Liczba studentów w Polsce od blisko 10 lat systematycznie spada, to 140,5 tys. (tylu było ich w roku akademickim 2015/2016) nadal jest sporą siłą na rynku nieruchomości, ponieważ znaczna część z nich poszukuje lokum do wynajęcia. Ze statystyk wynika, że najwięcej takich osób znajduje się w Warszawie. Na samym Uniwersytecie Warszawskim kształci się niemal 45 tys. ludzi, a w całym mieście w roku akademickim 2015/2016 było ich 243 tys. Komu nie udało się dostać miejsca w akademiku, rozpoczyna mieszkaniowe łowy. Niedoświadczeni młodzi ludzie mogą paść ofiarami oszustów, warto więc poszukując mieszkania zachować ostrożność i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa.
1)Rzetelny pośrednik
Przeglądając ogłoszenia najmu mieszkania czy to pokoju często natrafiamy na anonse przygotowane przez pośrednika (jest to częstsze w przypadku całego mieszkania niż pojedynczego pokoju). Warto sprawdzić, z kim mamy do czynienia. Może ktoś znajomy korzystał z usług agenta? Czy pracuje on dla dużej firmy o ugruntowanej pozycji na rynku? Internet to kopalnia wiedzy, także na temat jakości usług świadczonych przez różnych ludzi i firmy, lecz pamiętajmy, że nie wszystkie muszą być obiektywne i prawdziwe.
2)Prowizja dla pośrednika
Dobry pośrednik nie powinien pobierać prowizji ani za udostępnienie adresu mieszkania czy kontaktu do właściciela, ani za pokazanie lokalu. Prowizja powinna być wypłacona dopiero po sfinalizowaniu transakcji i podpisaniu umowy. W międzyczasie pośrednik powinien pomóc przygotować dokumenty, dopilnować poprawności przeprowadzenia formalności itd. Standardowa prowizja dla pośrednika równa się miesięcznemu czynszowi, jednak warto negocjować.
3)Odpowiednia umowa najmu
Celem podpisywania umowy najmu jest zabezpieczenie interesów obu stron podpisujących ją. Dokument nie powinien być niesymetryczny i skupiać się na ochronie właściciela nieruchomości. Równie istotne są interesy najemcy. Dobrze skonstruowana umowa powinna precyzować obowiązki i prawa obu stron i dokładnie wskazywać granicę odpowiedzialności za koszty utrzymania nieruchomości. Przed podpisaniem dokument należy dokładnie przeczytać, a w razie pojawienia się wątpliwości w kwestii interpretacji jakichś zapisów – skonsultować z prawnikiem.