Teraz na faktoringu zarabiają także inwestorzy poszukujący alternatrywy dla lokat czy akcji

Zbigniew Biskupski AIP
Marcin Obara
Osoby, które szukają alternatywnego źródła pomnażania swojego kapitału doceniają fakt, że dzięki faktoringowi mogą w bezpieczny sposób uzyskać ponadprzeciętne zyski - nawet 25 proc. rocznie!

Zatory płatnicze hamują rozwój polskich firm i uniemożliwiają przedsiębiorcom ekspansję na zagraniczne rynki. Właśnie dlatego założyciele Faktoramy postanowili wspomóc przedsiębiorców, a przy tym umożliwić inwestorom pomnażanie kapitału w bezpieczny sposób przynoszący ponadprzeciętne zyski. Właśnie tak powstała pierwsza na polskim rynku platforma oferująca inwestowanie w faktury.

Obecnie w Polsce można zauważyć dynamiczny rozwój usług faktoringowych. Według danych Polskiego Związku Faktorów, w pierwszym kwartale 2017 roku obroty firm z tej branży wyniosły blisko 46 mld zł.

Przedsiębiorcy doceniają faktoring za zabezpieczenie finansów firmy, a inwestorzy za roczne zyski, które wynoszą ponad 20 proc.

W jaki sposób pomysł umożliwienia inwestowania w faktury stał się kluczem do sukcesu polskiego start-upu? Pod koniec studiów, dwóch zaprzyjaźnionych studentów podjęło decyzję o założeniu własnej firmy. Idąc za wskazówką jednego z wykładowców postanowili poszukać niszy na rynku wierzytelności. Właśnie wtedy Arkadiusz Kleszcz i Jakub Ananicz zdecydowali, że przeniosą na polski rynek znane za granicą serwisy, które traktują faktury jako solidny papier wartościowy.

Platforma do inwestowania w faktoring

– Postanowiliśmy stworzyć platformę, która pomoże firmom zachować płynność finansową, a inwestorom uzyskać ponadprzeciętne zyski. Tak właśnie powstała idea Faktoramy. Dzięki nam, osoby zainteresowane pomnożeniem swojego kapitału mogą to zrobić w sposób bezpieczny, wspomagając tym samym firmy, które mogłyby popaść w problemy finansowe – komentuje Jakub Ananicz, wiceprezes zarządu Faktoramy.

Czytaj też:
Płatność podzielona czyli tzw. split payment już niedługo spowoduje prawdziwą rewolucję w księgowości firm

Pomysł studentów sfinansował fundusz zalążkowy Spinaker Innowacji – Inkubator Bonuscard, dzięki któremu w listopadzie 2013 roku uruchomiona została faktorama.pl, czyli platforma umożliwiającą polskim inwestorom zakup faktur.

Trzy lata rozwoju

Inauguracyjna transakcja za pośrednictwem platformy zawarta została w styczniu 2014 roku, po dwóch miesiącach od jej uruchomienia. Pierwsze zakupione przez inwestorów faktury zostały wylicytowane za 400 tys. zł. Dziś łączna wartość wszystkich sfinansowanych zobowiązań to ponad 80 mln zł. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w przeciągu niecałych czterech lat funkcjonowania na rynku Faktorama wytrwale podniosła swoje zyski.

– Nie spoczywamy na laurach. Z roku na rok finansujemy coraz więcej faktur i konsekwentnie dążymy do tego, aby zachować ten trend. Rok chcemy zakończyć z zyskiem na sprzedaży na poziomie 400 000 zł – dodaje Jakub Ananicz.

Bezpieczny sposób na duże zyski

Skąd takie zainteresowanie inwestycjami w faktury? Osoby, które szukają alternatywnego źródła pomnażania swojego kapitału doceniają fakt, że dzięki faktoringowi mogą w bezpieczny sposób uzyskać ponadprzeciętne zyski.

– Osoby, które w ubiegłym roku zainwestowały w faktury wystawione na naszej platformie osiągnęły zyski w wysokości 24,5 proc. w skali roku. Takie wyniki to m.in. zasługa współpracy z wiarygodnymi płatnikami, którymi dla przykładu są firmy notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych – wyjaśnia wiceprezes zarządu Faktoramy. Inwestorów przyciąga również fakt, że ryzyko związane z inwestowaniem w faktury porównywalne jest do poziomu obligacji korporacyjnych i sprowadza się do ryzyka kredytowego. Wszystko dzięki temu, że zobowiązania wystawione na sprzedaż uznane są za bezsporne, co niweluje możliwość reklamacji, potrąceń czy zwrotu zakupionych artykułów.

Od początku swojej działalności, założyciele pierwszej w Polsce platformy umożliwiającej inwestycje w faktury konsekwentnie odmieniają oblicze faktoringu. Dziś to nie tylko działanie zabezpieczające firmy przed opóźnieniami w spłacie należności, ale także alternatywne źródło pomnożenia kapitału, które za bezpieczne i ponadprzeciętne zyski pokochali polscy inwestorzy.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Bycie eko w biznesie opłaca się nie tylko konsumentom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu