Trans Assist, prowadzona przez dwóch kielczan spółka, tworzy międzynarodową platformę do zarządzania transportem. Nadchodzi rewolucja?

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Kamil Mazur i Piotr Śliwiński (po prawej) przed biurem ich spółki Trans Assist, która mieści się w siedzibie Kieleckiego Parku Technologicznego.
Kamil Mazur i Piotr Śliwiński (po prawej) przed biurem ich spółki Trans Assist, która mieści się w siedzibie Kieleckiego Parku Technologicznego.
Prowadzona przez dwóch kielczan spółka tworzy międzynarodową platformę do zarządzania transportem. Na początku przyszłego roku rozpoczną się testy innowacyjnego systemu. A wszystko zaczęło się od… hurtowni z zabawkami, pod którą podjeżdżały ciągle spóźnione ciężarówki z dostawami.

Kielczanie Piotr Śliwiński i Kamil Mazur nieco ponad rok temu powołali do życia spółkę Trans Assist. Tworzona obecnie przez 12 osób firma na początku 2021 roku wprowadzi na rynek oprogramowanie dedykowane głównie firmom wysyłającym swoje towary za granicę, ale też ułatwiające pracę firmom transportowym oraz spedytorom w kraju.

- Cały pomysł narodził się w kieleckiej hurtowni zabawek moich rodziców, w której spędzałem długie godziny już od najmłodszych lat - wyjaśnia Piotr Śliwiński, prezes zarządu Trans Assist. – Odkąd pamiętam zawsze były problemy z planowaniem rozładunków takiej ciężarówki, bo albo przyjechała zbyt wcześnie do naszej hurtowni, albo zbyt późno, co poważnie dezorganizowało prace firmy moich rodziców – dodaje współtwórca spółki.

Z milionowym dofinansowaniem

Piotr opowiedział o swoim pomyśle Kamilowi poznanemu przed laty na konkursie “Moje kreatywne portfolio”, który jeszcze w liceum rozpoczął pierwsze podejścia do założenia wspólnej firmy pod nazwą Young Wave. – Na samym początku zaczęło się od luźnych rozmów o tym, jak rozwiązać pewien problem z komunikacją w łańcuchu dostaw, a potem z dnia na dzień zaczęliśmy odkrywać coraz więcej obszarów, gdzie internet w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem przyspieszy i zoptymalizuje transport, spedycję i logistykę – opowiada Kamil Mazur, współtwórca startupu, którego siedziba mieści się w Kieleckim Parku Technologicznym.

Zarejestrowana we wrześniu 2019 roku spółka Trans Assist uzyskała dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na rozwój oraz wdrożenie platformy Trans Assist do sprzedaży. – Jako jedyni z ponad 50 firm zgłoszonych w rundzie otrzymaliśmy pełną kwotę dofinansowania w wysokości 1 miliona złotych – podkreśla Piotr Śliwiński, dodając, że eksperci z PARP przed przyznaniem środków dogłębnie sprawdzili innowacyjność pomysłu.

Zarządzanie transportem: cyfrowo i w 24 językach

Międzynarodowy transport rzeczy od kilkudziesięciu lat borykać się musi z tymi samymi problemami. Choćby kwestie komunikacji pomiędzy spedycją a kierowcą rozwiązywane obecnie poprzez kontakt telefoniczny, SMS-y czy aplikację Messenger na Facebooku.

A przecież załadowca czy spedytor nie zawsze używają tego samego języka. W międzynarodowym łańcuchu dostaw obecni są także kierowcy mówiący w innym języku niż przewoźnik i reszta pracowników w firmie transportowej.

Dlatego Trans Assist stworzył komunikator w 24 językach, dzięki czemu każdy kierowca przy pomocy gotowych komunikatów może w czasie rzeczywistym poinformować wszystkie zaangażowane w przewóz towaru strony o możliwym opóźnieniu czy przybyciu do magazynu przed czasem awizacji.

Poprzez dane lokalizacyjne aplikacji Trans Assist, którą można zainstalować na każdym smartfonie z systemem Android lub iOS, generowane są komunikaty ETA (z angielskiego estimated time of arrival) pozwalające logistykom precyzyjniej planować swoją pracę.

Elektroniczne listy przewozowe i nawigacja transportowa

Komunikator Trans Assist to jednak tylko część większej platformy zarządzania transportem. Nie mniej ważną funkcjonalnością są elektroniczne listy przewozowe, które mają być o około cztery razy tańsze niż dotychczas stosowane papierowe formularze.

Dokumenty e-CMR przechowywane są w bezpiecznej internetowej chmurze, dzięki czemu można o wiele szybciej rozliczyć transport.

Już dzisiaj takie cyfrowe formularze uznawane są przez 28 państw, a według planów do 2026 roku wszystkie kraje Unii Europejskiej będą zobowiązane do wdrożenia i honorowania dokumentów e-CMR.

Podsumowując, dzięki komunikatorowi w 24 językach, elektronicznym listom przewozowym oraz profesjonalnej nawigacji transportowej, przedsiębiorstwa korzystające z platformy Trans Assist zyskają technologiczną przewagę wśród innych konkurencyjnych podmiotów.

Aktualnie zespół Trans Assist tworzy program bezpłatnych testów skierowany dla całej branży TSL. Poszukiwani są zarówno przewoźnicy międzynarodowi, spedytorzy oraz logistycy, którzy sprawdzą działanie platformy Trans Assist w realnych warunkach.

- Jeżeli jakaś firma ze Świętokrzyskiego chciałaby sprawdzić, jak może wyglądać międzynarodowy transport przyszłości, zapraszamy do zarejestrowania się na naszej stronie internetowej Trans Assist - KLIKNIJ – zachęca zespół Trans Assist.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trans Assist, prowadzona przez dwóch kielczan spółka, tworzy międzynarodową platformę do zarządzania transportem. Nadchodzi rewolucja? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu