Teraz pracodawca chętniej zapłaci za twoje szkolenie

Piotr Dziedzic, Michael Page/AIP
Tomasz Ho£Od / Polska Press
Rynek pracownika sprawia, że coraz więcej firm, ze względu na zwiększone potrzeby kadrowe, wykazuje się większą elastycznością w poszukiwaniach nowych pracowników, decydując się na zatrudnienie osób z mniejszym doświadczeniem oferując przy tym rozbudowane programy szkoleniowe, pozwalające na szybkie nabycie niezbędnych kwalifikacji. Dla pracowników z niewielkim doświadczeniem stanowi to bez wątpienia idealną szansę do rozwoju nowych kompetencji zawodowych.

Stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się nadal na rekordowo niskim poziomie. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w lipcu br. wyniosła 7,1 proc., czyli tyle samo co miesiąc wcześniej. Tak niska stopa bezrobocia oraz duża ilość ofert zatrudnienia pozytywnie wpływają na optymizm i pozycję kandydatów na polskim rynku pracy.

Rynek pracownika w Polsce jest już faktem. Widać to na przykładzie wielu firm z różnych obszarów – m.in. poza IT, jest to też handel i sprzedaż, a także sektor obsługi biznesu (SSC/BPO). Coraz więcej organizacji, ze względu na zwiększone potrzeby kadrowe, wykazuje się większą elastycznością w poszukiwaniach nowych pracowników, decydując się na zatrudnienie osób z mniejszym doświadczeniem oferując przy tym rozbudowane programy szkoleniowe, pozwalające na szybkie nabycie niezbędnych kwalifikacji. Dla pracowników z niewielkim doświadczeniem stanowi to bez wątpienia idealną szansę do rozwoju nowych kompetencji zawodowych.

Korzystną sytuację na rynku pracy dla kandydatów potwierdzają również wyniki badania Confidence Index za drugi kwartał 2017 r., przeprowadzonego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Na przykład,

52 proc. ankietowanych Polaków spodziewa się poprawy wynagrodzenia w najbliższych miesiącach. Oznacza to wzrost tego współczynnika o 8 p.p. względem minionego kwartału oraz wzrost o 7 p.p. wobec analogicznego okresu w 2016 roku.

Ponadto, obecnie 60 proc. badanych przewiduje poprawę ich pozycji zawodowej oraz sytuacji na rynku pracy (wzrost o 2 p.p. wobec ubiegłego kwartału).

Rynek pracownika oznacza, że pracodawcy będą musieli zmierzyć się z kilkoma istotnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest oczywiście presja płacowa. Drugą kwestią jest rotacja kadr, co wiąże się z koniecznością rozwoju kompleksowych programów retencyjnych. Oprócz alokowania dodatkowych środków na wspomniane wyzwania, ważne jest też podjęcie szeregu działań niefinansowych. Wśród nich można wymienić m.in. szkolenia, możliwość udziału w nowych projektach czy też rozwoju i awansu w strukturach organizacji.

Niskie bezrobocie oraz coraz bardziej konkurencyjny rynek pracy powinny skłaniać firmy do podejmowania działań z zakresu employee experience (EE). Pracownicy, którzy czują się związani z firmą doskonale radzą sobie w sytuacjach kryzysowych, są bardziej lojalni oraz wykazują większą produktywność. Należy jednak pamiętać, że budowanie EE to proces odbywający się na wielu poziomach, wymagający zaangażowania licznych jednostek organizacji, przede wszystkim jednak – działu human resources.

Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu