Ustawa okołobudżetowa na 2024 r. trafiła już do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent uznał, że jest w sprzeczna z Konstytucją

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 12 lat
Ustawa okołobudżetowa na 2024 r. trafiła już do Trybunału Konstytucyjnego – wynika z opublikowanego w piątek wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie ustawy przez TK. W ocenie prezydenta ustawa jest sprzeczna z Konstytucją w całości.
Ustawą okołobudżetową zajmie się Trybunał Konstytucyjny
Ustawą okołobudżetową zajmie się Trybunał Konstytucyjny Fot. 123rf

Spis treści

Ustawa okołobudżetowa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego

W opublikowanym uzasadnieniu skierowania ustawy do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny prezydent wskazuje, że „w konsekwencji bezprawnego i trwałego zablokowania możliwości wykonywania mandatu przez Panów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skład Sejmu należy uznać za niepełny”, a tym samym za niezgodny z Konstytucją.

„W efekcie za niezgodną z Konstytucja należy uznać ustawę pochodzącą od takiego Sejmu” – dowodzi w uzasadnieniu prezydent i wnosi o uznanie ustawy za niezgodną z Konstytucją w całości.

Co zawiera ustawa okołobudżetowa?

Ustawa okołobudżetowa na 2024 r. przewiduje podwyżki dla nauczycieli o 30 proc. oraz dla nauczycieli początkujących o ok. 33 proc. To rozwiązanie ma zapewnić, że nauczyciele dostaną po 1,5 tys. zł podwyżki. W ustawie znalazły się też regulacje związane z przekazaniem środków na podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli przedszkolnych. W efekcie dotacja dla samorządów związana z nauczaniem przedszkolnym wyniesie blisko 4,2 mld zł.

Ustawa zakłada też przekazanie obligacji skarbowych na rzecz uczelni wyższych w kwocie blisko 2,2 mld zł, Funduszowi Reprywatyzacji do kwoty 10 mld zł. Przepisy przewidują też, że PKP Polskie Linie Kolejowe będą mogły liczyć na przekazanie obligacji do 1,3 mld zł, minister ds. informatyzacji może otrzymać zaś obligacje warte do 3,5 mld zł na wsparcie inwestycji półprzewodnikowych, a spółki górnicze mogą otrzymać obligacje o wartości do 7 mld zł.

Wsparcie dla psychiatrii i onkologii dziecięcej

Ponadto, w ustawie znalazł się przepis, zgodnie z którym, na polecenie premiera, możliwe będzie przekazanie obligacji o wartości do 12 mld zł na rzecz państwowych osób prawnych. Przepisy zakładają również przekazanie papierów wartościowych o wartości do 3 mld zł z przeznaczeniem na psychiatrię dziecięcą oraz onkologię dziecięcą, a także na diagnostykę onkologiczną lub leczenie onkologiczne pozostałych pacjentów.

Ustawa okołobudżetowa przesuwa wypłatę pierwszej raty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w 2024 r. Pierwsza rata miałaby zostać wypłacona razem z drugą do 25 kwietnia 2024 r. Ustawa okołobudżetowa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 1 stycznia 2024 r.

Sprawa Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS. Ustawa okołobudżetowa została przyjęta 16 stycznia.

23 stycznia 2024 r. prezydent wydał postanowienie o zastosowaniu prawa łaski wobec Kamińskiego i Wąsika.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa okołobudżetowa na 2024 r. trafiła już do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent uznał, że jest w sprzeczna z Konstytucją - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu