Tarcza antyinflacyjna 2.0. - obniżenie podatku vat na paliwo
-Z 23 procent na 8 procent chcemy obniżyć VAT na paliwo. Na pylonach, na stacjach Polacy zobaczą za 3-4 tygodnie niższe ceny - poinformował premier Mateusz Morawicki dodając, że liczy na spadek cen o 60 gr na litrze. Niższy VAT ma obowiązywać przez pół roku, od 1 lutego.
Obniżenie stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc. przełoży się automatycznie na obniżkę cen paliw na stacjach.
- Przy obecnym poziomie cen hurtowych, ceny detaliczne benzyny i oleju napędowego mogłyby spaść o około 70 groszy na litrze. Decyzje zapadną w przyszłym tygodniu
- przewidują analitycy BM Reflex.
Jak informują, początek stycznia utrwala niższe ceny paliw na stacjach. Na części z nich nie odnotowaliśmy zmian w stosunku do końca roku, a na części pogłębienie spadków. Średnie ceny paliw w tym tygodniu spadły od 1 do 3 groszy na litrze i na dzień 5-01-2022 r. wynoszą odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 – 5,73 zł/l (-1 gr/l), bezołowiowej 98 – 6,00 zł/l (-2 gr/l), dla oleju napędowego – 5,75 zł/l (-1 gr/l) i autogazu – 3,16 zł/l (-3 gr/l).
Tarcza antyinflacyjna 2.0. - spadek cen na stacjach
W tym tygodniu ceny paliw powinny utrzymać się blisko aktualnych poziomów, niezależnie od poziomów cen na rynku hurtowym. Tu z kolei rośnie ryzyko podwyżek spowodowane wzrostem cen ropy Brent do poziomu powyżej 80 USD/bbl.
Obniżka VAT to już drugi ruch w celu obniżenia cen paliw. Po tym jak w grudniu ceny na stacjach przekroczyły 6 zł za litr benzyny i diesla, przed świętami rząd się zdecydował na obniżkę akcyzy na paliwa, co przełożyło się na spadek cen o ok. 30 gr.
