Unibep SA po otwarciu Galerii Północnej: Dziś możemy zbudować niemal wszystko

pr
Galeria Północna w Warszawie została otwarta. Inwestycję zrealizował Unibep SA dla spółki GTC. To największy zrealizowany obiekt kubaturowy w historii Unibep SA. – To wspaniała wiadomość i efekt naszej wspólnej pracy: inwestora, generalnego wykonawcy, firm podwykonawczych, architektów, projektantów itp. – twierdzi Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA.

Galeria Północna jest pierwszym centrum handlowo-rozrywkowym nowej generacji położnym na warszawskiej Białołęce. Inwestycja została zrealizowana w rekordowym czasie 26 miesięcy od chwili uzyskania zezwolenia na budowę. Załoga Unibep SA, generalnego wykonawcy obiektu, liczyła od 55 do 65 inżynierów, w zależności od fazy projektu. Inżynierowie Unibep SA zarządzali armią ludzi, którzy pracują w firmach podwykonawczych. Początkowo, gdy były prowadzone roboty żelbetowe, było to 700-800 osób, później liczba osób na budowie wzrosła do ok. 1200. W momencie największego spiętrzenia robót i gdy na budowie pojawili się robotnicy najemców, na Galerii Północnej pracowało niemal 2 tysiące ludzi.

– To wyjątkowy obiekt pod każdym względem: architektonicznym, ekologicznych, technologicznym – przekonuje Thomas Kurzmann, prezes GTC SA. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej galerii. Znakomitą robotę wykonał generalny wykonawca, firma Unibep SA. Galeria Północna to perła w koronie GTC, jesteśmy z niej dumni.

Cała inwestycja kosztowała GTC blisko 800 mln zł. – Tak spełniają się marzenia – mówił Piotr Kroenke, dyrektor generalny GTC. – To galeria, która jest bezpieczna, jest tu mnóstwo elektroniki użytkowej, na absolutnie europejskim poziomie. Pracowało przy niej kilka tysięcy osób. Wszystkim bardzo dziękuję. Unibep wywiązał się ze swego zadania.

Galeria Północna dla klientów otworzyła się 14 września. Według zarządzających galerią, wynajętych jest ok. 90 proc. powierzchni handlowej.

Wielkie wyzwanie
Budową Galerii Północnej zarządzał bezpośrednio Dariusz Wawrzak, Dyrektor Budowy. Jak wspomina ten czas? - Budowa Galerii Północnej to ciągła, nieustająca zmiana i podejmowanie decyzji. Ale żeby była racjonalna, dobra i przemyślana decyzja, trzeba rozsądku i właśnie cierpliwości. I czasem także odwagi. Pamiętajmy, że tak wielki projekt to także wielkie emocje, nieprzespane noce, mnóstwo rozmów z ludźmi, trudne chwile, ale także momenty wielkiej radości. I wielka odpowiedzialność – nie ma wątpliwości Dariusz Wawrzak.

Budynek robi niesamowite wrażenie – duże przestrzenie, jasno, dzięki przeszkleniom, szerokie pasaże. Szczególnym wyzwaniem było zaprojektowanie i realizacja wentylacji w tak dużym obiekcie.

- Mamy 94 dużych wentylatorów oddymiających (średnica „śmigła” w silniku wynosi ponad 1 metr), 147 wentylatorów strumieniowych i około 30 mniejszych. Dodatkowo warto zauważyć, iż Galeria Północna posiada ponad tysiąc klap przeciwpożarowych, które muszą być odpowiednio ustawiane przy realizowaniu odpowiednich scenariuszy pożarowych – opisuje Jarosław Sadowski, Kierownik Robót Elektrycznych Unibep SA. - Uruchomienie tak dużego systemu oddymiania lub napowietrzania wymagało pracy ogromnej liczby ludzi przy odpowiednim skoordynowaniu w czasie i kolejności uruchomienia. Wydrukowana matryca pożarowa ledwo mieści się na 5 kartkach formatu A0.

- W budynku zamontowaliśmy 55 000 metrów bieżących rur instalacji tryskaczowej, 15 000 tryskaczy, ponad 1 000 klap przeciwpożarowych, 120 wentylatorów mogących brać udział w pożarze, które trzeba było przetestować w poszczególnych strefach dymowych, 45 central wentylacyjnych – dodaje Tomasz Miłosek, kierownik robót sanitarnych Unibep SA.

Galeria Północna, czyli małe miasteczko
Galeria Północna to takie małe miasteczko, które nigdy nie zasypia. – Galeria potrzebuje mnóstwo energii, ok. 8 MW, czyli tyle, ile statystycznie zużywa ok. 670 domów jednorodzinnych – tłumaczy Jarosław Sadowski.

Gabaryty Galerii Północnej robią wrażenie, samo obejście obiektu – po obrysie - zajmuje ok. 20 minut.

- Wszyscy mówią, że to duży obiekt. Jaki on duży? Rzut mieści mi się na kartce A4. A na poważnie, pierwsza myśl odnosi się zawsze do ludzi, którzy wybudowali Galerię Północną. Dotyczy to zarówno kadry Unibep S.A., przedstawicieli inwestora, jak i podwykonawców. Za każdym działaniem stali konkretni ludzie – mówi Piotr Dykałowicz, kierownik budowy Galerii Północnej, Unibep SA.

Warto przypomnieć, że wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję miało miejsce we wrześniu 2015 roku, rok później - we wrześniu 2016 r. - inwestor, generalny wykonawca oraz wszyscy, którzy pracowali przy galerii, uczestniczyli w zawieszeniu symbolicznej wiechy na budynku.

- To wielka radość, gdy dziś patrzę na Galerię Północną. Jesteśmy bardzo zadowoleni z terminu i jakości wykonanej pracy. Pragnę podziękować inwestorowi po pierwsze za zaufanie, że dwa lata temu wybrał ofertę Unibep SA, a po drugie za wsparcie – twierdzi Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA.

Ludzie i ich kompetencje
Co czują pracownicy, którzy widzieli jak powstaje jeden z największych centrów w Polsce?

- Patrząc dziś na budynek Galerii Północnej czuję dumę i zadowolenie ze swojej kadry, gdyż wybudowanie tak wielkiego obiektu, to trudne zadanie logistyczne i organizacyjne. A przy tak ewoluującym projekcie dla wszystkich było to było wielkie wyzwanie, któremu podołaliśmy – twierdzi Paweł Szydlik, kierownik kontraktu, Unibep SA.

Jak Unibep SA wykorzysta doświadczenie po realizacji Galerii Północnej?
- Wiemy, na jakich ludzi możemy liczyć i co oni potrafią, a potrafią naprawdę wiele – podsumowuje Marcin Drobek, wiceprezes Unibep SA i jednocześnie dyrektor budownictwa. - Zostały podniesione kompetencje techniczne praktycznie całej firmy, ponieważ około 60 inżynierów realizowało ten kontrakt i będzie to z pewnością procentowało w przyszłości. Kolejny raz została potwierdzona mądrość Unibep SA, że ciężką pracą i zaufaniem do pracowników, zamawiającego, podwykonawców można zbudować dosłownie wszystko. Nie bez znaczenia jest także fakt, że Unibep SA w swoim portfolio będzie miał jedną z największych galerii handlowych w Polsce, obiekt reprezentacyjny i prestiżowy. Podsumowując, napracowaliśmy się przy Galerii Północnej bardzo mocno, ale możemy być zadowoleni zarówno z efektów pracy, jak też z rozwoju naszych pracowników.

Krótko o Galerii Północnej
Budowa Galerii Północnej, centrum czwartej generacji na północy Warszawy, ruszyła w połowie 2015 roku. Do dyspozycji klientów oddanych zostało około 64 tys. mkw. powierzchni handlowej oraz ponad 2 tys. miejsc parkingowych. W bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Północnej mieszka ponad 750 tys. osób, głównie ludzi młodych i rodzin z dziećmi. Wśród atrakcji Galerii Północnej znajduje się pierwszy w stolicy zielony dach z pięknym ogrodem umożliwiającym wypoczynek w otoczeniu natury, przestrzenie do rekreacji jak skate park czy siłownia plenerowa, parking dla rowerów i stacja naprawy jednośladów oraz liczne udogodnienia dla rodzin z dziećmi m.in. pokoje rodzinne, toalety dostosowane do potrzeb małych klientów, plac zabaw oraz strefa dziecięca na food courcie. Obiekt będzie także posiadał jeden z najlepiej monitorowanych i tym samym najbezpieczniejszy z parkingów wśród centrów handlowych stolicy.

Galeria Północna w liczbach
Powierzchnia terenu: 49 206,00 m2
Powierzchnia całkowita: 202 000 m2
Powierzchnia wynajmu: 63 800 m2
Liczba lokali usługowych: ok. 240
Kubatura: 388 900 m3
Liczba kondygnacji naziemnych: 4 kondygnacje
Liczba kondygnacji podziemnych: 2 kondygnacje
Powierzchnie utwardzone:
- ciągi piesze i pieszo-jezdne – 3 512,11 m
- drogi – 365,54 m
Długość kabli energetycznych: 340 km
Długość tzw. drobnych kabli: ponad 600 km
Liczba lamp oświetleniowych: 13 000
Liczba czujek systemu pożarowego: 4500
Liczba miejsc postojowych rowerowych - 160
Wysokość budynku: 20 m

Unibep SA
jest jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce i jedną z nielicznych spółek, które mają w większości kapitał polski. Od 2008 roku firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.Spółka działa w różnych segmentach branży budowlanej. Jest nie tylko generalnym wykonawcą w Polsce i za granicą (działa na rynkach: rosyjskim, białoruskim, niemieckim), ale także posiada największą w Polsce fabrykę domów modułowych (sprzedaje je do Norwegii, Szwecji, Danii, a niewykluczone, że niebawem także do innych krajów europejskich), działa w drogownictwie (buduje drogi głównie na terenie woj. podlaskiego), a poprzez swoją spółkę Budrex–Kobi stawia i remontuje mosty na terenie całego kraju oraz poprzez swoją spółkę–córkę prowadzi działalność deweloperską w Warszawie i Poznaniu. Obecnie zatrudnia blisko 1400 pracowników.

Wideo

Materiał oryginalny: Unibep SA po otwarciu Galerii Północnej: Dziś możemy zbudować niemal wszystko - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie