Ustawa o Funduszu Medycznym z nieprecyzyjnymi zapisami. "Może przyczynić się to do ograniczenia dostępności do innowacyjnych leków"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek Ustawę o Funduszu Medycznym.
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek Ustawę o Funduszu Medycznym. Karol Makurat/ Polska Press
Podpisana przez Prezydenta RP we wtorek (20 października br.) ustawa o Funduszu Medycznym zawiera wiele nieprecyzyjnych zapisów. Może przyczynić się to do ograniczenia dostępności do innowacyjnych leków- uważają Pracodawcy RP. - Dzisiaj jest niestety tak, że mamy mało precyzyjną ustawę o Funduszu Medycznym, która już nie daje nadziei na szybsze zwiększenie dostępu do skutecznych terapii- tłumaczy ekspert.

- Uważaliśmy, że jeśli intencją było zapewnienie nowej, krótszej ścieżki dostępu do innowacji dla osób chorych, dla których czas ma szczególny wymiar, to niezbędne jest doprecyzowanie zapisów i częstsze włączanie leków do Funduszu Medycznego. Trzeba pamiętać, że to nie wpłynęłoby na budżet Funduszu, gdyż terapie w nim znajdują się tylko określony czas, a ich finansowanie połączone jest z monitorowaniem skuteczności – mówi Beata Rorant, ekspert Pracodawców RP ds. ochrony zdrowia.

Ustawa o Funduszu Medycznym miała szansę przywrócić nadzieję tysiącom polskich pacjentów, którzy nie mają szansy na otrzymanie odpowiedniego leczenia z powodu zbyt powolnego wprowadzania w Polsce do systemu refundacji skutecznych, przełomowych terapii- napisano.

- Dzisiaj jest niestety tak, że mamy mało precyzyjną ustawę o Funduszu Medycznym, która już nie daje nadziei na szybsze zwiększenie dostępu do skutecznych terapii. Co więcej, plan NFZ na 2021 r. zakłada ok. 1 miliard złotych mniej na refundację leków – podsumowuje ekspert Pracodawców RP ds. zdrowia.

Ustawa o Funduszu Medycznym z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek Ustawę o Funduszu Medycznym. Dzięki Funduszowi Medycznemu na ochronę zdrowia przeznaczonych będzie co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków.

– To bardzo ważny moment dla mnie, ale przede wszystkim ważny dla polskich pacjentów – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Rozwiązania zawarte w nowych przepisach mają ułatwić uzyskiwanie przez dzieci oraz starszych pacjentów, cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe, odpowiednich świadczeń w nowoczesnych szpitalach, a w razie potrzeby także za granicą- czytamy na stronie prezydenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agnes
Fakt, że Ustawa o Funduszu Medycznym wejdzie w życie dopiero 30 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw, która ma miejsce do 7 dni od złożenie podpisu przez Prezydenta i jednocześnie zmieniono kryterium podawania terapii genowej Zolgesma dzieciom w Europie z 21 do 13,5 kg swojej wagi, wpływa na to, że ten chory na SMA chłopiec nie otrzyma leczenia, jeżeli nie zbierzemy 7 mln złotych w 0,5 kg. Jeżeli przybierze więcej niż 0,5 kg, straci raz na zawsze szansę na leczenie. Nie mamy tyle czasu, ile potrzeba by skorzystać z zapisów ustawy, aby mu pomóc. Proszę o wsparcie dla niego: https://www.siepomaga.pl/macius-cieslik

Tylko razem możemy tego dokonać !
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu