Jeżeli wejdziemy do wagonika warszawskiego metra i zobaczymy, że rowery na wieszakach nie latają tam na prawo i lewo przy każdym hamowaniu, to możemy być pewni: zastosowano tam rozwiązanie Mateusza Ołdytowskiego, zdobywcy wyróżnienia w konkursie Technotalent 2015.
A jeśli usłyszymy, że właśnie rekord prędkości bije pierwszy na świecie elektryczny rower z silnikiem o mocy 16 KW (na komponentach silnika motocyklowego) to znaczy, że udało się zrealizować kolejny szalony pomysł Kamila Stysiaka i Pauliny Staniszewskiej. Ich customowe cruisery były już znane na świecie, gdy wystartowali z sukcesem w konkursie Technotalent 2014. Podbili wtedy jury właśnie modelem designerskiego roweru elektrycznego, który wkrótce będzie prezentowany w... Dubaju.
Z kolei Jan Godlewski, laureat Technotalentu 2015 za projekt łóżeczka szpitalnego dla noworodków, jest m.in. projektantem - na zlecenia białostockiego potentata autogaz AC SA. - przełącznika gazu na samochodowej desce rozdzielczej czy lampy podłogowej uhonorowanej nagrodą na prestiżowym konkursie Mazda Design.
Czytaj też: Technotalenty 2015. Mamy błyskotliwe umysły
Z wymienionymi i jeszcze kilkoma innymi uczestnikami Technotalentu spotkali się wczoraj partnerzy tego konkursu, którego kolejna edycja właśnie ruszyła. A rola owych partnerów zawsze była niebagatelna. Podkreślał ją wczoraj np. Marcin Joka z zespołu twórców podbijającego świat Photona - robota uczącego dzieci logicznego myślenia przez programowanie.
- Bez wsparcia technologicznego firmy ChM, nie bylibyśmy w tym miejscu, gdzie jesteśmy - mówił Marcin Joka.
Technotalent 2016
Organizatorem konkursu Technotalent jest Fundacja Technotalenty przy wsparciu Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Celem konkursu jest wsparcie rozwoju zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski, które chcą zaprezentować swoje projekty w jednej z kategorii: Technika, Technotalent Politechniki Białostockiej i Biznes. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie, studenci i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Mogą się zgłaszać do 18 października wypełniając krótki formularz i udostępniając film lub prezentację swoich projektów. Szczegóły na: