Użytkownicy Facebooka dostają wiadomości. Kliknięcie może pozwolić na przejęcie konta. NASK ostrzega przed nową kampanią phishingową

Mikołaj Wójtowicz
CSIRT NASK ostrzega przed kampanią phishingową. W czwartek poinformowano, że w minionym zespół NASK zaobserwował akcję rozsyłania wiadomości z niebezpiecznym załącznikiem.
CSIRT NASK ostrzega przed kampanią phishingową. W czwartek poinformowano, że w minionym zespół NASK zaobserwował akcję rozsyłania wiadomości z niebezpiecznym załącznikiem. unsplash
CSIRT NASK ostrzega przed nową kampanią phishingową. W czwartek poinformowano, że zespół NASK zaobserwował akcję rozsyłania wiadomości z niebezpiecznym załącznikiem. Przestępcy rozsyłają fałszywe informacje w celu przechwycenia danych osób posiadających konto na portalu Facebook. W wiadomości można przeczytać, że odbiorca jest widoczny na nagraniu, do którego zaprowadzi nas załączony odnośnik.

Dlaczego użytkownicy Facebooka otrzymują fałszywe wiadomości?

W phishingu przestępca udaje instytucję lub inną osobę po to, aby:

  • wyłudzić informacje,
  • zainstalować w komputerze użytkownika szkodliwe oprogramowanie,
  • skłonić ofiarę do określonego zachowania.

W przypadku ostatniej kampanii phishingowej wiadomości rozsyłane są przez komunikator Messenger. Przestępcy liczą, że wzbudzi to ciekawość potencjalnego odbiorcy. Odnośnik prowadzi do fałszywego panelu logowania.

- Gdy ofiara poda dane uwierzytelniające do serwisu, przestępcy przejmują jej konto, a następnie powtarzają procedurę, rozsyłając wiadomości o rzekomym filmiku do znajomych danej osoby - napisali pracownicy zespołu NASK w komunikacie.

Co zrobić, jeśli przestępcy przejęli moje konto?

Gdyby jednak doszło do przejęcia konta - eksperci z CERT Polska zalecają:

  • zmienić hasło,
  • włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe,
  • wylogować aktywne sesje na koncie,
  • zweryfikować, czy do konta nie podpięto nieznanych nam aplikacji.

NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa jest państwowym instytutem badawczym. Zajmuje się poszukiwaniem i wdrażaniem rozwiązań do rozwoju sieci teleinformatycznych w Polsce oraz poprawianiem ich efektywności i bezpieczeństwa.

Instytut prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, a także działalność operacyjną na rzecz bezpieczeństwa polskiej cywilnej cyberprzestrzeni. Zajmuje się także edukacją użytkowników oraz informuje o zagrożeniach, jakie niosą za sobą nowoczesne technologie.

Instytut powstał w 1992 r. w ramach Uniwersytetu Warszawskiego biorąc sobie za cel rozwój akademickich sieci komputerowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu