Spis treści
„Wyrównania wypłacono jedynie w 4706 sprawach, co stanowi 0,12 proc. ogółu wydanych decyzji, w tym na skutek zmiany decyzji w wyniku wyroków sądów, które mogły być spowodowane odmienną interpretacją przepisów, bądź oceną dowodów” – wyjaśnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski cytowany przez Money.pl.
Zaniżone emerytury. ZUS wypłacił wyrównanie w 4706 sprawach
W latach 2016-2022 błędnych decyzji było 17 145, z czego ponad 16 tys. świadczeń zostało wyrównanych do wysokości prawidłowo obliczonego świadczenia. ZUS informuje, że osoba, której ustalono świadczenie na zbyt niskim poziomie, może wystąpić do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie musi również złożyć w oddziale, który wydał błędną decyzję. Zarówno ZUS, jak i sąd mają 30 dni na odniesienie się do odwołania. Jeśli senior nie zgadza się z wyrokiem sądu, może złożyć apelację w sądzie, który wydał wyrok. Rozpatrzy ją sąd drugiej instancji. W kolejnym kroku może odwołać się do Sądu Najwyższego.
Przeliczenie emerytury. Kto powinien to zrobić?
Emeryt może też złożyć wniosek z prośbą o przeliczenie świadczenia. Jest to możliwe, jeśli przy składaniu wniosku o przyznanie emerytury lub renty senior nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia. A także jeśli emeryt lub rencista dopiero teraz może udokumentować zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub rentę. O przeliczenie emerytury lub renty mogą też wnioskować osoby, które po przyznaniu świadczenia pracowały lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne.
Można zgłosić wniosek do ZUS o przeliczenie podstawy wymiaru od zarobków:
- z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych, w których osoba podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom społecznym;
- z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym osoba zgłosiła wniosek o emeryturę albo o przeliczenie podstawy jej wymiaru.
ZUS przypomina również, że prognozowaną wysokość świadczeń można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Zakład w czerwcu zakończył generowanie tzw. Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IoSKU) za 2023 rok. Przygotowano dane emerytalne dla 23,9 mln osób na Platformie Usług Elektronicznych (ZUS już nie wysyła papierowych listów z informacją o przyszłej emeryturze, chyba że ktoś o to poprosi). Informacje emerytalne na internetowym koncie są dostępne dla ubezpieczonych, którzy urodzili się po 1948 r., odłożyli choćby jedną składkę, i jeszcze nie otrzymują emerytury.
Sprawdź przyszłą emeryturę na swoim koncie
- Informację zakład udostępnił po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego i środków zapisanych na subkoncie. Kwoty te są podstawą obliczenia wysokości emerytury. Tegoroczna waloryzacja była jedną z najwyższych. Składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,87 proc., a środki na subkontach – o 9,91 proc. W wyniku rocznej waloryzacji stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się w sumie o 521,7 mld zł - informował Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Dane przedstawiają stan środków zapisanych zarówno na koncie, jak i subkoncie ubezpieczonego na 31 grudnia 2023 r. Można je znaleźć na swoim profilu na PUE ZUS w panelu ubezpieczonego. Należy wejść w zakładkę „Informacje o stanie konta” i wybrać „Informacja za 2023 r.”.
Ubezpieczeni, którzy w 2023 r. ukończyli 35 lat, w IoSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Jest ona dostępna w zakładce „Hipotetyczna emerytura”. W obu wariantach ZUS prezentuje dwie symulacje wyliczeń. Jedna uwzględnia dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Druga natomiast zakłada koniec dalszej aktywności zawodowej i brak kolejnych wpływów.
źródło: ZUS, Money.pl
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!