Uniwersytet Coventry otwiera filię we Wrocławiu

Kazimierz Sikorski AIP
John Dishman, Prorektor ds. Administracyjnych Uniwersytet Coventry
John Dishman, Prorektor ds. Administracyjnych Uniwersytet Coventry Uniwersytet Coventry
Po raz pierwszy brytyjski uniwersytet otwiera w Polsce swoją filię. O powody tej decyzji kroku i korzyściach, na które będą mogli liczyć polscy studenci rozmawiamy z Johnem Dishmanem, prorektorem ds. administracyjnych Uniwersytetu Coventry.

Dlaczego w Polsce chce Pan otworzyć filię swojego uniwersytetu?

Uniwersytet Coventry jest obecny we Wrocław już od roku 2016 za sprawą programu partnerskiego z Politechniką Wrocławską. Od tego czasu z uwagą obserwujemy rosnące zainteresowanie elastycznymi formami szkolnictwa wyższego, takimi, które dają możliwość łączenia nauki z pracą. Przeprowadziliśmy analizę rynku w Polsce i doszliśmy do wniosku, że Wrocław będzie najlepszym miejscem na otwarcie naszej filii. Jako niedawna Europejska Stolica Kultury, posiadająca mocne związki z przemysłem, produkcją i nowymi technologiami, miasto jest atrakcyjne dla ludzi, zwłaszcza tych z wysokimi kwalifikacjami.

Przeczytaj także:

Czym wyróżniacie się od innych brytyjskich uczelni?

Parę tygodni przed ogłoszeniem otwarcia naszej wrocławskiej filii, brytyjski magazyn Times Higher Education opublikował doroczny ranking, w którym Uniwersytet Coventry znalazł się na liście 100 najlepszych uczelni w Europie pod względem jakości edukacji. Co więcej, znaleźliśmy się też w pierwszej trójce w Europie w kategorii relacje ze studentami.

Zapewniamy naszym studentom możliwość wymiany między naszymi kampusami, tak aby mogli poznać nowe środowisko. Nasz uniwersytet oferuje więcej zagranicznych podróży niż jakakolwiek inna uczelnia w Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku 436 studentów studiowało lub mieszkało za granicą przez okres od trzech miesięcy do pełnego roku, a prawie 3000 studentów we wszystkich czterech filiach odbyło podróże międzynarodowe trwające do jednego miesiąca. Uczelnia znalazła się na szczycie listy liderów międzynarodowych szans już trzeci rok z rzędu.

Czy to pierwsza wasza filia poza granicami Wielkiej Brytanii?

Tak. Filia we Wrocławiu jest pierwszą poza Wielką Brytanią. Muszę też dodać, że jesteśmy jednocześnie pierwszym zagranicznym, renomowanym uniwersytetem, który założy swoją filię w w Polsce.

Jako globalna instytucja angażujemy się w tworzenie nowych możliwości rozwoju dla ludzi i regionów, gdzie istnieje apetyt na edukację. Podobną stategię przyjęliśmy otwierając filię w północnej Anglii, w Scarborough. Ludzie byli zaskoczeni naszym wyborem miejsca, ale odnieśliśmy duży sukces, zarówno my, jak i lokalna społeczność bardzo na tym skorzystaliśmy. Jako uniwersytet staramy się działać w miejsach gdzie jest zapotrzebowanie na wiedzę, dlatego kolejnym krokiem dla nas w tej chwili jest europejska filia we Wrocławiu.

Jakie wydziały (specjalności) mają przyciągnąć polskiego studenta? Jaki dyplom uzyska po skończeniu uczelni?

Początkowo chcemy oferować studia stacjonarne i zaoczne, na kierunkach biznes, cyberbezpieczeństwa i IT, inżynieria, hotelarstwo i turystyka. Uznaliśmy je za najbardziej rozwojowe na Dolnym Śląsku i w Polsce. Naszym celem jest przyciągnięcie około 300 studentów w pierwszym roku. Mamy nadzieję stale zwiększać liczbę w kolejnych latach.

Wszyscy absolwenci wrocławskiej filii otrzymają wysoko ceniony dyplom Uniwersytetu Coventry. Uważamy, że Polska filia zapewniająca nauczanie w języku angielskim, zakończone dyplomem brytyjskiego uniwersytetu zachęci utalentowanych polskich absolwentów do pozostania i pracy w swoim kraju.

Nasze badania potwierdzają, że studenci kierunków, które chcemy wprowadzić są poszukiwani przez pracodawców w Polsce, także we Wrocławiu.

W jakim systemie odbywać się będzie nauka? Czy studia dzienne, czy z możliwością podjęcie nauki przez tych, którzy już pracują?

Specjalizujemy się w oferowaniu studentom przyjaznego dla kariery modelu nauczania, robimy tak we wszystkich naszych filiach w Wielkiej Brytanii od wielu lat. We Wrocławiu skupiamy się na tym etapie na kształceniu na poziomie licencjackim. Dzięki naszemu elastycznemu modelowi edukacji młodzi ludzie mogą uczyć się i pracować podnosząc swoje kwalifikacje, bez konieczności angażowania sowjego czasu na studia stacjonarne.

Nie będzie na razie studiów magisterskich ani doktoranckich. Zakładamy, że kształcenie na poziomie magisterskim i doktoranckim dołączy w przyszłości, ale początkowo w 2019 roku otwieramy kursy na poziomie licencjackim.

Ile wyniesie roczna opłata za naukę? Czy będzie możliwość uzyskania stypendium?

Nasze opłaty będą kształtować się na tym samym poziomie co na dobrych, prywatnych uczelniach w Polsce, niemniej znacząco niżej niż w Anglii. Będą odzwierciedlały wysokie standardy kształcenia, które otrzymują studenci uznanych na całym świecie uniwersytetów brytyjskich. Roczna opłaty za naukę wyniesie około 4 500 €. W Wielkiej Brytanii Uniwersytet Coventry zdobył reputację uczelni zaangażowanej i przyjaznej studentom, mamy nadzieję, że również polscy studenci docenią naszą ofertę jako atrakcyjną cenowo.

Obecnie zapewniamy szereg stypendiów, w tym stypendium High Achievers dla wyjątkowych polskich studentów studiujących w Wielkiej Brytanii. Choć szczegóły jeszcze nie zostały uzgodnione, chcemy nadal oferować takie zachęty, aby pomóc najbardziej wyjątkowym i zdolnym studentom.

Czego może spodziewać się osoba, która taką uczelnie ukończy? Na jaką pracę może liczyć, w jakich specjalnościach i w jakich krajach?

Jesteśmy globalną uczelnią mocno zaangażowaną w budowanie relacji ze studentami i zapewnienie wysokiej jakości nauczania na poziomie międzynarodowym. Dyplom, który na koniec otrzymują pomoże im rozwijać karierę w taki sposób jaki sobie zaplanują, niezależnie od tego czy robią to w swoim kraju czy gdzieś za granicą. Oceniliśmy, że kierunki takie jak biznes, cyberbezpieczeństwo i IT, inżynieria są cenione przez lokalnych pracodawców w Polsce i zakładamy, że studenci, którzy ukończą naszą wrocławską filię uczelni podejmą pracę w Polsce czerpiąc korzyści z dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki.

Czy bierzecie w nauczaniu pod uwagę specyfikę polskiego rynku pracy? Czy nawiązaliście już konkretne kontakty z firmami, które funkcjonują na polskim rynku?

Opierając się na szczegółowych analizach polskiego rynku, koncentrujemy się na elastycznych formach kształcenia, które umożliwią przyjazną dla kariery, lokalną alternatywę, zapewniając nowy sposób na zdobycia brytyjskiego dyplomu na kierunkach
najbardziej pożądanych przez pracodawców. Wiemy, że na świecie ten model edukacji staje się coraz bardziej popularny.

Inspiracją były dla nas spotkania i wizyty we Wrocławiu i na uczelni partnerskiej. Zauważyliśmy, że nasze podejście spotyka się z aprobatą ze strony lokalnej społeczności.

Naszym celem jest stała współpraca z lokalnymi pracodawcami, aby zaprojektować i dostarczyć takie kierunki studiów, które wykształcą "gotowych do pracy" absolwentów wyposażonych w wiedzę i umiejętności zawodowe niezbędne do zwiększenia ich szans na zatrudnienie.

Rozmawialiśmy z kilkoma firmami i pracodawcami z Wrocławia i okolic, zidentyfikowaliśmy ich potrzeby szkoleniowe i edukacyjne. I od tego chcemy zacząć. W Wielkiej Brytanii, w naszych filiach mamy doskonałe relacje z lokalnymi przedsiębiorcami. Pomagamy im zapewnić kursy i szkolenia umożliwiające zdobycie zawodowych doświadczeń. Chcemy kontynuować tę formę współpracy we Wrocławiu, aby apewnić edukację przynoszącą najwięcej korzyści studentom jak i społeczności.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Polska musi się przeprosić z OZE, ale kar nie uniknie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu