Ukraina może rozdawać karty na globalnym rynku surowców. Są szacunki

Maciej Badowski
Opracowanie:
Metale ziem rzadkich, zwane też pierwiastkami ziem rzadkich, to grupa 17 pierwiastków chemicznych. Zdjęcie ilustracyjne.
Metale ziem rzadkich, zwane też pierwiastkami ziem rzadkich, to grupa 17 pierwiastków chemicznych. Zdjęcie ilustracyjne. Deyler Rivera Segura/ pexels
Wartość surowców krytycznych w Ukrainie szacowana jest na 15 bilionów dolarów. Eksperci wskazują, że dostęp do tych zasobów może przełamać dominację Chin na rynku metali ziem rzadkich. Ukraina stanie się kluczowym graczem na globalnej scenie surowcowej?

Wartość ukraińskich złóż

Ukraina jest jednym z dziesięciu największych posiadaczy udokumentowanych złóż tytanu, a także ma jedną trzecią europejskich zasobów litu. Oprócz tego, kraj ten posiada znaczne ilości tantalu, niobu, berylu, kobaltu, niklu oraz grafitu. Wartość tych surowców, nie tylko ziem rzadkich, szacowana jest na 15 bln dolarów.

Zasoby te są kluczowe dla rozwoju technologii kosmicznych, zbrojeniowych i energetycznych. Ekspert Państwowego Instytutu Geologicznego, Andrzej Jagielski, podkreśla znaczenie tych surowców:

„Wykorzystanie przez ludzkość tych surowców oznacza ogromny skok w rozwoju cywilizacyjnym, który można przyrównać do przejścia z ery kamienia do ery żelaza."

Geopolityczne znaczenie surowców

Prezydent Donald Trump zapowiedział wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu, podczas której ma dojść do podpisania umowy w sprawie wydobycia metali ziem rzadkich w Ukrainie. Premier Ukrainy, Denys Szmyhal, wskazał, że umowa zakłada utworzenie specjalnego funduszu inwestycyjnego z udziałem USA.

Dostęp do ukraińskich złóż może przełamać dominację Chin, które kontrolują 68 proc. światowego rynku metali ziem rzadkich.

– Obecnie 68 proc. światowego rynku metali ziem rzadkich kontrolują Chiny, do których należą m.in. największa na świecie kopalnia metali ziem rzadkich w Bayan Obo na terenie Mongolii Wewnętrznej – wyjaśnia Jagielski.

Specyfika ukraińskich złóż

Ukraińskie złoża surowców krytycznych znajdują się w Europie, w dogodnych warunkach geologicznych i klimatycznych. Część z nich odkryto jeszcze w czasach ZSRR, ale nie rozpoczęto ich wydobycia ze względu na wysokie koszty eksploatacji. Jagielski tłumaczy:

„Dziś jednak technologie wydobywcze są doskonalsze, a ceny surowców tak wysokie, że złoża te jawią się jako wielki skarbiec."

Jednak 70 proc. cennych złóż znajduje się na terenach okupowanych przez Rosję, co stanowi wyzwanie dla ich eksploatacji. Ekspert zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, a dokładniej na obszar złożowy, który znajduje się wzdłuż granicy białoruskiej nad Prypecią. – Dlatego niepokojące jest przemieszczanie się wojsk białoruskich, prawdopodobnie po to, by te złoża zagarnąć – dodaje.

Przyszłość ukraińskich surowców

Umożliwienie Stanom Zjednoczonym dostępu do ukraińskich złóż surowców rzadkich może znacząco wpłynąć na globalną gospodarkę.

– Umożliwienie Stanom Zjednoczonym dostępu do ukraińskich złóż surowców rzadkich oznacza, że w tym segmencie rynku odbiorą one prymat Chinom i umocnią swoją pozycję w światowej gospodarce – podkreśla Jagielski.

Metale ziem rzadkich, zwane też pierwiastkami ziem rzadkich, to grupa 17 pierwiastków chemicznych, w skład której wchodzą m.in. skand, itr, lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet. Ich unikalne właściwości sprawiają, że są niezbędne w nowoczesnych technologiach.

Wartość ukraińskich surowców krytycznych i ich strategiczne położenie mogą uczynić Ukrainę kluczowym graczem na globalnym rynku surowców. Jednak geopolityczne napięcia i wyzwania związane z eksploatacją złóż na terenach okupowanych stanowią istotne przeszkody. Współpraca z USA może być krokiem w kierunku przełamania chińskiej dominacji i umocnienia pozycji Ukrainy na arenie międzynarodowej.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu