kompatybilna z obecnie użytkowanymi w polskiej armii systemami łączności. Koncepcja Mobilnej Platformy obejmuje rozwiązania, które spełniają wymagania współczesnego pola walki - dodał Sławomir Obszyński, prezes WZŁ-1 S.A.

Zdolności Iceye rozwijane w Polsce

Zlokalizowane w Warszawie laboratorium badawczo-rozwojowe oraz Centrum Operacji Satelitarnych obsługujące całą konstelację, stanowią kluczowe elementy globalnej działalności Iceye. W Polsce również projektowane i produkowane są systemy montowane w każdym satelicie firmy.

Iceye jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów obserwacyjnych wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, SAR), dzięki czemu dostarcza dane radarowe w niemal rzeczywistym czasie. Klienci mają dostęp do informacji przez całą dobę, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, co pozwala na podejmowanie najlepszych decyzji. Firma z polsko-fińskim rodowodem działa globalnie poprzez biura w Finlandii, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zespół ICEYE liczy ponad 700 pracowników, których łączy wspólna misja: tworzenie globalnego źródła rzetelnej wiedzy o Ziemi, by realnie wpływać na poprawę jakości życia.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu