Transformacja energetyczna nie odbędzie się bez samorządów. Co dla ekologii mogą zrobić samorządy, jakie działania podejmują już dzisiaj?

Justyna Madan
Justyna Madan
Eksperci dyskutowali o tym, co dla ekologii mogą zrobić samorządy
Eksperci dyskutowali o tym, co dla ekologii mogą zrobić samorządy Maksym Boldashev/Polska Press
Udostępnij:
- To na barkach samorządów będzie spoczywał ciężar transformacji energetycznej – można było usłyszeć podczas jednego z paneli dyskusyjnych na szczycie klimatycznym Togetair 2022. Co konkretnego dla ekologii mogą zrobić samorządy i jakie zadania i wyzwania czekają na samorządowców? To tylko niektóre z pytań, z którymi zmagali się zaproszeni goście.

To, jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi polskimi samorządami w kontekście zielonej transformacji, zdominowały dyskusję. Zaproszeni gości wspólnie zastanawiali się jakie rozwiązania mogłyby pomóc. Często pojawiał się temat edukacji, uświadamiania mieszkańców i współpracy.

Transformacja energetyczna nie odbędzie się bez samorządów

To nie tylko rząd czy Unia Europejska, ale również lokalne małe ojczyzny odgrywają bardzo dużą rolę w transformacji energetycznej i działaniach w ramach walki ze zmianami klimatu.

Na pytanie o największe wyzwania, z jakimi mierzą się województwa, powiaty i gminy, zaproszeni eksperci mówili m.in. o terenach pogórniczych, zanieczyszczonym powietrzu, neutralności klimatycznej, rezygnacji z paliw stałych czy gospodarce odpadami:

 • Przez górnictwo i przemysł jesteśmy regionem silnie zindustrializowanym, w związku z czym mierzymy się z dość dużymi problemami środowiskowymi. Oprócz tego jesteśmy drugim co to wielkości w Polsce regionem odnośnie ilości mieszkańców, mamy bardzo wysoką gęstość zaludnienia, dużym problemem jest tutaj jakość powietrza - Anna Bogusz, pełnomocnik marszałka do spraw strategii klimatu i środowiska województwa śląskiego.
 • Niektóre województwa, stoją przed wielkim wyzwaniem ale i szansą jaką jest transformacja regionów powęglowych. Dla tych kilka rejonów, które dostaną wsparcie w ramach instrumentu finansowego UE, będzie to główna aktywność na najbliższych kilka lat. To jest ogromne wyzwanie, przed którym stoją władze województw: dobre zaplanowanie rozwoju województw i skuteczne wdrożenie środków unijnych - Jakub Mielczarek, dyrektor ZWRP - Polskie Regiony.
 • Jednym z największych wyzwań na Mazowszu jest restrukturyzacja ogrzewnictwa w sektorze mieszkalnym. Do realizacji tego celu niezbędna będzie transformacja energetyczna, czyli stopniowa rezygnacja z paliw stałych co wpłynie na emisję gazów cieplarnianych. Kolejnym problemem jest zjawisko ubóstwa energetycznego, który stawia przed samorządami kolejne wyzwania i wymaga stworzenia spójnego systemu regulacji prawnych zarówno na poziomie krajowym, jak i samorządowym -Tomasz Krasowski, Dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
 • W naszym regionie tematem nr 1 jest mimo wszystko gospodarka odpadami. Bardziej w kategorii ponownego odzysku odpadów. Oglądamy się na Unię Europejską, na władze krajowe - ja myślę, że każdy powinien zacząć od siebie - Eligiusz Komarowski, starosta powiatu pilskiego.
 • Z jednej strony to problemy środowiskowe: niska emisja czy zanieczyszczenie powietrza środkami transportu, które wpływają bezpośrednio na życie i zdrowie mieszkańców. Z drugiej strony jest też gospodarka odpadami, którą dodatkowo połączyłabym z kwestią spalarni śmieci. Możemy przecież część odpadów przetworzyć w bardzo prosty sposób, a spalarni śmieci w Polsce brakuje- Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze.

Barierą w rozwoju jest edukacja

Bez edukacji i podnoszenia świadomości na temat kryzysu klimatycznego ciężko jest mówić o pozytywnych zmianach w lokalnych społecznościach. Eligiusz Komarowski podkreślił, że to właśnie edukacja jest barierą w rozwoju.

Agata Śmieja dodała natomiast, że problemy są wielowarstwowe i dotyczą dwóch obszarów:

 • z jednej strony jest edukacja, która daje pewien poziom wiedzy. „Mieszkańcy wiedzą, że należy segregować śmieci, do jakich pojemników powinni dane opakowania wrzucać”;
 • z drugiej strony jest świadomość, a tutaj są największe braki. Nie ma w społeczeństwie, w samorządach wyćwiczonego mechanizmu, w którym świadomie coś wybieramy. „Czyli świadomie chcemy segregować śmieci, świadomie dajemy przyzwolenie samorządom na to, żeby nasze finanse, podatki inwestować w odnawialne źródła energii”.

Jak dodaje prezeska Fundacji Czyste Powietrze, młode osoby, które budują domy, już teraz inwestują w odnawialne źródła energii, montują pompy ciepła, zastanawiają się nad wyborem pieca. Ale osoby ubogie energetycznie i osoby starsze, nawet jeżeli wiedzą, że to, co robią, niekoniecznie jest słuszne i mogą zatruwać powietrze wśród mieszkańców, to nie mają alternatywy.

- Tej świadomości brakuje, najpierw musimy dołączyć wspólnie do działań, połączyć biznes z samorządami, znaleźć na to finansowanie, wyedukować społeczeństwo, po to, żeby ono w końcu świadomie wybierało – podkreśla Agata Śmieja.

Czy samorządy wiedzą, jakie mają możliwości i jak ubiegać się o fundusze?

Anna Bogusz przyznała, że pojawiają się sygnały o trudnościach wynikających z sięgania po środki finansowe. Mieszkańcy również chcieliby sięgać po środki, ale pojawiają się przeszkody, np. kwestie finansowe, które im to uniemożliwiają.

- Samorządy często nie wiedzą jak się za to zabrać, w jaki sposób przejść całą procedurę, albo boją się tego, że wkład własny jest zbyt wysoki. Jest tych problemów sporo. Jeżeli chodzi o mieszkańców, to również są te problemy, bo oni również mogą sięgać po środki, natomiast znowu się tutaj kłania edukacja, znowu mieszkańcy nie wiedzą, w jaki sposób przeprowadzić procedury, często mówią, że są dla nich zbyt skomplikowane, nie wiedzą jak wypełnić wniosek – tłumaczyła Bogusz.

Tomasz Krasowski natomiast wymienił szereg warsztatów i szkoleń, które są organizowane, aby na bieżąco informować zarówno samorządy jak i mieszkańców odnośnie możliwości z zakresu uzyskania środków finansowych czy korzystania z programów.

- Transformacja energetyczna nie odbędzie się tylko przy udziale samorządów, one potrzebują biznesu, nauki i administracji centralnej, która wspomoże je finansowo – podsumowuje Agata Śmieja.

W panelu „Globalne problemy, lokalne działania – co dla ekologii mogą zrobić samorządy?” wzięli udział:

 • Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze;
 • Anna Bogusz, pełnomocnik marszałka do spraw strategii klimatu i środowiska województwa śląskiego;
 • Eligiusz Komarowski, Starosta powiatu Pilskiego, Starostwo Pilskie;
 • Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel Krajowy i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland;
 • Jakub Mielczarek, Dyrektor, ZWRP - Polskie Regiony;
 • Artur Warzocha, Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych, TAURON;
 • Tomasz Krasowski, Dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie